Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklamahttp://transport-augustyn.pl/
poniedziałek, 25 listopada 2024 08:12
Przeczytaj:
Reklama https://www.facebook.com/profile.php?id=100031786016437
Reklama http://www.budopap.pl/

Poznaj florę i faunę powiatu krapkowickiego

Powiat krapkowicki to miejsce będące siedliskiem wielu gatunków roślin i zwierząt, w tym owadów, płazów i ptaków. Obszar całego powiatu zajmuje 18 500 ha lasów oraz rozległe tereny otwarte – łąki, pastwiska, mokradła i liczne starorzecza. Kontynuujemy cykl, w którym przedstawiamy bogactwo flory i fauny tego terenu.
Poznaj florę i faunę powiatu krapkowickiego
Obuwik pospolity.

Źródło: powiat krapkowicki

Niżowe i górskie świeże łąki użytkowane ekstensywnie (Arrhenatherionnelatioris)
Siedliska powstałe na żyznych glebach o umiarkowanej wilgotności. Są bogatymi florystycznie zbiorowiskami rozwijającymi się na niżu lub niższych położeniach w górach. Powstały w wyniku wycięcia lasów liściastych i zagospodarowania tych terenów jako łąki kośne. Koszone są zwykle dwa razy w roku oraz umiarkowanie nawożone. Najczęściej występują poza dolinami rzecznymi. Nieraz spotyka się je w dolinach, ale wówczas porastają gleby odwadniane lub znajdują się poza zasięgiem wylewów rzeki. Porastają żyzne, świeże gleby brunatne lub mady o odczynie zasadowym lub słabo kwaśnym. Łąki świeże w dolinach rzek mogą porastać gleby organiczne. W Polsce, wśród niżowych i górskich łąk, wyróżnia się cztery zasadnicze podtypy siedliska różniące się od siebie składem florystycznym oraz rozmieszczeniem. Występują wśród nich dwa zbiorowiska górskie i dwa notowane na niżu i niższych położeniach górskich.

Obuwik pospolity (Cypripedium calceolus)
Gatunek rośliny z rodziny storczykowatych. Występuje w Azji i w Europie. Jego zasięg obejmuje rozległy obszar od zachodniej i środkowej Europy poprzez Syberię do Korei. Główne centrum występowania znajduje się w Europie, z czego w Polsce znajduje się jedna z większych europejskich populacji. Do tej pory stwierdzono jego występowanie w Polsce na około 250 stanowiskach. Obuwik pospolity osiąga maksymalną wysokość do około 60 cm. Jego okazałe kwiaty są brązowe lub brunatnoczerwone z żółtą warżką, pojawiają się zazwyczaj pojedynczo na łodydze kwiatowej, rzadziej po dwa lub trzy. Spotyka się go przeważnie na glebach wapiennych, próchnicznych w cienistych zaroślach i lasach. Zagrożeniem dla populacji obuwika jest pozyskiwanie roślin ze stanowisk naturalnych do upraw, zrywanie kwiatów i niszczenie siedlisk. Czerwona lista roślin i grzybów Polski określa ten gatunek jako narażony na wyginięcie.

Orlik pospolity (Aquilegia vulgaris)
Gatunek rośliny z rodziny jaskrowatych. Jest krótkowieczną, stosunkowo wysoką byliną, która może dorastać nawet do 100 cm wysokości, najczęściej jednak jej wysokość nie przekracza 60 cm. Charakteryzuje się wzniesionym pokrojem i karbowanymi, wydłużonymi liśćmi na długich ogonkach zebranymi w rozety. Są one złożone, podwójnie trójdzielne i posiadają szarawy nalot. Roślina kwitnie od maja do lipca. Kwiaty orlików osadzone na długich ogonkach mają hakowato zagięte ostrogi. W naturze najczęściej występują gatunki kwitnące na fioletowo. Owocem jest mieszek. Na stanowiskach naturalnych występuje w Afryce Północnej i Europie, w tym także w Polsce. Chętnie zasiedla tereny górskie. Gatunek posiada bardzo wiele odmian ozdobnych, wśród których szczególnie wyróżnia się grupa odmian. W naszym kraju orlik pospolity jest objęty ochroną gatunkową – głównym zagrożeniem jest przenoszenie roślin do ogródków.

