Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama https://www.tygodnik-krapkowicki.pl/s/8/reklama
czwartek, 3 kwietnia 2025 18:50
Przeczytaj:
Reklama https://partner-projekt.pl/
Reklama https://www.bskrapkowice.pl/

Z historii OSP Pietna

W zeszłym tygodniu na łamach „Tygodnika Krapkowickiego” relacjonowaliśmy uroczyste obchody 60. rocznicy istnienia jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Pietnej. Dziś przybliżamy historię i dzieje tej jednostki.
Z historii OSP Pietna

Ochotnicza Straż Pożarna w Pietnej została założona 20 maja 1964 roku przez powiatowego komendanta Straży Pożarnej - Józefa Dietricha oraz naczelnika gminy Żywocice - Jerzego Kłoska. W skład pierwszego zarządu wchodzili: Werner Szneider (prezes), Paweł Lepich (naczelnik), Kurt Jasik – (sekretarz) oraz Diter Suchan (skarbnik). Jednostka Straży Pożarnej w Pietnej, na początku swej działalności liczyła szesnastu członków aktywnych i dwudziestu wspierających. Pierwszą remizę urządzono w pomieszczeniach gospodarczych przy szkole podstawowej. Pomimo powołania OSP w Pietnej i prowadzenia przez nią działalności organizacyjnej, nie posiadała ona jednak żadnego sprzętu przeciwpożarowego. Dopiero pożar w obejściu Jana Paula, spowodował przyśpieszenie zakupienia takiego sprzętu przez Urząd Gminy w Żywocicach. Otrzymano wtedy pompę H-400 oraz przyczepę dwukołową zaczepianą do ciągnika. Ponadto jednostka OSP w Żywocicach przekazała w darze ręczną pompę strażacką do zaprzęgu konnego. Członkowie OSP Pietna, od początku swej działalności brali aktywny udział w szkoleniach służących podnoszeniu kwalifikacji. Brali też czynny udział w wielu zawodach strażackich, często zajmując czołowe lokaty. Między innymi startowali w zawodach w Walcach, gdzie zajęli I miejsce w kategorii pomp ręcznych.

Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Krapkowickiego z 9 lipca - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MaxTreść komentarza: Do szczęścia są tu potrzebni . Mają swoje zamki swoje lasy niech tam się spotykają a nie w PolsceData dodania komentarza: 3.04.2025, 07:31Źródło komentarza: Królowie Europy zjadą do MosznejAutor komentarza: AntyKTreść komentarza: Widać luki w wiedzy historycznej w Red TK. Do spotkania europejskich monarchów i książąt doszło m.in. w Krakowie, około 22–27 września 1364 r. z inicjatywy Kazimierza III Wielkiego, króla Polski.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 20:37Źródło komentarza: Królowie Europy zjadą do MosznejAutor komentarza: CesioTreść komentarza: No to dobry dowcip zrobią te króle na 1 kwietniaData dodania komentarza: 2.04.2025, 18:49Źródło komentarza: Królowie Europy zjadą do MosznejAutor komentarza: PrimaTreść komentarza: Prima aprilisData dodania komentarza: 2.04.2025, 15:09Źródło komentarza: Powiaty krapkowicki i kędzierzyńsko-kozielski połączy monumentalna konstrukcja - będzie most jak z San Francisco!Autor komentarza: ŁukaszTreść komentarza: Żarcik Prima Aprilisowy całkiem niezły. Ale z drugiej strony, to smutne że całe województwo nie ma żadnego rekreacyjnego obiektu wodnego z prawdziwego zdarzenia.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 14:23Źródło komentarza: Tropikalny raj w Gogolinie! Powstanie aquapark „Karolinka w Tropikach"Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Tu będą budować Golden Gate a na obwodnicę w Namysłowie nie ma pieniędzy, dwie Polski Polska A i B. A Namysłów to komunikacyjna Polska C.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 12:24Źródło komentarza: Powiaty krapkowicki i kędzierzyńsko-kozielski połączy monumentalna konstrukcja - będzie most jak z San Francisco!
Reklama