Albert
Po śmierci Bolka I przy życiu pozostało trzech jego synów: Bolesław zwany Pierworodnym, Bolko II oraz Albert. Młodzi książęta opolscy w ciągu kolejnych lat dokonali podziału księstwa między siebie. Prawdopodobnie jeszcze w 1313 roku, a najpóźniej w 1314 roku najstarszy Bolesław objął władzę w księstwie niemodlińskim. Ciekawe jest, że nie wybrał stołecznego Opola. Mogło o tym zdecydować losowanie, jednak pewnych wskazówek dostarcza tutaj również rzut okiem na mapę. Opole było co prawda najbardziej prestiżową częścią spadku, ale ziemie które przy nim pozostały, były niezbyt obszerne. Decydując się na Niemodlin, Bolesław z kolei obejmował jednocześnie władzę nad Białą, Głogówkiem i Strzeleczkami, a w 1337 roku dokupił do tego jeszcze Prudnik. W skład księstwa niemodlińskiego wchodziła więc spora część dzisiejszego powiatu krapkowickiego, w tym cały teren gminy Strzeleczki, większość gminy Walce, a według niektórych opracowań wszystkie wsie gminy Krapkowice na lewym brzegu Odry, łącznie z Rogowem Opolskim i Dąbrówką Górną.
Samo miasto Krapkowice jednak pozostało dalej pod władzą dwóch młodszych książąt. Ostatecznie również ci podzielili się terenem. Miało to miejsce około 1317 roku. Książę Albert otrzymał wówczas Strzelce, Krapkowice, Leśnicę i Lubliniec.
Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Krapkowickiego z 21 listopada - e-wydanie dostępne tutaj.
Napisz komentarz
Komentarze