Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklamahttp://transport-augustyn.pl/
wtorek, 3 grudnia 2024 18:28
Przeczytaj:
Reklama
Reklama
Reklama https://www.wirtualnaprosperita.pl/
Społeczne:

Kultura

Z Polski do Papui-Nowej Gwinei (cz. 1)
Z Polski do Papui-Nowej Gwinei (cz. 1)

Grupa muzyków z zespołu Solidaris Brass poleciała do Papui-Nowej Gwinei w Oceanii. Tam poznawali lokalną kulturę i uczestniczyli w otwarciu Centrum Muzyki „Manui”, które działa przy parafiach misyjnych prowadzonych przez pochodzącego ze Zdzieszowic księdza Marka Sobottę.

13.04.2023 08:38
O tradycji śniadania wielkanocnego
O tradycji śniadania wielkanocnego

Święta wielkanocne poprzedzone są postem. W tradycji i zwyczajach ludowych długi, bo 40-dniowy post przestrzegano bardzo rygorystycznie, aby fizycznie oraz mentalnie przygotować się do świąt Wielkiej Nocy. Jedzenie służyło tylko temu, żeby przeżyć dzień oraz zaspokoić podstawowy głód. Nic więc dziwnego, że śniadanie wielkanocne było postrzegane jako uczta pod względem fizycznym i duchowym.

08.04.2023 18:38
Kapłaństwo droższe niż życie
Kapłaństwo droższe niż życie

Na kartach historii zapisały się osoby, które dziś Kościół Katolicki nazywa mianem błogosławionych. Jedną z nich jest zamordowany w obozie koncentracyjnym męczennik Józef Cebula.

08.04.2023 18:36
Triduum Paschalne. Symbole, znaki i gesty
Triduum Paschalne. Symbole, znaki i gesty

Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota to dla chrześcijan trzy najistotniejsze dni w całym roku liturgicznym. Kościół katolicki wspomina wówczas najważniejsze wydarzenia z życia Jezusa: jego wieczerzę z apostołami w wieczerniku, śmierć na Golgocie oraz zmartwychwstanie.

07.04.2023 08:20
XXIX Konkurs Recytatorski  ,,Jugend trägt Gedichte vor”/,,Młodzież recytuje poezję”
XXIX Konkurs Recytatorski ,,Jugend trägt Gedichte vor”/,,Młodzież recytuje poezję”

Konkurs jest jednym z największych projektów TSKN. Jest doskonałym przykładem pozytywistycznej pracy Towarzystwa na rzecz regionu. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów szkół podstawowych oraz szkół średnich. Każdy z uczestników konkursu recytuje dwa utwory poetyckie w języku niemieckim.

24.03.2023 10:13
Niedźwiedź znowu grasował po wsi
Niedźwiedź znowu grasował po wsi

Mieszkańcy Krępnej kolejny raz wodzili niedźwiedzia. Organizatorem wydarzenia była grupa obrzędowa Krampskie Bery.

17.02.2023 09:07
[ZDJĘCIA] Kolędowali z Golcami
[ZDJĘCIA] Kolędowali z Golcami

W niedzielne popołudnie 8 stycznia w Hali Sportowej im. B. i Z. Blautów w Gogolinie odbyło się wyjątkowe kolędowanie z Golec uOrkiestra oraz Fundacją Braci Golec.

08.01.2023 19:39    1
Koncertowe zakończenie iluminacji
Koncertowe zakończenie iluminacji

Po raz 21. na posesji państwa Jaschików rozbłysła iluminacja na ponad 30 światełek. Sezon zakończyli muzycznie dzięki kapeli Oder Blass Band z Żywocic.

06.01.2023 22:04
Święta po luterańsku
Święta po luterańsku

Ewangelicy, podobnie jak inne wyznania chrześcijańskie, w szczególny sposób świętują Boże Narodzenie. O zwyczajach związanych z tym świętem opowiada pastor Wojciech Pracki, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Opolu.

30.12.2022 09:01
[ZDJĘCIA] Żeby w Krapkowicach nie było ciemno - gwiazdka u Jaschików
[ZDJĘCIA] Żeby w Krapkowicach nie było ciemno - gwiazdka u Jaschików

Wielka świąteczna iluminacja Eleonory i Henryka Jaschików z Krapkowic jest słynna na całą Polskę, a nawet poza jej granicami. Od 21 lat zjeżdżają tu rodziny z bliska i daleka, by zachwycać się ruchomymi i podświetlanymi szopkami i przepięknymi dekoracjami. Pomimo kryzysu energetycznego w tym roku posesja przy ulicy Chrobrego znów rozbłysła tysiącami elektrycznych iskierek.

25.12.2022 18:01    1
Tryptyk piernikowy
Tryptyk piernikowy

Świąteczny piernik to tradycyjny przysmak, bez którego trudno sobie wyobrazić polskie Boże Narodzenie. Ten rodzaj ciastka może „pochwalić się” ciekawą historią.

