Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklamahttp://transport-augustyn.pl/
środa, 4 grudnia 2024 09:26
Przeczytaj:
Reklama
Reklama
Reklama https://www.wirtualnaprosperita.pl/
Społeczne:

Historia

O nauczycielach z dawnych lat Cz. II
O nauczycielach z dawnych lat Cz. II

Chwilę po rozpoczęciu nowego roku szkolnego przyjrzymy się temu, jak wyglądała sieć szkół na terenie naszego powiatu na przełomie XIX i XX wieku. Zobaczmy, jak duże były wtedy nasze szkoły, ilu uczniów liczyły i przede wszystkim – kto dokładnie w nich pracował.

29.09.2023 11:39
O nauczycielach z dawnych lat Cz. I
O nauczycielach z dawnych lat Cz. I

Chwilę po rozpoczęciu nowego roku szkolnego przyjrzyjmy się temu, jak wyglądała sieć szkół na terenie naszego powiatu na przełomie XIX i XX wieku. Zobaczmy, jak duże były wtedy nasze szkoły, ilu uczniów liczyły i przede wszystkim – kto dokładnie w nich pracował.

22.09.2023 11:55
O dziecku pana Otmętu,  co do Odry wpadło
O dziecku pana Otmętu, co do Odry wpadło

Odra od wieków stanowiła bardzo ważny czynnik w życiu mieszkańców Otmętu. Zazwyczaj pozwalała na podróżowanie i dawała pracę, czasem jednak stanowiła zagrożenie. Nie tylko kiedy rzeka wylewała – o utonięciach w okolicach Otmętu czytamy już w XIX-wiecznej prasie. Tymczasem pierwsza wzmianka o groźnym wydarzeniu tego typu pochodzi sprzed ponad... 750 lat.

15.09.2023 11:38
Historia parafii w Otmęcie
Historia parafii w Otmęcie

Historia otmęckiego kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny sięga głębokiego średniowiecza. Mury świątyni przeżyły wojny, najazdy i pożary. Miejsce kultu niszczono, odbudowywano i remontowano i tak przez kolejne wieki. Choć budowla się zmienia, wiara w Trójjedynego Boga trwa tu nieprzerwanie od 800 lat.

11.09.2023 06:51
O naszych rycerzach, co z Krzyżakami wojowali - część II
O naszych rycerzach, co z Krzyżakami wojowali - część II

W 1414 roku miała miejsce tak zwana wojna głodowa – stosunkowo mało znany konflikt pomiędzy Polską a zakonem krzyżackim. Dla nas jest on jednak wyjątkowo ciekawy, gdyż znamy aż jedenastu jego uczestników, którzy pochodzili z naszego terenu.

08.09.2023 11:47
Górnośląscy zbóje z dobrymi sercami
Górnośląscy zbóje z dobrymi sercami

Historia Robbin Hooda, czy nawet Janosika jest powszechnie znana. „Cudze chwalicie, swego nie znacie?” – tak jest. Kto już słyszał o Pistulce i Eliaszu? Żyli w drugiej połowie XIX wieku. Przed nimi drżeli zamożni z całego Górnego Śląska, a sławę mieli w całych Prusach.

01.09.2023 12:50    1
Klepsydra i sklep  rodziny Schnurpfeil z Dziedzic - część II – Robert Hellfeier
Klepsydra i sklep rodziny Schnurpfeil z Dziedzic - część II – Robert Hellfeier

W jednym z poprzednich wydań „Tygodnika Krapkowickiego” opisana została historia odnalezienia klepsydry – gadżetu reklamowego sklepu Schnurpfeila z Dziedzic. Dziś pora na przedstawienie historii tej rodziny i prowadzonej przez nią działalności.

01.09.2023 12:17
O naszych rycerzach, co z Krzyżakami wojowali
O naszych rycerzach, co z Krzyżakami wojowali

W 1414 miała miejsce tak zwana „wojna głodowa” – stosunkowo mało znany konflikt pomiędzy Polską a Zakonem Krzyżackim. Dla nas jest on jednak wyjątkowo ciekawy, gdyż znamy aż jedenastu jego uczestników, którzy pochodzili z naszego terenu.

01.09.2023 06:47
Kogo wybierali nasi przodkowie?
Kogo wybierali nasi przodkowie?

Jak zapowiedzieliśmy w jednym z poprzednich wydań „Tygodnika Krapkowickiego”, zbliżając się do tegorocznych wyborów do Sejmu i Senatu, raz po raz będziemy zerkać, na kogo głosowali nasi przodkowie. Tym razem przyjrzymy się wynikom wyborów do Reichstagu Cesarstwa Niemieckiego z lat 1871- 1918.

28.08.2023 06:41
Znajdź swoich przodków zza monitora
Znajdź swoich przodków zza monitora

Poszukiwania przodków nieodłącznie kojarzą się z godzinami spędzonymi w murach państwowych i kościelnych archiwów. Jest jednak sposób, żeby poszukiwać swoich przodków z domowego zacisza.

18.08.2023 11:47    1
Ilu nas było 200 lat temu?
Ilu nas było 200 lat temu?

Prawie dokładnie dwa stulecia temu wydany został Nowy Topograficzno-Statystyczno-Geograficzny Słownik Państwa Pruskiego. Dzięki sześciu tomom z lat 1821-1825 możemy między innymi dokładnie odtworzyć, jak duże były wówczas miejscowości dzisiejszych gmin Gogolin oraz Zdzieszowice.

