Działanie urządzeń OPP jest bardzo proste. Kamera na bramce wjazdowej rejestruje dane pojazdu oraz czas wjazdu na odcinek pomiarowy. Druga kamera (zamontowana na bramce wyjazdowej) odczytuje czas wyjazdu z wyznaczonego odcinka. Bazując na tych danych, system wylicza średnią prędkość pojazdu na monitorowanej trasie i zestawia ją z prędkością dopuszczalną. Jeśli system wykryje, że pojazd jechał z nadmierną prędkością, uruchamiana zostaje procedura w sprawie o naruszenie przepisów ruchu drogowego.
Będą nowe urządzenia
Lista miejsc gdzie działa odcinkowy pomiar prędkości (OPP) szybko się rozrasta. Obecnie jest ich 61. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało, że docelowo planuje kupić 128 stacjonarnych urządzeń rejestrujących, które będą służyć do rejestrowania wykroczeń w ruchu drogowym. W ramach rozbudowy systemu planowany jest montaż 43 urządzeń do odcinkowego pomiaru prędkości, 70 urządzeń punktowego pomiaru prędkości, 10 urządzeń do monitorowania przejazdu na czerwonym świetle na skrzyżowaniach oraz pięć urządzeń do monitorowania przejazdu na czerwonym świetle na przejazdach kolejowych.
Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Krapkowickiego z 17 września - e-wydanie dostępne tutaj.
Napisz komentarz
Komentarze