Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama https://www.tygodnik-krapkowicki.pl/s/8/reklama
czwartek, 3 kwietnia 2025 02:51
Przeczytaj:
Reklama https://partner-projekt.pl/
Reklama https://www.tygodnik-krapkowicki.pl/s/8/reklama

Poznaj florę i faunę powiatu krapkowickiego

Powiat krapkowicki to miejsce będące siedliskiem wielu gatunków roślin i zwierząt, w tym owadów, płazów i ptaków. Obszar całego powiatu zajmuje 18 500 ha lasów oraz rozległe tereny otwarte – łąki, pastwiska, mokradła i liczne starorzecza. Kontynuujemy cykl, w którym przedstawiamy bogactwo flory i fauny tego terenu.
Poznaj florę i faunę powiatu krapkowickiego
Centuria pospolita.

Autor: powiat krapkowicki

Cebulica dwulistna (Scilla bifolia)
Jest to gatunek byliny z rodziny szparagowatych. Występuje w Europie i Azji. W Polsce rośnie na południu kraju, jest ochroną rzadką i objętą ochroną (od 2014 roku znajduje się pod częściową ochroną gatunkową, a w latach 2001-2014 była pod ochroną ścisłą). Stanowi ozdobę wilgotnych łąk i lasów, jest też uprawiana jest w przydomowych ogródkach. Kwitnie od marca do kwietnia. Jest samopylna lub zapylana przez owady. Charakteryzuje się białawą cebulą o jajowatym kształcie, której średnica wynosi około 2 cm. Z jednej cebuli wyrasta jedna cienka i obła łodyga (o długości od 10 do 40 cm) oraz para (stąd drugi człon nazwy cebulicy) wąskich, na szczycie kapturkowatych liści znajdujących się u nasady łodygi. Na zakończeniu pędu kwiatowego znajduje się kwiatostan, składający się z małych, gwiazdkowatych i niebieskich kwiatów. Inne odmiany rośliny posiadają kwiaty o barwie białej lub różowej. 

Centuria pospolita (Centaurium erythraea)
Nazywana też centurią zwyczajną lub tysiącznikiem. Jest rośliną z rodziny goryczkowatych. Występuje na terenie Europy, Afryki i Azji, na pozostałych kontynentach introdukowana. W Polsce jest dość rzadka, objęta ochroną. W naszym kraju można ją spotkać na leśnych polanach, łąkach czy w zaroślach. Jest nie tylko rośliną ozdobną, ale także leczniczą (w celach leczniczych wykorzystuje się centurię pochodzącą z upraw). W ziołolecznictwie wykorzystuje się łodygi centurii wraz z liśćmi, które zbiera się od lipca do września i suszy w miejscach zacienionych i przewiewnych. Polska nazwa centuria wywodzi się od legendy, według której centaur Chiron wyleczył swoje rany zadane mu przez Herkulesa właśnie tą rośliną.

Czerwończyk nieparek (Lycaena dispar)
Motyl dzienny z rodziny modraszkowatych. Gatunek objęty ochroną ścisłą, znajdujący się na Czerwonej liście zwierząt ginących i zagrożonych w Polsce (wśród gatunków niższego ryzyka). Ma czerwone skrzydła z ciemnymi plamkami i obwódkami. Czułki są prążkowane. Samiec ma skrzydła z metalicznym połyskiem, obwódka skrzydeł jest cienka, a na przednim skrzydle znajduje się pojedyncza plamka. Samice tylne skrzydła mają przycienione, obwódka jest szersza, a na przednich skrzydłach znajduje się kilka plamek. Gąsienice są zielone z brunatną głową. Poczwarka jest szarobrązowa, przytwierdzona do spodu liści. Spotykany na wilgotnych łąkach, moczarach, w lasach łęgowych. Jest aktywny zwłaszcza przy ciepłej pogodzie. Występuje praktycznie w całej Polsce, szczególnie w północno-wschodniej części kraju.

Czosnek niedźwiedzi (Alliumursinum L.)
Gatunek rośliny z podrodziny czosnkowych z rodziny amarylkowatych. Rośnie dziko w runie wilgotnych lasów liściastych, często w postaci rozległych łanów. Czosnek niedźwiedzi w niczym nie przypomina znanego wszystkim czosnku pospolitego. Ma kształt liści, a sama roślina wyglądem przywodzi na myśl konwalię. Czosnek niedźwiedzi zakwita też w podobnym terminie co konwalia, ale jego białe, gwiazdkowate, drobne kwiaty zebrane są na szczycie sztywnej łodyżki (ok. 20-50 cm długości) w wiechowate, luźne, szczytowe kwiatostany, które dużo bardziej przypominają typowe kwiaty czosnku niż dzwonkowate kwiaty konwalii. Jest ceniony za smak, lecznicze właściwości i urodę. 

Szczegóły i więcej informacji z powiatu krapkowickiego w aktualnym wydaniu Tygodnika Krapkowickiego z 20 września - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AntyKTreść komentarza: Widać luki w wiedzy historycznej w Red TK. Do spotkania europejskich monarchów i książąt doszło m.in. w Krakowie, około 22–27 września 1364 r. z inicjatywy Kazimierza III Wielkiego, króla Polski.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 20:37Źródło komentarza: Królowie Europy zjadą do MosznejAutor komentarza: CesioTreść komentarza: No to dobry dowcip zrobią te króle na 1 kwietniaData dodania komentarza: 2.04.2025, 18:49Źródło komentarza: Królowie Europy zjadą do MosznejAutor komentarza: PrimaTreść komentarza: Prima aprilisData dodania komentarza: 2.04.2025, 15:09Źródło komentarza: Powiaty krapkowicki i kędzierzyńsko-kozielski połączy monumentalna konstrukcja - będzie most jak z San Francisco!Autor komentarza: ŁukaszTreść komentarza: Żarcik Prima Aprilisowy całkiem niezły. Ale z drugiej strony, to smutne że całe województwo nie ma żadnego rekreacyjnego obiektu wodnego z prawdziwego zdarzenia.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 14:23Źródło komentarza: Tropikalny raj w Gogolinie! Powstanie aquapark „Karolinka w Tropikach"Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Tu będą budować Golden Gate a na obwodnicę w Namysłowie nie ma pieniędzy, dwie Polski Polska A i B. A Namysłów to komunikacyjna Polska C.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 12:24Źródło komentarza: Powiaty krapkowicki i kędzierzyńsko-kozielski połączy monumentalna konstrukcja - będzie most jak z San Francisco!Autor komentarza: RehehekTreść komentarza: Czy to prima aprilisowy żartData dodania komentarza: 2.04.2025, 08:09Źródło komentarza: Królowie Europy zjadą do Mosznej
Reklama