11.08.2023 10:36
Ranking „Tygodnika Krapkowickiego”  – najwięksi posiadacze ziemscy 100 lat temu Część II
Ranking „Tygodnika Krapkowickiego” – najwięksi posiadacze ziemscy 100 lat temu Część II

Każdy, kto interesuje się historią lokalną, na pewno wiele razy słyszał o fortunach Oppersdorfów, Haugwitzów, Seher-Thossów czy Tiele-Wincklerów. Opowieści o bogactwie dawnej szlachty wciąż działają na naszą wyobraźnię. Dzisiaj nie musimy już zgadywać i możemy dokładnie porównać ich majątki. Na łamach „Tygodnika Krapkowickiego” dokładnie zajrzymy do kieszeni bogaczy sprzed 100 lat.

04.08.2023 14:46    1
Ranking „Tygodnika Krapkowickiego”  – najwięksi posiadacze ziemscy 100 lat temu Część I
Ranking „Tygodnika Krapkowickiego” – najwięksi posiadacze ziemscy 100 lat temu Część I

Każdy, kto interesuje się historią lokalną, na pewno wiele razy słyszał o fortunach Oppersdorfów, Haugwitzów, Seher-Thossów czy Tiele-Wincklerów. Opowieści o bogactwie dawnej szlachty wciąż działają na naszą wyobraźnię. Dzisiaj nie musimy już zgadywać i możemy dokładnie porównać ich majątki. Na łamach „Tygodnika Krapkowickiego” dokładnie zajrzymy do kieszeni bogaczy sprzed 100 lat.

28.07.2023 12:19
Ile nas było 200 lat temu?
Ile nas było 200 lat temu?

Prawie dokładnie dwa stulecia temu wydany został Nowy Topograficzno-Statystyczno-Geograficzny Słownik Państwa Pruskiego. Dzięki sześciu tomom z lat 1821-1825 możemy między innymi dokładnie odtworzyć, jak duże były wówczas miejscowości dzisiejszych gmin Strzeleczki oraz Walce.

21.07.2023 12:24
Spacerem wzdłuż dawnej ulicy Prudnickiej
Spacerem wzdłuż dawnej ulicy Prudnickiej

Dzięki dawnym książkom adresowym możemy sprawdzić, co znajdowało się w części budynków dawnych Krapkowic. Najpełniejszymi danymi dysponujemy przy tym dla lat 1935-1937. Dziś zapraszamy na krótki spacer wzdłuż dawnej ulicy Prudnickiej.

20.07.2023 09:04
KOMENTARZE
Autor komentarza: UlaTreść komentarza: Niesamowita i bardzo utalentowana, a do tego bardzo empatyczna!Data dodania komentarza: 1.12.2024, 20:25Źródło komentarza: Tu codziennie szyją się marzeniaAutor komentarza: PowiatowyTreść komentarza: To przyjdź i sam ją zbuduj. To jest duże wyzwanie logistyczne i nie jest to takie proste jak się każdemu wydaje.Data dodania komentarza: 28.11.2024, 08:59Źródło komentarza: Tymczasowa przeprawa w Żywocicach: nowy most gotowy już wkrótceAutor komentarza: PPPTreść komentarza: Czysty region to największa ściema. Miało być tanio , jest drogo . Częstotliwość wywozu segregowanych śmieci to jest żart na sali. Krapkowice zrozumiało swój błąd i już ich niema w tej eko ściemieData dodania komentarza: 26.11.2024, 15:00Źródło komentarza: Zapłacimy więcej za śmieciAutor komentarza: ArweTreść komentarza: Brakuje informacji, że ścieżkę rowerową przez Oslobloge ufundował POM Krapkowice, a zaliczkę na budowę mostu tymczasowego Prezydent Warszawy Rafał TrzaskowskiData dodania komentarza: 26.11.2024, 08:58Źródło komentarza: [ZDJĘCIA] Budowa tymczasowego mostu na Osobłodze ruszyła – powrót do normalności coraz bliżejAutor komentarza: 321Treść komentarza: Powrót do normalności? Nie będzie w tym ani grama normalności - kolejna nieprzemyślana inwestycja i pieniądze wywalone w błoto. Most postoi ze 2 -3 lata i później co? Droga do rozbiórki? Znacznie lepiej byłoby zbudować porządną drogę od Żywocic aż do błoni za zamkiem. Samochody i tak tamtędy jeżdżą, a taka droga zostałaby już na stałe, w przyszłości po wybudowaniu obwodnicy mogłaby zostać przemianowana na DDR. Co dostaniemy? Cały ruch z okolicy zostanie zwalony na drogę Krapkowicką w Żywocicach i Kozielską w Krapkowicach. Nie zdziwcie się jak mieszkańców szlag trafi i zablokują te drogi, którymi zaraz poleci sznur tirów - wirtualne ograniczenia i zakazy takie jak w Łowkowicach są nic nie warte skoro Policja ma na to wywalone i pojawia się na miejscu najwyżej 2 razy w tygodniu na parę minut.Data dodania komentarza: 26.11.2024, 07:59Źródło komentarza: [ZDJĘCIA] Budowa tymczasowego mostu na Osobłodze ruszyła – powrót do normalności coraz bliżejAutor komentarza: LolTreść komentarza: Ciekawe kto bedzie budował. Szybkie wyłonienie wykonawcy. Szwagier już czekał pewnie z koparką i łopatąData dodania komentarza: 25.11.2024, 17:56Źródło komentarza: [ZDJĘCIA] Budowa tymczasowego mostu na Osobłodze ruszyła – powrót do normalności coraz bliżej
Reklama
Reklama
Reklama