Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklamahttp://transport-augustyn.pl/
niedziela, 24 listopada 2024 11:06
Przeczytaj:
Reklama https://pebit.pl/
Reklama https://www.bskrapkowice.pl/
Społeczne:

Ekologia

Jesień w ulu
Jesień w ulu

Chociaż temperatury na zewnątrz jeszcze bywają bardzo wysokie, to jednak wczesne poranki i późne wieczory świadczą o tym, że rozpoczęła się jesień. W niektórych miejscach widać również zmieniające się kolory liści drzew i krzewów. Przyroda przygotowuje się do zimy, czyli najtrudniejszego czasu w roku. Zajrzyjmy do ula, aby przekonać się, w jaki sposób pszczoły i ich opiekunowie przygotowują się na nadchodzący okres chłodu.

29.09.2023 11:14
Jak marnujemy jedzenie,  nawet o tym nie wiedząc
Jak marnujemy jedzenie, nawet o tym nie wiedząc

W Polsce marnuje się rocznie pięć milionów ton żywności. Za aż 60% zmarnowanego jedzenia odpowiadamy my – konsumenci. Przyjrzymy się, w jaki sposób możemy ograniczyć marnowanie żywności w naszych domach.

22.09.2023 11:52
Wyzwanie dla Krapkowic: walka ze smogiem
Wyzwanie dla Krapkowic: walka ze smogiem

Palimy byle czym, w byle czym i przez cały sezon grzewczy trujemy siebie, swoje rodziny, swoich sąsiadów. Nie jesteśmy skazani na brudne powietrze. Wyjaśniamy, dlaczego i jak należy walczyć ze smogiem.

18.09.2023 06:45    1
Zanieczyszczenie światłem
Zanieczyszczenie światłem

Chociaż wciąż niewiele się o nim mówi, stanowi jedno z największych zagrożeń dla organizmów. Obok zanieczyszczeń powietrza, gleby i wody stanowi współczesny i trudny do rozwiązania problem ekologiczny. Przyjrzyjmy się zanieczyszczeniu światłem.

15.09.2023 11:16
Żyj z innymi w zgodzie,  czyli o symbiozie słów kilka…
Żyj z innymi w zgodzie, czyli o symbiozie słów kilka…

Jest jednym z wielu typów oddziaływań w przyrodzie, chociaż nie jest zbyt doceniana. Mówi się o niej najczęściej jako o wyjątku w świecie przyrody. Tymczasem najnowsze badania pokazują, że to właśnie symbioza ukształtowała życie na Ziemi.

11.09.2023 06:49
Jadalne, chociaż nieznane…  Grzyby naszych lasów
Jadalne, chociaż nieznane… Grzyby naszych lasów

Maślaki, kurki czy koźlarze to gatunki powszechnie znane i cenione przez grzybiarzy. Oprócz nich w polskich lasach spotkać możemy wiele innych gatunków jadalnych grzybów, które są niezbyt znane i cenione. W ostatnich latach wzrasta zainteresowanie tą ogromną grupą organizmów i ich znaczeniem w ekosystemie.

01.09.2023 12:48
Drzewo. Życie po życiu.
Drzewo. Życie po życiu.

Martwe drewno chociaż wydaje się być zbędnym elementem środowiska to aż 50% organizmów leśnych nie jest w stanie bez niego przeżyć. Martwe drzewa są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ekosystemów przyrodniczych, będąc ich nie mniej cennym elementem niż żywe drzewa.

28.08.2023 06:38
Co się stało z wodą w Odrze?
Co się stało z wodą w Odrze?

Z krapkowickiego mostu nad Odrą doskonale widać, że rzeka w znacznym stopniu się zazieleniła. Dziś (18 sierpnia) przyjęliśmy interwencję w tej sprawie od zaniepokojonych mieszkańców.

18.08.2023 13:05
Łęgi Żywocickie
Łęgi Żywocickie

Łęgi to lasy występujące nad rzekami i potokami, które charakteryzują się okresowym ich zalewaniem. To właśnie łęgi są porównywane z równikowymi lasami deszczowymi zwanymi płucami ziemi.

18.08.2023 12:00    1
Pajęczyna potwora?
Pajęczyna potwora?

W ostatnim czasie czytelnicy wysłali nam kilka zdjęć, na których widać dziwną, białą strukturę na roślinności posadzonej np. na rondzie w Choruli. Znany działacz ekologiczny wyjaśnił nam, skąd wzięło się to zjawisko.

