Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama https://www.tygodnik-krapkowicki.pl/s/8/reklama
czwartek, 3 kwietnia 2025 19:04
Przeczytaj:
Reklama
Reklama http://www.budopap.pl/

Pół roku, które wstrząsnęło światem, Część I

Pomiędzy 1870 i 1871 rokiem miała miejsce gwałtowna i brutalna wojna pomiędzy II Cesarstwem Francuskim, a państwami niemieckimi walczącymi pod przywództwem Prus. Krwawe walki wywróciły porządek w ówczesnej Europie, przynosząc po obu stronach blisko 185 000 zabitych i ponad 240 000 rannych. Ofiarami walk zostało także 43 mężczyzn urodzonych na terenach dzisiejszego powiatu krapkowickiego.
Pół roku, które wstrząsnęło światem, Część I

Konflikt na horyzoncie
Kto na naszych terenach w 1864 roku interesował się polityką i czytał gazety, znał swoje miejsce w świecie. To nie zmieniło się od prawie 50 lat. Był poddanym króla Prus i mieszkańcem jego prowincji. Dalej wiedział, że Prusy były częścią luźnej konfederacji niezależnych państw i państewek, nazywanej Związkiem Niemieckim. Na czele tego tworu stał cesarz austriacki, a państwa członkowskie prowadziły raczej niezależną politykę, podlegając mu jedynie formalnie.

Zaledwie trzy lata wystarczyły, żeby dla naszych przodków zmienić wszystko. Najpierw wbrew woli pozostałych państw członkowskich Związku Niemieckiego Austria i Prusy rozprawiły się z Danią, odbierając jej księstwa Szlezwiku, Holsztynu i Lauenburga. Nagle okazało się, że na terenach szeroko pojętych ziem niemieckich działają dwa mocarstwa, oba roszczące sobie prawa do przywództwa. Następnie oba rzuciły się do gardeł, a Prusy w spektakularny sposób niemal w pojedynkę, z symbolicznym ledwie wsparciem sojuszników, pokonały Austrię z wiernymi jej królestwami i księstwami, w tym Saksonią, Bawarią, Hesją, Badenią i Wirtembergią. Pod koniec 1866 roku to Królestwo Prus było zdecydowanie najsilniejszym graczem na niemieckiej arenie, podporządkowując sobie wszystkie ziemie na północ od Menu i znacznie ograniczając samodzielność swoich partnerów ze Związku Północnoniemieckiego.

Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Krapkowickiego z 11 czerwca - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MaxTreść komentarza: Do szczęścia są tu potrzebni . Mają swoje zamki swoje lasy niech tam się spotykają a nie w PolsceData dodania komentarza: 3.04.2025, 07:31Źródło komentarza: Królowie Europy zjadą do MosznejAutor komentarza: AntyKTreść komentarza: Widać luki w wiedzy historycznej w Red TK. Do spotkania europejskich monarchów i książąt doszło m.in. w Krakowie, około 22–27 września 1364 r. z inicjatywy Kazimierza III Wielkiego, króla Polski.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 20:37Źródło komentarza: Królowie Europy zjadą do MosznejAutor komentarza: CesioTreść komentarza: No to dobry dowcip zrobią te króle na 1 kwietniaData dodania komentarza: 2.04.2025, 18:49Źródło komentarza: Królowie Europy zjadą do MosznejAutor komentarza: PrimaTreść komentarza: Prima aprilisData dodania komentarza: 2.04.2025, 15:09Źródło komentarza: Powiaty krapkowicki i kędzierzyńsko-kozielski połączy monumentalna konstrukcja - będzie most jak z San Francisco!Autor komentarza: ŁukaszTreść komentarza: Żarcik Prima Aprilisowy całkiem niezły. Ale z drugiej strony, to smutne że całe województwo nie ma żadnego rekreacyjnego obiektu wodnego z prawdziwego zdarzenia.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 14:23Źródło komentarza: Tropikalny raj w Gogolinie! Powstanie aquapark „Karolinka w Tropikach"Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Tu będą budować Golden Gate a na obwodnicę w Namysłowie nie ma pieniędzy, dwie Polski Polska A i B. A Namysłów to komunikacyjna Polska C.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 12:24Źródło komentarza: Powiaty krapkowicki i kędzierzyńsko-kozielski połączy monumentalna konstrukcja - będzie most jak z San Francisco!
Reklama