25.12.2022 17:42
Dzieciątko jest nasze, śląskie
Dzieciątko jest nasze, śląskie

Boże Narodzenie to czas rozdawania prezentów, które symbolizuje dzielenie się radością z bliskimi. Zwyczaj ten obchodzony jest w większości regionów świata chrześcijańskiego, choć są pewne rozbieżności co do dat, sposobów i postaci obdarowującej. Aby było bardziej mistycznie, choć podarki kupują ludzie, mówi się, że robi to Dzieciątko, Mikołaj, Gwiazdor, Aniołek lub wiele innych postaci. Mały Jezusek w tej roli występuje jednak w Polsce tylko u nas, na Śląsku (poza Śląskiem Cieszyńskim), a także w południowych Niemczech jako Christkind i w Czechach jako Ježíšek.

24.12.2022 18:39
Po niemiecku o Bożym Narodzeniu
Po niemiecku o Bożym Narodzeniu

Trudno sobie wyobrazić Boże Narodzenie bez śpiewu kolęd. Trzeba jednak pamiętać, że nie tylko Polacy lubią śpiewać pieśni świąteczne. W niemieckiej tradycji (zarówno katolickiej, jak i ewangelickiej) kolędy są nieodzownym elementem nabożeństw sprawowanych od wigilijnego wieczora.

24.12.2022 18:29
Nowa płyta świąteczna Mniejszości Niemieckiej
Nowa płyta świąteczna Mniejszości Niemieckiej

„Von der ersten Noehl”, „Wenn es wieder schneit” i inne świąteczne niemieckie piosenki to utwory, które znalazły się na nowej płycie wydanej przez Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim w ramach projektu „Płyta bożonarodzeniowa - promocja dorobku artystów Mniejszości Niemieckiej w województwie opolskim”.

23.12.2022 07:27
Wyjątkowa modlitwa
Wyjątkowa modlitwa

Katolicy i protestanci spotkali się 3 grudnia w Miastku na ekumenicznym nabożeństwie Quempas. Obecny był tam również chór z Krapkowic.

23.12.2022 07:19
KOMENTARZE
Autor komentarza: UlaTreść komentarza: Niesamowita i bardzo utalentowana, a do tego bardzo empatyczna!Data dodania komentarza: 1.12.2024, 20:25Źródło komentarza: Tu codziennie szyją się marzeniaAutor komentarza: PowiatowyTreść komentarza: To przyjdź i sam ją zbuduj. To jest duże wyzwanie logistyczne i nie jest to takie proste jak się każdemu wydaje.Data dodania komentarza: 28.11.2024, 08:59Źródło komentarza: Tymczasowa przeprawa w Żywocicach: nowy most gotowy już wkrótceAutor komentarza: PPPTreść komentarza: Czysty region to największa ściema. Miało być tanio , jest drogo . Częstotliwość wywozu segregowanych śmieci to jest żart na sali. Krapkowice zrozumiało swój błąd i już ich niema w tej eko ściemieData dodania komentarza: 26.11.2024, 15:00Źródło komentarza: Zapłacimy więcej za śmieciAutor komentarza: ArweTreść komentarza: Brakuje informacji, że ścieżkę rowerową przez Oslobloge ufundował POM Krapkowice, a zaliczkę na budowę mostu tymczasowego Prezydent Warszawy Rafał TrzaskowskiData dodania komentarza: 26.11.2024, 08:58Źródło komentarza: [ZDJĘCIA] Budowa tymczasowego mostu na Osobłodze ruszyła – powrót do normalności coraz bliżejAutor komentarza: 321Treść komentarza: Powrót do normalności? Nie będzie w tym ani grama normalności - kolejna nieprzemyślana inwestycja i pieniądze wywalone w błoto. Most postoi ze 2 -3 lata i później co? Droga do rozbiórki? Znacznie lepiej byłoby zbudować porządną drogę od Żywocic aż do błoni za zamkiem. Samochody i tak tamtędy jeżdżą, a taka droga zostałaby już na stałe, w przyszłości po wybudowaniu obwodnicy mogłaby zostać przemianowana na DDR. Co dostaniemy? Cały ruch z okolicy zostanie zwalony na drogę Krapkowicką w Żywocicach i Kozielską w Krapkowicach. Nie zdziwcie się jak mieszkańców szlag trafi i zablokują te drogi, którymi zaraz poleci sznur tirów - wirtualne ograniczenia i zakazy takie jak w Łowkowicach są nic nie warte skoro Policja ma na to wywalone i pojawia się na miejscu najwyżej 2 razy w tygodniu na parę minut.Data dodania komentarza: 26.11.2024, 07:59Źródło komentarza: [ZDJĘCIA] Budowa tymczasowego mostu na Osobłodze ruszyła – powrót do normalności coraz bliżejAutor komentarza: LolTreść komentarza: Ciekawe kto bedzie budował. Szybkie wyłonienie wykonawcy. Szwagier już czekał pewnie z koparką i łopatąData dodania komentarza: 25.11.2024, 17:56Źródło komentarza: [ZDJĘCIA] Budowa tymczasowego mostu na Osobłodze ruszyła – powrót do normalności coraz bliżej
Reklama
Reklama
Reklama