W pobliżu Ligoty Prószkowskiej w gminie Prószków znajduje się uroczysko „Mrówczy las”. Właśnie tam można zobaczyć głaz z sentencją „Mrówki chronią las - chroń mrówki w lesie” upamiętniający wybitnego leśnika dr. Tadeusza Podkówkę. Przez wiele lat był on nadleśniczym Nadleśnictwa Opole.
Chociaż kochamy słoneczne i upalne wieczory, a letni relaks nad wodą, pobliskim jeziorem lub zalewem jest wspaniałym ukojeniem, to jednak obecność komarów może zupełnie zepsuć nam wypoczynek. W jaki sposób możemy sobie z nimi radzić?
Opakowania wielokrotnego użytku zyskują na popularności. Dlaczego warto z nich korzystać?
O małej retencji mówi się coraz więcej, ponieważ coraz częściej mamy do czynienia z problemami wynikającymi z niewłaściwie prowadzoną gospodarką wodną, a efekty tych działań są już widoczne i odczuwalne. Należą do nich m.in. susze, podtopienia, powodzie, obniżający się poziom wód podziemnych czy wysychające jeziora i rzeki.
Nie każdy wie, ale pomnikami przyrody są nie tylko drzewa. Pomnikiem przyrody nazywamy prawnie chroniony obiekt przyrodniczy, szczególnie cenny ze względów naukowych, zabytkowych, kulturowych i innych. W związku z tym pomnikiem przyrody oprócz pokaźnych rozmiarów drzew i krzewów mogą być również głazy narzutowe (lub ich grupa) czy jaskinia.
Pszczoły dostarczają człowiekowi szereg usług ekosystemowych. Oprócz produktów pszczelich, takich jak pyłek, nektar, wosk, miód czy propolis, najważniejszym zadaniem pszczoły miodnej w środowisku jest przenoszenie pyłku pomiędzy kwiatami, a tym samym zapylanie roślin.
Mniszek lekarski to uniwersalna i wszechobecna roślina. Warto dowiedzieć się, do czego może nam być przydatny.
Coraz częściej w przestrzeni miejskiej, ale również przy drogach wiejskich czy nawet parkach widzimy drzewa z poprzycinanymi konarami.
Użytkownicy dróg często w trakcie podróży samochodem wyrzucają przez okna pojazdu opakowania po jedzeniu, puste butelki, kubki i puszki. Czasem pozostawiają śmieci na poboczu drogi. Walają się często na poboczach i w rowach przy drogach. Za sprzątanie płacimy wszyscy.
Polska jest krajem, w którym udało się odtworzyć populację bobra. Również na Opolszczyźnie występują przedstawiciele tego gatunku. Niewielu osobom udało się spotkać bobra, ponieważ jest on bardzo płochliwym ssakiem. Odwrotnie wygląda sytuacja, jeśli chodzi o ślady jego wodnej działalności.
Zapylanie roślin to proces przenoszenia pyłku na zalążek – w przypadku roślin iglastych oraz na znamię słupka – u większości otaczających nas roślin. W naturze zapylenie odbywa się na wiele sposobów, ale najpopularniejszym jest tzw. zoogamia, czyli zapylenie z udziałem zwierząt.
Grupa Górażdże przekazała gminie Gogolin 30 tysięcy złotych na zakup nowych drzew. W ten sposób wsparto akcję „800 drzew na 800-lecie Gogolina”.
Pracownicy Centrum Usług Społecznych w Gogolinie aktywnie przyłączyli się do akcji sprzątania pt. „Zainwestuj w naszą planetę”. W ruch poszły grabie, łopaty, miotły i worki.
18 kwietnia klasa IV TP z ZSZ im. Piastów Opolskich w Krapkowicach wraz z opiekunem Anitą Manek wzięła udział w akcji „Łączą nas drzewa”. Uczniowie posadzili około 1400 drzewek - 1000 dębów, 400 lip i 20 jabłoni. Pogoda dopisała, humory również.
W ostatnich latach coraz więcej placówek użytku publicznego w naszym regionie przechodzi termomodernizację. Dzięki temu gminy oszczędzają na rachunkach, a także przyczyniają się do poprawy jakości powietrza.