Powiat krapkowicki to miejsce będące siedliskiem wielu gatunków roślin i zwierząt, w tym owadów, płazów i ptaków. Obszar całego powiatu zajmuje 18 500 ha lasów oraz rozległe tereny otwarte – łąki, pastwiska, mokradła i liczne starorzecza. Kontynuujemy cykl, w którym przedstawiamy bogactwo flory i fauny tego terenu.
W miniony weekend z parków, osiedli i ścieżek poznikały tony śmieci, a to za sprawą akcji Sprzątanie Świata.
Wszystkie śmieci są NASZE! – tak brzmi hasło tegorocznej edycji akcji Sprzątania Świata. To już jej 29. edycja! Akcję koordynuje i monitoruje Fundacja Nasza Ziemia. Trwa ona już od 22 kwietnia, a wielki finał zaplanowano na weekend 16-18 września.
Powiat krapkowicki to miejsce będące siedliskiem wielu gatunków roślin i zwierząt, w tym owadów, płazów i ptaków. Obszar całego powiatu zajmuje 18 500 ha lasów oraz rozległe tereny otwarte – łąki, pastwiska, mokradła i liczne starorzecza. Rozpoczynamy cykl, w którym przedstawimy bogactwo flory i fauny tego terenu.
Sadzenie drzew może przynieść ogromne korzyści dla środowiska. Tego typu inicjatywy coraz częściej podejmowane są w naszym regionie i cieszą się dużą popularnością zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych.
Przyrodnicy z Działu Przyrody Muzeum Śląska Opolskiego zaobserwowali niezwykły gatunek ptaka pod Strzelcami Opolskimi. Jest to pierwszy przypadek stwierdzenia tego gatunku w Polsce.
W dniu 17 sierpnia członkowie sekcji rowerowej Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Krapkowicach odwiedzili ścieżkę przyrodniczo-dydaktyczną na terenie kopalni wapienia „Górażdże”.
Odzież z drugiej ręki staje się coraz bardziej popularna i słusznie, ponieważ ubrania second hand mają szereg zalet. Najważniejsze: są dobre dla środowiska, portfela i indywidualnego stylu!
W gminie Strzeleczki zorganizowano warsztaty dotyczące bioróżnorodności. Odbywały się one w ośrodku wypoczynkowym w Dobrej.
Segregacja śmieci jest dla wielu oczywistością. Różnobarwne kosze i kontenery na śmieci wręcz wtapiają się we współczesny krajobraz miejski. Czy to w domu, w pracy, na mieście – staramy się rozdzielać papier od odpadów bio, szkło od plastiku. Czy to jednak jest takie proste? Nie do końca.
Każdego roku na świecie produkuje się ponad 380 milionów ton plastiku. Niestety, znaczna część odpadów z tego surowca trafia do środowiska naturalnego – do mórz czy oceanów. Tam tworzą się dryfujące śmieciowiska. Jednym z nich jest prawie pięciokrotnie większa od Polski Wielka Pacyficzna Plama Śmieci, która przyczynia się do powstawania mikroplastiku i zatruwania zwierząt oraz… ludzi.
Earth Overshoot Day to dzień, w którym ludzkość zużyła to, co natura powinna zapewnić nam do końca roku. Zła wiadomość: w 2022 roku Dzień Przekroczenia Zasobów Ziemi przypada wcześniej niż kiedykolwiek wcześniej. Do 28 lipca zużyliśmy już wszystko, co Ziemia dla nas przewidziała.
Na terenie gminy Strzeleczki prowadzi się wiele działań edukacyjnych dla dzieci, mających na celu uwrażliwić najmłodszych mieszkańców na problemy związane z ekologią. Z myślą o nich zorganizowano przedstawienie teatralne pt. „Grzeczne dzieci segregują śmieci”.
W ramach współpracy i budowania partnerskich relacji biznesu ze społecznością lokalną Grupa Górażdże od lat wspiera przedsięwzięcia na terenach miejscowości, gdzie prowadzi działalność. Wiele z nich związanych jest ze sportem, edukacją i ekologią. Tak było 15 sierpnia w Choruli, gdzie odbył się rodzinny rajd rowerowy zakończony piknikiem.
O walorach estetycznych natury mogły przekonać się dzieci, które w ostatnich miesiącach brały udział w warsztatach fotograficznych zorganizowanych przez gminę Strzeleczki. Inicjatywa miała przede wszystkim uwrażliwić najmłodszych na piękno otaczającego nas świata.