Ortolan, trznadel ortolan (Emberiza hortulana)
Gatunek małego ptaka wędrownego z rodziny trznadli. Długość ciała 15-16 cm, masa ciała około 25 g. Samiec w szacie godowej ma popielatooliwkową głowę z żółtymi wąsami i gardłem. Spód ciała rdzawobrązowawy. Wierzch brązowy z brunatnymi smugami na grzbiecie. Samica podobna, ale bardziej stonowana w barwach. W Europie gniazduje niemal na całym kontynencie, z wyjątkiem Wysp Brytyjskich oraz północnych części Skandynawii i Rosji. W zachodniej Europie występuje wyspowo, nie na całym obszarze. Ptaki przybywają z zimowisk pod koniec kwietnia lub na początku maja, odlatują w sierpniu. Sezon lęgowy rozpoczyna się na początku maja. Gniazdo umieszczone jest na ziemi pośród gęstej roślinności; buduje je samica. Przy gnieździe ptaki są bardzo płochliwe. Młode pozostają w gnieździe przez blisko dwa tygodnie. Ortolan wyprowadza jeden lub dwa lęgi w sezonie. Na terenie Polski gatunek ten jest objęty ścisłą ochroną gatunkową.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: poszkodowanyTreść komentarza: Obieca***i a głupim nadzieja obiecał pan starosta NA MIKOŁAJA BĘDZIE MOST a tu cisza i jazda po bezdrożach i rwanie opon na kamieniach ,no ale pan starosta tam nie jeździ i ma to gdzieśData dodania komentarza: 24.11.2024, 18:46Źródło komentarza: Tymczasowa przeprawa w Żywocicach: nowy most gotowy już wkrótceAutor komentarza: poszkodowanyTreść komentarza: Proste, zasypać podmytą drogę solidnie ubić trochę asfaltu wylać i i przeprawa tymczasowa gotowa do momentu wybudowania nowej przeprawy tymczasowej przez wojsko trwało by to góra dwa tygodnie a nie gonić auta po lasach,polnych drogach a nawet nie położyli 100m asfaltu w Łowkowicach gdzie nie jeden oponą rozwalił ,na ale co to pana starosty interesuje przecież on do pracy tam nie jezdni i ma to gdzieś głęboko, a obietnica przeprawy tymczasowej na MIKOŁAJA poszło do lamusaData dodania komentarza: 24.11.2024, 18:35Źródło komentarza: GDDKiA: Most na Osobłodze szybko nie powstanieAutor komentarza: 123Treść komentarza: Już widzę te wyścigi tirów drogami w ogóle do tego nie przystosowanymi. Oczywistym jest że z premedytacją będą łamać wszelkie zakazy i pchać się na ten most. Dziwi mnie że żaden nie wpadł na pomysł, żeby tą kładką przejechać....Data dodania komentarza: 23.11.2024, 18:12Źródło komentarza: Tymczasowy most: Minister finansów dał zielone światłoAutor komentarza: Brązowy miśTreść komentarza: Żenada ponad 2 miesiące po powodzi Rafałek wjeżdża na białym koniu i daje kasę na most "tymczasowy"Data dodania komentarza: 23.11.2024, 17:08Źródło komentarza: Tymczasowy most: Minister finansów dał zielone światłoAutor komentarza: Da***eTreść komentarza: Pamiętać każda stłuczka na drodze to wina zarządcy!!Data dodania komentarza: 23.11.2024, 14:11Źródło komentarza: Joszko: utrzymanie tej drogi, przejezdności w okresie zimowym będzie graniczyło z cudem [ZDJĘCIA]Autor komentarza: CzytelnikTreść komentarza: Powódź nie była egzaminem naszej "władzy" bo tak na prawdę nikt nie miał wpływu na skalę żywiołu. Tak na prawdę można było tylko stać, patrzeć jak płynie woda i czekać jak to się skończy. Można było też jednak wykreować się medialnie i fotografować na tzw. pierwszej linii frontu. To teraz "władza" zdaje egzamin. Zdaje, a raczej oblewa... Mostu (nawet tymczasowego) pomiędzy Krapkowicami a Żywocicami pomimo zapewnień nie ma. Teraz zapowiadają problem z odśnieżaniem objazdu. Na jaką ocenę i zaufanie społeczeństwa zasłużą nasi włodarze ?Data dodania komentarza: 23.11.2024, 09:15Źródło komentarza: Joszko: utrzymanie tej drogi, przejezdności w okresie zimowym będzie graniczyło z cudem [ZDJĘCIA]
Reklama