Powiat krapkowicki to miejsce będące siedliskiem wielu gatunków roślin i zwierząt, w tym owadów, płazów i ptaków. Obszar całego powiatu zajmuje 18 500 ha lasów oraz rozległe tereny otwarte – łąki, pastwiska, mokradła i liczne starorzecza. Kontynuujemy cykl, w którym przedstawiamy bogactwo flory i fauny tego terenu.
W minionym tygodniu miały miejsce kolejne nasadzenia przy ścieżce rowerowej w krapkowickim Otmęcie.
Przyroda może być również wspaniałą inspiracją do działań artystycznych oraz może zachwycać nie tylko w swej realnej formie, ale również subiektywnie przetworzona. Można się było o tym przekonać 5 listopada w Galerii Studnia w Krapkowicach, gdzie odbył się ciekawy wernisaż pt .„Flora i fauna w oczach seniora”.
Te kolczaste zwierzaki należą do najbardziej bezbronnych i nieporadnych. W momencie zagrożenia zwijają się w kulkę i często giną. Są pod ścisłą ochroną. Rokowania dla tego gatunku nie są dobre: jeśli ludzie nie będą im pomagać, w ciągu zaledwie kilkunastu lat zupełnie wyginą.
Jednym ze sposobów ochrony środowiska jest tworzenie nowoczesnych zakładów, w których w sposób całkowity zagospodarowywane są odpady wytwarzane przez mieszkańców np. dużych miast. Tego rodzaju obiekt ma powstać również w stolicy naszego regionu.
Ochrona przyrody i zasobów naturalnych, życie w zgodzie z naturą i w szacunku dla zwierząt, zdrowy styl życia… to idee, które powinny być zaszczepiane młodym pokoleniom już od przedszkola. Wzorem godnym naśladowania może tu być placówka z Żywocic.
Z okazji Światowego Dnia Drzewa w gminie Strzeleczki przeprowadzono akcję, w ramach której mieszkańcy mogli zabrać ze sobą darmową sadzonkę i posadzić ją np. w swoim przydomowym ogrodzie.
Gogolin ma pierwszy pomnik przyrody. Został nim ustanowiony platan klonolistny rosnący przy Publicznym Przedszkolu nr 1 w Gogolinie. Oznacza to jego prawną ochronę. Otrzymał też imię: Sobirey.
W czwartek 6 października członkowie Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Krapkowicach udali się na wycieczkę rowerową do lasu w nadleśnictwie Strzeleczki. Tam odbył się również piknik z okazji Dnia Dzikiej Flory i Fauny i Naturalnych Siedlisk.
Mamy rady na odpady – to hasło kampanii edukacyjnej prowadzonej na terenie województwa opolskiego. W ramach związanych z nią działań w ostatnich dniach września w teren wyruszyli uczniowie szkół z powiatu krapkowickiego i opolskiego.
Upcykling to forma przetwarzania wtórnego odpadów, w wyniku którego powstają produkty o wyższej wartości niż surowce do niego użyte. O tym, jak stosować ją w praktyce, doskonale wiedzą dzieci z Publicznego Przedszkola w Żyrowej.