Lata sześćdziesiąte XIX wieku zakończyły długi czas, w którym nasi przodkowie nie zaznali okropieństw wojny. W 1866 roku krew mieszkańców naszych terenów została rozlana na trzech odległych od siebie frontach, a część z nich nigdy nie powróciła do domu.
Pałac w Dąbrówce Górnej był na początku XX bez wątpienia jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych na naszym terenie. Rzućmy okiem na archiwalne zdjęcia z tego okresu.
Czytając o dziejach naszego miasta, poznajemy ilu mieszkańców liczyło w danym czasie i czym zajmowała się jego ludność. Ciężko natomiast dowiedzieć się tego, co właściwie oznaczały te liczby dla jego kondycji i znaczenia. Jak Krapkowice w okresie od XVI do XVIII wieku wypadały na tle sąsiednich miast?
Czytając o dziejach naszego miasta, poznajemy ilu mieszkańców liczyło w danym czasie i czym zajmowała się jego ludność. Ciężko natomiast dowiedzieć się, co właściwie oznaczały te liczby dla jego kondycji i znaczenia. Jak Krapkowice w okresie od XVI do XVIII wieku wypadały na tle sąsiednich miast?
Dla miłośników architektury to znalezisko może być nie lada gratką. W zbiorach Archiwum Państwowego w Opolu odnaleziono szkic mostu nad Odrą w Krapkowicach.
Kibice z Otmętu na przestrzeni lat mogli pasjonować się rozgrywkami w wielu dyscyplinach. Na najwyższym poziomie rywalizowały piłkarki ręczne, uwagę przyciągała jednak również piłka nożna, tenis stołowy, szachy, siatkówka, a nawet boks. Spójrzmy wstecz i zobaczmy, czym w styczniu 1974 oraz 1964 roku pasjonowali się miejscowi entuzjaści sportu.
W 1532 roku zmarł Jan II Dobry, przedstawiciel siódmego pokolenia Piastów władających Krapkowicami i ostatni właściciel miasta z tego rodu. Jego następcą został margrabia Ansbachu, Jerzy Hohenzollern.
W 1864 roku wybuchła krótka, acz gwałtowna wojna pomiędzy Cesarstwem Austrii i Królestwem Prus z jednej, a Królestwem Danii z drugiej strony. Wśród ofiar z szeregów armii pruskiej znalazła się także trójka mieszkańców naszych terenów.
24 stycznia w parafii św. Mikołaja w Krapkowicach praktykę diakońską rozpocznie dk. Romuald Mozou. Dla duchownego to ostatni etap przed przyjęciem święceń kapłańskich.
Zamki w Rogowie Opolskim i Krapkowicach to kolejne rezydencje, które na początku XX w. były ozdobą naszych terenów. Rzućmy okiem na archiwalne zdjęcia z tego okresu.
Kibice z Otmętu na przestrzeni lat mogli pasjonować się rozgrywkami w wielu dyscyplinach. Na najwyższym poziomie rywalizowały piłkarki ręczne, uwagę przyciągała jednak również piłka nożna, tenis stołowy, szachy, siatkówka, a nawet boks. Spójrzmy wstecz i zobaczmy, czym w grudniu 1973 oraz 1963 roku pasjonowali się miejscowi entuzjaści sportu.
Pałac w Dobrej był na początku XX w. bez wątpienia jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych na naszym terenie. Rzućmy okiem na archiwalne zdjęcia z tego okresu.