Jest inspiracją dla poetów, muzyków i malarzy. Dla przyrodników i naukowców stanowi motywację do odkrywania, badania i zgłębiania zawiłości świata przyrody ożywionej. Rozpoczęła się zarówno kalendarzowa, jak i astronomiczna wiosna. Przyjrzyjmy się jej dokładnie.
Wiele osób się zastanawia, co się dzieje z posegregowanymi odpadami, które są odbierane z domów. Jak się okazuje, podział surowców wtórnych to dopiero początek wieloetapowego procesu, którego celem jest powstanie zupełnie nowych produktów.
Greenwashing oznacza działania marketingowe wprowadzające w błąd konsumenta i wywołujące odczucia, że dane produkty lub usługi opierają się na rozwoju zrównoważonym i wytworzone są w sposób ekologiczny.
Idea zero waste (czyli zero odpadów) jest odpowiedzią na szkody w środowisku, których bezpośrednią przyczyną jest konsumpcyjny styl życia człowieka. Wiąże się on z coraz większą ilością wytwarzanych odpadów i zbyt szybkim zużywaniem zasobów naturalnych. Trzeba pamiętać, że te ostatnie są ograniczone. Rośnie więc rzesza ludzi, którzy starają się wdrażać w życie zasady filozofii zero waste. Warto się zastanowić, jakie korzyści przynosi model życia polegający na ograniczaniu zużywania zasobów. A jest ich sporo.
Poruszając temat ekoaktywizmu, należy zacząć od pojęcia ekologia, które w kulturze mediów masowych jest zwykle używane w potocznym (często błędnym) znaczeniu. Ekologia z definicji stanowi naukę badającą oddziaływania pomiędzy organizmami oraz środowiskiem, w którym organizmy żyją. Zgodnie z tym również my, ludzie, jesteśmy częścią przyrody, a miejscem naszego życia jest Planeta Ziemia.
W naszym regionie powstaje coraz więcej terenów zielonych. Przestrzenie te tworzone są z myślą zarówno o mieszkańcach, jak i turystach. Poniżej podajemy kilka przykładów takich przedsięwzięć.
Wraz z nadejściem zimy wiele osób chce pomagać ptakom żyjącym w naszym otoczeniu przetrwać do wiosny. By robić to bezpiecznie dla ptaków, publikujemy kilka porad zaczerpniętych z fachowych stron ornitologicznych.
Powiat krapkowicki to miejsce będące siedliskiem wielu gatunków roślin i zwierząt, w tym owadów, płazów i ptaków. Obszar całego powiatu zajmuje 18 500 ha lasów oraz rozległe tereny otwarte – łąki, pastwiska, mokradła i liczne starorzecza. Kontynuujemy cykl, w którym przedstawiamy bogactwo flory i fauny tego terenu.
Coraz większym problemem staje się tzw. betonoza. Pod szyldem rewitalizacji usuwa się drzewa i zieleń, zastępując je granitowymi płytami i kostką brukową. Rośliny znikają też w ramach realizowanych inwestycji takich jak budowy dróg czy nowych osiedli. Ze zjawiskiem postępującej betonozy mamy również do czynienia na terenie Opolszczyzny. Na szczęście pojawiają się również inicjatywy, których celem jest osiągnięcie efektu odwrotnego. Przykładem mogą być Górki w gminie Prószków. Tam mieszkańcy postanowili utworzyć w swojej miejscowości park sołecki.
HeidelbergCement od 2010 roku zaprasza wszystkich miłośników przyrody do tworzenia innowacyjnych projektów dotyczących bioróżnorodności w kopalniach kamienia wapiennego. Najlepsze nagradzane są grantami pieniężnymi i realizowane.
Mieszkanka gminy Prószków uwielbia swój ogród i spędza tam sporo czasu. W tym roku znalazła w nim wyjątkowy okaz grzyba, który w Polsce należy do botanicznych rzadkości.
W minionym tygodniu miały miejsce kolejne nasadzenia przy ścieżce rowerowej w krapkowickim Otmęcie.
Przyroda może być również wspaniałą inspiracją do działań artystycznych oraz może zachwycać nie tylko w swej realnej formie, ale również subiektywnie przetworzona. Można się było o tym przekonać 5 listopada w Galerii Studnia w Krapkowicach, gdzie odbył się ciekawy wernisaż pt .„Flora i fauna w oczach seniora”.