- Pomysł wydania drugiej części książeczki narodził się w momencie, kiedy zabrano dzieciom w szkołach podstawowych możliwość nauki języka niemieckiego jako języka mniejszości. W rozmowie z autorką Zuzanną Herud postanowiłyśmy wystartować z projektem, który miał w jakiś sposób wypełnić dzieciom powstałą lukę edukacyjną – mówi koordynator projektu Andrea Pownuk.
Publikacja dedykowana jest dzieciom w wieku przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym. W ciekawy i atrakcyjny sposób przedstawia najmłodszym różnorodność społeczeństwa, jaką kreuje Mniejszość Niemiecka w obrębie regionu województwa opolskiego. Publikacja jest dwujęzyczna, tzn. zarówno w języku polskim, jak i niemieckim.
Do czytania zachęcają najmłodszych kolorowe, autorskie ilustracje, które wizualnie przyciągną każde zaciekawione oko.
- Dla mnie podstawowym źródłem nauki języka były bajki i dziecięca literatura. To tam poznawałam świat i uczyłam się różnych postaw. Taki jest również nasz cel! Chciałyśmy z Andreą Pownuk, aby książeczka – bajka uczyła niemieckiego, ale swoim przesłaniem pokazała dzieciom, że każdy z nas ma różne kompetencje i nie powinien być to powód do zazdrości ani zawiści. Jedynie rozmową zdołamy dojść do porozumienia i mam nadzieję, że tak również będzie w przypadku języka niemieckiego jako języka mniejszości - podkreśla autorka Zuzanna Herud.
Podobnie jak w przypadku pierwszej części TSKN na Śląsku Opolskim oprócz książeczki wyda również słuchowisko, dzięki któremu nawet ci, którzy nie potrafią czytać, będą mogli udać się na poszukiwanie skarpetek z Antonią.
Dla zniecierpliwionych mamy już teraz niespodziankę, a jest to mianowicie okładka najnowszej części Antonii!
Bądźcie czujni!
Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim
Napisz komentarz
Komentarze