Dlaczego połączenie?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami samorządy mogą łączyć instytucje kultury, jeśli nie wpłynie to negatywnie na jakość ich usług. Zdaniem władz gminy taki krok to ogromna szansa.
- Połączenie instytucji kultury to w mojej opinii szansa na optymalizację wykorzystania istniejącego potencjału, a zarazem rozszerzenie oferty kulturalnej, z której będą mogli skorzystać nasi mieszkańcy - podkreśla wójt gminy Walce Rafał Miczka.
Dzięki fuzji ma być sprawniej i nowocześniej – mniej biurokracji, większe szanse na pozyskiwanie środków zewnętrznych i bardziej efektywne planowanie wydarzeń.
Co dalej?
Proces łączenia instytucji nie jest prosty. Po uchwale intencyjnej przyszedł czas na opinię Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu oraz Krajowej Rady Bibliotecznej, a finalnie – na zgodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, nowa instytucja rozpocznie działalność 1 stycznia 2026 roku.
Co istotne – nikt nie straci pracy, a godziny otwarcia biblioteki pozostaną bez zmian.
Nowy dział: historia gminy na pierwszym planie
Jednym z kluczowych punktów planowanej reorganizacji jest utworzenie specjalnego działu zajmującego się zbieraniem, dokumentowaniem i promocją lokalnej historii oraz tradycji.
- Chciałbym, żeby nowa instytucja zajmowała się gromadzeniem informacji o bogatej historii naszej gminy, żeby wiedza na temat naszych przodków, ale też zabytków nie zaginęła, a wręcz przeciwnie - była na nowo odkrywana, spisywana, wydawana i promowana – tłumaczy wójt Miczka.
Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Krapkowickiego z 25 marca - e-wydanie dostępne tutaj.
Napisz komentarz
Komentarze