Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklamahttp://transport-augustyn.pl/
czwartek, 28 listopada 2024 04:45
Przeczytaj:
Reklama https://www.facebook.com/profile.php?id=100031786016437
Reklama http://www.budopap.pl/

Segregacja odpadów i co dalej?

Wiele osób się zastanawia, co się dzieje z posegregowanymi odpadami, które są odbierane z domów. Jak się okazuje, podział surowców wtórnych to dopiero początek wieloetapowego procesu, którego celem jest powstanie zupełnie nowych produktów.
Segregacja odpadów i co dalej?

W każdej gminie pojemniki z posegregowanymi odpadami opróżnia profesjonalna firma. Wiele osób obawia się, że właśnie w tym momencie odpady ponownie mieszane są w jednej śmieciarce. Poszczególne frakcje trafiają do osobnych przegród lub odbierane są w odrębne dni. 
Następnie surowce wtórne trafiają do recyklerów. Pod tą nazwą kryją się firmy specjalizujące się w recyklingu poszczególnych rodzajów odpadów. W każdym przypadku proces odzyskiwania surowców wtórnych przebiega nieco inaczej, ale są też pewne elementy wspólne. Odpady trzeba odpowiednio sprawdzić, zważyć i opisać. Następnie trafiają na specjalną taśmę, gdzie są dosortowywane, a później przygotowywane do przetworzenia. Jeśli chodzi o tworzywa sztuczne, to powstaje z nich tzw. regranulat. Metale stają się przydatnym stopem. Ze szkła powstaje stłuczka, a z papieru wytwarzana jest celulozowa masa. Z bioodpadów produkuje się kompost lub biogaz. 
Również odpady zmieszane podlegają sortowaniu, tak by jak najmniej z nich trafiło ostatecznie na składowisko. W tym wypadku odzysk jest dużo mniejszy, ponieważ zmieszanie surowców wtórnych z innymi rodzajami odpadów utrudnia ich przetworzenie. Może spowodować degradację materiału, np. poprzez zabrudzenie papieru organicznymi odpadkami.
Z tworzyw sztucznych powstają meble ogrodowe, zabawki, długopisy czy osłony do wykładzin i dywanów. Korzystają z nich również producenci ram okiennych z PVC i ekranów przeciwhałasowych. Bardzo wartościowym surowcem jest szkło, ponieważ można je wielokrotnie przetwarzać. Po przetopieniu stłuczki szklanej (oprócz słoików i butelek) powstają szklanki, kieliszki i szklane dekoracje. Z recyklingu szkła korzysta branża budowlana. Z tego materiału produkowane są kafelki, kuchenne blaty czy materiały z włókien szklanych. Z masy celulozowej powstają książki, zeszyty, gazety, artykuły higieniczne, filtry do kawy czy opakowania na jajka. Opłacalne jest również przetwarzanie bioodpadów. Dzięki ich kompostowaniu produkuje się naturalny nawóz do roślin, znacznie bezpieczniejszy niż chemiczne substytuty. Z bioodpadów wytwarza się również tzw. biogaz. Służy on jako paliwo do produkcji energii elektrycznej i ciepła.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: PPPTreść komentarza: Czysty region to największa ściema. Miało być tanio , jest drogo . Częstotliwość wywozu segregowanych śmieci to jest żart na sali. Krapkowice zrozumiało swój błąd i już ich niema w tej eko ściemieData dodania komentarza: 26.11.2024, 15:00Źródło komentarza: Zapłacimy więcej za śmieciAutor komentarza: ArweTreść komentarza: Brakuje informacji, że ścieżkę rowerową przez Oslobloge ufundował POM Krapkowice, a zaliczkę na budowę mostu tymczasowego Prezydent Warszawy Rafał TrzaskowskiData dodania komentarza: 26.11.2024, 08:58Źródło komentarza: [ZDJĘCIA] Budowa tymczasowego mostu na Osobłodze ruszyła – powrót do normalności coraz bliżejAutor komentarza: 321Treść komentarza: Powrót do normalności? Nie będzie w tym ani grama normalności - kolejna nieprzemyślana inwestycja i pieniądze wywalone w błoto. Most postoi ze 2 -3 lata i później co? Droga do rozbiórki? Znacznie lepiej byłoby zbudować porządną drogę od Żywocic aż do błoni za zamkiem. Samochody i tak tamtędy jeżdżą, a taka droga zostałaby już na stałe, w przyszłości po wybudowaniu obwodnicy mogłaby zostać przemianowana na DDR. Co dostaniemy? Cały ruch z okolicy zostanie zwalony na drogę Krapkowicką w Żywocicach i Kozielską w Krapkowicach. Nie zdziwcie się jak mieszkańców szlag trafi i zablokują te drogi, którymi zaraz poleci sznur tirów - wirtualne ograniczenia i zakazy takie jak w Łowkowicach są nic nie warte skoro Policja ma na to wywalone i pojawia się na miejscu najwyżej 2 razy w tygodniu na parę minut.Data dodania komentarza: 26.11.2024, 07:59Źródło komentarza: [ZDJĘCIA] Budowa tymczasowego mostu na Osobłodze ruszyła – powrót do normalności coraz bliżejAutor komentarza: LolTreść komentarza: Ciekawe kto bedzie budował. Szybkie wyłonienie wykonawcy. Szwagier już czekał pewnie z koparką i łopatąData dodania komentarza: 25.11.2024, 17:56Źródło komentarza: [ZDJĘCIA] Budowa tymczasowego mostu na Osobłodze ruszyła – powrót do normalności coraz bliżejAutor komentarza: boBudowniczyTreść komentarza: Mosty stawia się na przyczółkach które zazwyczaj robi się z betonu. Beton osiąga pełna wytrzymałość po 28 dniach i dopiero wtedy można podpory obciążyć projektowanym mostem, czyli licząc od dziś dopiero po 23 grudnia. a tam ani szalu***ów, ani zbrojenia, ani nasypów że o nawierzchniach drogowych najazdów nie wspomnę. No chyba że starosta Sonik ma asa w rękawie w postaci innych technologii, może nawet kosmicznych, i się do końca roku wyrobią,,, to wtedy odszczekam ale dziś idę po popcorn i bacznie obserwuję.Data dodania komentarza: 25.11.2024, 13:09Źródło komentarza: Tymczasowy most: Minister finansów dał zielone światłoAutor komentarza: poszkodowanyTreść komentarza: Obieca***i a głupim nadzieja obiecał pan starosta NA MIKOŁAJA BĘDZIE MOST a tu cisza i jazda po bezdrożach i rwanie opon na kamieniach ,no ale pan starosta tam nie jeździ i ma to gdzieśData dodania komentarza: 24.11.2024, 18:46Źródło komentarza: Tymczasowa przeprawa w Żywocicach: nowy most gotowy już wkrótce
Reklama