W ostatnich miesiącach kilkukrotnie publikowaliśmy na profilu naszej gazety w mediach społecznościowych ostrzeżenia Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Opolu odnośnie złej jakości powietrza w Krapkowicach. W komunikatach WCZK stolicę powiatu krapkowickiego wymieniano dość często w stosunku do innych miast i regionów w naszym województwie. Co więcej bywało również tak, że alerty wysyłało także Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Niejednokrotnie, lokalnie w sprawie źródeł zanieczyszczenia powietrza interweniował w krapkowickim magistracie Krapkowicki Alarm Smogowy.
- Jasno wskazywaliśmy, gdzie dymią kopciuchy. – mówi „Tygodnikowi Krapkowickiemu” jeden z przedstawicieli Krapkowickiego Alarmu Smogowego. - Po naszych zgłoszeniach uruchamiane były procedury kontrolne, jednak ostatecznie urzędnicy stwierdzali, że w tych miejscach nie ujawniono żadnych nieprawidłowości.
Krapkowicki Alarm Smogowy zasłynął w naszym mieście z akcji umiejscowienia w 2024 roku mobilnych płuc edukacyjnych Polskiego Alarmu Smogowego. Pierwotnie urządzenie miało stanąć na krapkowickim rynku, jednak nie było na to zgody ze strony krapkowickiego magistratu. Co więcej, Arnold Joszko, zastępca burmistrza Krapkowic, w odpowiedzi na plany Krapkowickiego Alarmu Smogowego, poinformował w piśmie z dnia 14.11.2023 r., iż gmina Krapkowice oprócz przeprowadzania pomiarów jakości powietrza ma zamiar zorganizować kompleksową kampanię edukacyjno-informacyjną dla mieszkańców gminy Krapkowice „w zakresie kształtowania świadomości ekologicznej, tworzenia i utrwalenia nowych proekologicznych wzorców zachowań oraz zdrowotnych, społecznych i ekonomicznych korzyści jakie wynikają z ograniczenia niskiej emisji, w szczególności zmiany ogrzewania domów i mieszkań na ekologiczne”. Wobec tego Joszko dodał, iż „mając na uwadze prowadzone i planowane działania przez gminę, niecelowe wydaje się funkcjonowanie obok siebie dwóch systemów, które mogłyby zaburzać jednolity odbiór pomiaru jakości powietrza przez mieszkańców gminy”. Ostatecznie dzięki determinacji przedstawicieli Krapkowickiego Alarmu Smogowego mobilne płuca edukacyjne stanęły 12 stycznia 2024 r. w innej lokalizacji - u zbiegu ulic 3 Maja i ks. Koziołka w Otmęcie. Mimo wcześniejszej niechęci, finalnie do akcji jednak dołączyła gmina Krapkowice. Sprowadzone przez Krapkowicki Alarm Smogowy mobilne płuca w szybkim tempie stawały się coraz ciemniejsze, co świadczyło o występującym w tej części miasta zanieczyszczeniu powietrza.
Rodzi się zatem pytanie, według jakich kryteriów gmina Krapkowice otrzymała w minionym tygodniu wyróżnienie w ramach akcji „Eko-Gmina” w dziedzinie „Gmina Czystego Powietrza”? Jak argumentują organizatorzy: „przygotowując ranking Gmina Czystego Powietrza wzięto pod uwagę ilość złożonych wniosków z danej gminy w ramach „Programu Czyste Powietrze””. W przypadku Krapkowic była to ilość 173 złożonych wniosków o dofinansowanie: 141 zawartych umów; 57 zrealizowanych przedsięwzięć.
Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Krapkowickiego z 1 kwietnia - e-wydanie dostępne tutaj.
Napisz komentarz
Komentarze