18.08.2023 11:55    1
Jesień to dobry czas na zasianie łąki kwietnej
Jesień to dobry czas na zasianie łąki kwietnej

W ostatnich latach coraz więcej mówi się o łąkach kwietnych i ich znaczącym wpływie na zachowanie bioróżnorodności. Ta forma zieleni nie jest trudna w uprawie, a może być frajdą dla prawie każdego.

11.08.2023 10:34
Kilka prostych zmian dla zdrowia naszej planety
Kilka prostych zmian dla zdrowia naszej planety

Chociaż nurt zero waste lub less waste (z ang. bez odpadów lub mniej odpadów) jest coraz popularniejszym trendem, to jednak nie wszyscy go znają. Zobacz, jak te proste zmiany mogą wpłynąć na funkcjonowanie całej naszej planety.

07.08.2023 08:32
Jedzenie zgodnie z porą roku
Jedzenie zgodnie z porą roku

Jedzenie sezonowe to podejście żywieniowe, które opiera się na konsumowaniu produktów spożywczych, które są dostępne naturalnie i lokalnie w danej porze roku. To zwyczaj, który od wieków przekazywany był z pokolenia na pokolenie, ale w dzisiejszych czasach, wraz z globalizacją, wiele osób zapomina o korzyściach, jakie niesie ze sobą jedzenie sezonowe. Ba, niektórzy przypisują mu status trendu. Warto wrócić do tej tradycji, ponieważ przynosi wiele korzyści zarówno dla nas, jak i dla środowiska.

31.07.2023 07:35
Jak pomóc kolczastemu  przyjacielowi?
Jak pomóc kolczastemu przyjacielowi?

Kiedy na swojej drodze spotykamy małe zwierzątko, chciałoby się od razu go dotknąć, pogłaskać czy wziąć na ręce. Jednak tylko w niektórych sytuacjach mamy prawo zakłócać spokój dzikiemu zwierzakowi.

21.07.2023 06:10
Bioróżnorodność – wszystko co musisz o niej wiedzieć
Bioróżnorodność – wszystko co musisz o niej wiedzieć

Bioróżnorodność jest jednym z najcenniejszych skarbów naszej planety. Obejmuje różnorodność ekosystemów, gatunków i genów, które tworzą złożoną sieć życia na Ziemi. Jednak obecnie bioróżnorodność stoi w obliczu poważnych zagrożeń. Warto przyjrzeć się temu problemowi i zastanowić się, jak możemy chronić ten niesamowity dar natury.

21.07.2023 05:39
KOMENTARZE
Autor komentarza: A.P.Treść komentarza: Tak.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 16:37Źródło komentarza: Radny z promilami?Autor komentarza: ObiektywTreść komentarza: Czyżby to był radny Łukasz J. z Dąbrówki G.? Jedyny w wieku 42 lat... Sprawa powinna być pokazowa i poza odsiadką dołożyć dożywotni zakaz pełnienia fu***cji publicznych.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 12:34Źródło komentarza: Radny z promilami?Autor komentarza: GrześTreść komentarza: Co za bełkot... sprawdź trzeźwość zanim ponownie coś opublikujesz.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 09:09Źródło komentarza: GDDKiA: Most na Osobłodze szybko nie powstanieAutor komentarza: Mieszkaniec gminyTreść komentarza: Bieda jak h w tym opolu coś wam powiem mamy najdroższe paliwo w krapkowicach złodzieje nas okradają płacimy podatki a ta banda nie umie nawet zasypać dziury niech przemalują nas do Śląskiego województwa!!Data dodania komentarza: 20.11.2024, 21:17Źródło komentarza: GDDKiA: Most na Osobłodze szybko nie powstanieAutor komentarza: EmerytTreść komentarza: Nie rozumiem budowlańców dróg. Ja bym przywióż dwie wywrotki kamienia i zasypał dziurę. była by przejezdna droga. Po czasie jak przęsła by były gotowe to zamknął bym do remontu wysypany odcinek drogi.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 10:20Źródło komentarza: GDDKiA: Most na Osobłodze szybko nie powstanieAutor komentarza: 321Treść komentarza: Ta tymczasowa przeprawa to będzie dramat jeżeli nie zostanie jakoś zabezpieczona przed tirami. Każdy wie jak sprawa wygląda w Łowkowicach - mimo zakazów codziennie przejeżdżają tam dziesiątki tirów. Policja ma na tą sprawę mocno wywalone, pojawią się raz na tydzień i zadowoleni, a tirowcy nadal z premedytacją łamią prawo.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 07:20Źródło komentarza: GDDKiA: Most na Osobłodze szybko nie powstanie
Reklama
Reklama
Reklama