Źródła historyczne podają, że pierwszą szopkę betlejemską przygotował św. Franciszek w grocie Greccio we Włoszech. Miało to miejsce dokładnie 24 grudnia 1223 roku. Co ciekawe, była to tzw. żywa szopka. W świętą rodzinę wcielili się mieszkańcy Greccio, a przy żłóbku stanęły żywe zwierzęta – wół i osioł. Z kolei na sianku ułożono drewnianą rzeźbę Jezusa.
Dlaczego św. Franciszek zdecydował się stworzyć taką instalację? Jak tłumaczą teolodzy i znawcy świętego z Asyżu, szopkę przygotowano po to, żeby w ciekawy sposób przybliżyć ludziom historię zbawienia. Pomysł się przyjął i przez kolejne stulecia zakon franciszkanów kontynuował zwyczaj budowania szopek betlejemskich przed Bożym Narodzeniem. Tradycja rozpowszechniła się nie tylko w Europie, ale na całym świecie. Dziś franciszkanie uznawani są za najlepszych budowniczych szopek. Ich majestatyczne dzieła można podziwiać m.in. w Opolu, na Górze świętej Anny czy w Katowicach-Panewnikach.
Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Krapkowickiego z 19 grudnia - e-wydanie dostępne tutaj.
Napisz komentarz
Komentarze