Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama https://www.tygodnik-krapkowicki.pl/s/8/reklama
czwartek, 3 kwietnia 2025 19:07
Przeczytaj:
Reklama
Reklama http://www.budopap.pl/

Poczet władców Krapkowic - Jerzy Fryderyk Hohenzollern Część II

W 1543 roku zmarł książę opolsko-raciborski i właściciel Krapkowic Jerzy Hohenzollern. W niepewnych politycznie i pełnych napięć czasach jego następcą miał zostać zaledwie czteroletni syn – Jerzy Fryderyk.
Poczet władców Krapkowic  - Jerzy Fryderyk Hohenzollern Część II
Jerzy Fryderyk Hohenzollern na portrecie Andreasa Riehla Młodszego z 1601 roku.

Książę reformator
Doszedłszy do lat sprawnych, Jerzy Fryderyk z energią zabrał się za uporządkowanie spraw w swoim władztwie. Przede wszystkim we frankońskich posiadłościach przeforsował reformy w zarządzaniu i finansach. Podatki zostały ujednolicone i w wielu przypadkach świadczenia rzeczowe zamieniono po prostu na pieniężne. Renesansowemu władcy zdecydowanie bardziej zależało na żywej gotówce, niż na przykład otrzymaniu ogonów nutrii z każdego z podległych mu miasteczek. Dodatkowo udało mu się uzyskać znaczące kwoty z odszkodowań wojennych.

Uzyskane w ten sposób pieniądze mądrze inwestował. Szereg zamków w jego włościach zostało przebudowanych w renesansowym stylu. Założył protestanckie szkoły w Kulmbach i Heilbronn. Na jego panowanie przypada złoty okres w historii Krnova, który stał się centrum reformacji na Śląsku. Cechą, na którą ustawicznie narzekali jego poddani było zamiłowanie władcy do polowań. Poświęcał im sporo czasu, a polując przez długie okresy czasu wraz z dworem w zakątkach swojego władztwa, był uciążliwy dla lokalnych mieszkańców. Zarzucano mu też długoletnią nieobecność, co było jednak nieuniknione, patrząc na to jak rozproszone i odległe o setki kilometrów były jego posiadłości. Jednocześnie pilnował, by jego administracja nie kosztowała zbyt dużo. Urzędnikom wyznaczał sztywne budżety. Przykładowo podróżując, mogli wydawać na żywność tylko ściśle określone kwoty.

W całych Niemczech znany był jako opiekun luteranizmu, a jego głos znaczył sporo w reformacyjnej społeczności. W przeciwieństwie do wielu sąsiednich ziem, posiadłości Jerzego Fryderyka uniknęły gwałtownych i krwawych konfliktów religijnych.

Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Krapkowickiego z 7 maja - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MaxTreść komentarza: Do szczęścia są tu potrzebni . Mają swoje zamki swoje lasy niech tam się spotykają a nie w PolsceData dodania komentarza: 3.04.2025, 07:31Źródło komentarza: Królowie Europy zjadą do MosznejAutor komentarza: AntyKTreść komentarza: Widać luki w wiedzy historycznej w Red TK. Do spotkania europejskich monarchów i książąt doszło m.in. w Krakowie, około 22–27 września 1364 r. z inicjatywy Kazimierza III Wielkiego, króla Polski.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 20:37Źródło komentarza: Królowie Europy zjadą do MosznejAutor komentarza: CesioTreść komentarza: No to dobry dowcip zrobią te króle na 1 kwietniaData dodania komentarza: 2.04.2025, 18:49Źródło komentarza: Królowie Europy zjadą do MosznejAutor komentarza: PrimaTreść komentarza: Prima aprilisData dodania komentarza: 2.04.2025, 15:09Źródło komentarza: Powiaty krapkowicki i kędzierzyńsko-kozielski połączy monumentalna konstrukcja - będzie most jak z San Francisco!Autor komentarza: ŁukaszTreść komentarza: Żarcik Prima Aprilisowy całkiem niezły. Ale z drugiej strony, to smutne że całe województwo nie ma żadnego rekreacyjnego obiektu wodnego z prawdziwego zdarzenia.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 14:23Źródło komentarza: Tropikalny raj w Gogolinie! Powstanie aquapark „Karolinka w Tropikach"Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Tu będą budować Golden Gate a na obwodnicę w Namysłowie nie ma pieniędzy, dwie Polski Polska A i B. A Namysłów to komunikacyjna Polska C.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 12:24Źródło komentarza: Powiaty krapkowicki i kędzierzyńsko-kozielski połączy monumentalna konstrukcja - będzie most jak z San Francisco!
Reklama