Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama https://www.tygodnik-krapkowicki.pl/s/8/reklama
czwartek, 3 kwietnia 2025 10:15
Przeczytaj:
Reklama https://partner-projekt.pl/
Reklama https://www.wirtualnaprosperita.pl/

Miasto się dusi, a burmistrz odbiera eko-wyróżnienie

Wielu mieszkańców Krapkowic od lat narzeka na jakość powietrza w mieście. Mijający sezon grzewczy potwierdza, że krapkowiczanie mają do takiego zdania pełne prawo. Tylko w pierwszym kwartale tego roku na stacji pomiarów ulokowanej przy ulicy 3 Maja w Krapkowicach odnotowano aż 26 dni z przekroczeniem poziomu dopuszczalnego dla pyłów PM10. Tymczasem burmistrz Krapkowic Andrzej Kasiura 26 marca ogłosił w mediach społecznościowych, iż gmina Krapkowice jest „w gronie najbardziej ekologicznych gmin w województwie opolskim”. Dzień wcześniej odebrał wyróżnienie w ramach akcji „Eko-Gmina” m.in. w dziedzinie „Gmina Czystego Powietrza”.
Miasto się dusi, a burmistrz odbiera eko-wyróżnienie

Źródło: archiwum redakcji, gmina Krapkowice

W ostatnich miesiącach kilkukrotnie publikowaliśmy na profilu naszej gazety w mediach społecznościowych ostrzeżenia Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Opolu odnośnie złej jakości powietrza w Krapkowicach. W komunikatach WCZK stolicę powiatu krapkowickiego wymieniano dość często w stosunku do innych miast i regionów w naszym województwie. Co więcej bywało również tak, że alerty wysyłało także Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Niejednokrotnie, lokalnie w sprawie źródeł zanieczyszczenia powietrza interweniował w krapkowickim magistracie Krapkowicki Alarm Smogowy. 

- Jasno wskazywaliśmy, gdzie dymią kopciuchy. – mówi „Tygodnikowi Krapkowickiemu” jeden z przedstawicieli Krapkowickiego Alarmu Smogowego. - Po naszych zgłoszeniach uruchamiane były procedury kontrolne, jednak ostatecznie urzędnicy stwierdzali, że w tych miejscach nie ujawniono żadnych nieprawidłowości.

Krapkowicki Alarm Smogowy zasłynął w naszym mieście z akcji umiejscowienia w 2024 roku mobilnych płuc edukacyjnych Polskiego Alarmu Smogowego. Pierwotnie urządzenie miało stanąć na krapkowickim rynku, jednak nie było na to zgody ze strony krapkowickiego magistratu. Co więcej, Arnold Joszko, zastępca burmistrza Krapkowic, w odpowiedzi na plany Krapkowickiego Alarmu Smogowego, poinformował w piśmie z dnia 14.11.2023 r., iż gmina Krapkowice oprócz przeprowadzania pomiarów jakości powietrza ma zamiar zorganizować kompleksową kampanię edukacyjno-informacyjną dla mieszkańców gminy Krapkowice „w zakresie kształtowania świadomości ekologicznej, tworzenia i utrwalenia nowych proekologicznych wzorców zachowań oraz zdrowotnych, społecznych i ekonomicznych korzyści jakie wynikają z ograniczenia niskiej emisji, w szczególności zmiany ogrzewania domów i mieszkań na ekologiczne”. Wobec tego Joszko dodał, iż „mając na uwadze prowadzone i planowane działania przez gminę, niecelowe wydaje się funkcjonowanie obok siebie dwóch systemów, które mogłyby zaburzać jednolity odbiór pomiaru jakości powietrza przez mieszkańców gminy”. Ostatecznie dzięki determinacji przedstawicieli Krapkowickiego Alarmu Smogowego mobilne płuca edukacyjne stanęły 12 stycznia 2024 r. w innej lokalizacji - u zbiegu ulic 3 Maja i ks. Koziołka w Otmęcie. Mimo wcześniejszej niechęci, finalnie do akcji jednak dołączyła gmina Krapkowice. Sprowadzone przez Krapkowicki Alarm Smogowy mobilne płuca w szybkim tempie stawały się coraz ciemniejsze, co świadczyło o występującym w tej części miasta zanieczyszczeniu powietrza. 

Rodzi się zatem pytanie, według jakich kryteriów gmina Krapkowice otrzymała w minionym tygodniu wyróżnienie w ramach akcji „Eko-Gmina” w dziedzinie „Gmina Czystego Powietrza”? Jak argumentują organizatorzy: „przygotowując ranking Gmina Czystego Powietrza wzięto pod uwagę ilość złożonych wniosków z danej gminy w ramach „Programu Czyste Powietrze””. W przypadku Krapkowic była to ilość 173 złożonych wniosków o dofinansowanie: 141 zawartych umów; 57 zrealizowanych przedsięwzięć.

Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Krapkowickiego z 1 kwietnia - e-wydanie dostępne tutaj. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AntyKTreść komentarza: Widać luki w wiedzy historycznej w Red TK. Do spotkania europejskich monarchów i książąt doszło m.in. w Krakowie, około 22–27 września 1364 r. z inicjatywy Kazimierza III Wielkiego, króla Polski.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 20:37Źródło komentarza: Królowie Europy zjadą do MosznejAutor komentarza: CesioTreść komentarza: No to dobry dowcip zrobią te króle na 1 kwietniaData dodania komentarza: 2.04.2025, 18:49Źródło komentarza: Królowie Europy zjadą do MosznejAutor komentarza: PrimaTreść komentarza: Prima aprilisData dodania komentarza: 2.04.2025, 15:09Źródło komentarza: Powiaty krapkowicki i kędzierzyńsko-kozielski połączy monumentalna konstrukcja - będzie most jak z San Francisco!Autor komentarza: ŁukaszTreść komentarza: Żarcik Prima Aprilisowy całkiem niezły. Ale z drugiej strony, to smutne że całe województwo nie ma żadnego rekreacyjnego obiektu wodnego z prawdziwego zdarzenia.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 14:23Źródło komentarza: Tropikalny raj w Gogolinie! Powstanie aquapark „Karolinka w Tropikach"Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Tu będą budować Golden Gate a na obwodnicę w Namysłowie nie ma pieniędzy, dwie Polski Polska A i B. A Namysłów to komunikacyjna Polska C.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 12:24Źródło komentarza: Powiaty krapkowicki i kędzierzyńsko-kozielski połączy monumentalna konstrukcja - będzie most jak z San Francisco!Autor komentarza: RehehekTreść komentarza: Czy to prima aprilisowy żartData dodania komentarza: 2.04.2025, 08:09Źródło komentarza: Królowie Europy zjadą do Mosznej
Reklama