Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklamahttp://transport-augustyn.pl/
czwartek, 21 listopada 2024 16:23
Przeczytaj:
Reklama https://pebit.pl/
Reklama https://www.bskrapkowice.pl/
Społeczne:

Ekologia

Jesienne życie leśne
Jesienne życie leśne

Jaskrawe kolory liści, szelest pod stopami, cudownie czyste powietrze o niepowtarzalnym zapachu... Walory jesieni szczególnie można podziwiać w lesie.

27.10.2022 08:51
Globalny problem
Globalny problem

Marnowanie żywności jest problemem globalnym. Szczególnie dotyczy świeżych artykułów, takich jak pieczywo, nabiał, mięso, ryby, warzywa i owoce.

24.10.2022 06:35
Co skrywa nasza Odra?
Co skrywa nasza Odra?

Odra to tętniąca życiem rzeka. Możemy zaobserwować, jak naturalne procesy dają życie unikalnym gatunkom zwierząt i roślin oraz jak wpływają na losy ludzi. Odra kształtowała, wciąż kształtuje i kształtować będzie przyrodniczy świat regionu krapkowickiego.

15.10.2022 17:26
Odpowiedzialność za naszą planetę
Odpowiedzialność za naszą planetę

Zrównoważony rozwój - termin, z którym w ostatnich latach coraz częściej spotykamy się w niemal wszystkich dziedzinach naszego życia. W przypadku ekologii odnosi się do odpowiedzialnego korzystania z ograniczonych zasobów Ziemi.

10.10.2022 09:44
Fundacji „Avi” brakuje pieniędzy na leczenie dzikich zwierząt
Fundacji „Avi” brakuje pieniędzy na leczenie dzikich zwierząt

Opolskie Centrum Leczenia i Rehabilitacji Dzikich Zwierząt „Avi” w Łubnianach ograniczyło swoją działalność. Powodem są problemy finansowe. Do ośrodka w Łubnianach przyjmowane są teraz wyłącznie zwierzęta z gmin, z którymi organizacja zawarła porozumienia.

08.10.2022 19:08
Grzybobranie, ale rozsądnie
Grzybobranie, ale rozsądnie

Wiele osób lubi jesienią zbierać grzyby w lesie. Miło jest wyjść na łono natury i przynieść ze sobą smaczne grzyby na obiad czy kolację. Perspektywa znalezienia smacznych maślaków, borowików czy kurek jest kusząca, ale należy też znać i przestrzegać kilku zasad, aby nie zaszkodzić przyrodzie lub sobie.

07.10.2022 19:37
Jesień za rogiem
Jesień za rogiem

Jesień to bardzo pracowity okres dla ogrodników. Na ten czas przypadają zbiory warzyw i owoców. Jest to również najlepsza pora na sadzenie i rozmnażanie roślin. Mało tego - z drzew sypią się liście, które trzeba zgrabić, a zbliżające się chłody sprawiają, że musimy zabezpieczyć rośliny przed mrozem. We wrześniu i październiku, a nawet w listopadzie zdarzają się jednak słoneczne dni, które warto spędzić w ogrodzie nie tylko na pracy.

03.10.2022 06:37
Strefy spotkań z bioróżnorodnością – ekoedukacja i integracja
Strefy spotkań z bioróżnorodnością – ekoedukacja i integracja

Od wielu lat działalność człowieka oparta jest na niekontrolowanym pozyskiwaniu zasobów przyrodniczych, co doprowadziło do degradacji środowiska i wymarcia wielu gatunków. Nasze codzienne postępowanie też wpływa na utratę bioróżnorodności.

30.09.2022 06:35
SEGREGUJĘ  – BIORÓŻNORODNOŚĆ RATUJĘ!
SEGREGUJĘ – BIORÓŻNORODNOŚĆ RATUJĘ!

W Polsce wytwarzanych jest rocznie 13,1 mln ton odpadów komunalnych. A zatem średnio na każdego mieszkańca naszego kraju przypada ponad 340 kg odpadów (wg danych GUS-u). Taka ilość nie pozostaje bez wpływu na środowisko. Pozostawione przez ludzi w lesie śmieci nie tylko szpecą krajobraz, ale też mogą być śmiertelną pułapką dla małych zwierząt. Giną w nich gryzonie, jaszczurki i liczne owady.

23.09.2022 09:33
Bioróżnorodność – gałąź, na której siedzimy
Bioróżnorodność – gałąź, na której siedzimy

Żubry, wilki, orły, nietoperze, jaszczurki, żaby i ropuchy, cisy, zawilce, lilie i przebiśniegi – to tylko kilku przedstawicieli fauny i flory podlegających ochronie ścisłej lub częściowej. Współcześnie bowiem na świecie wymiera od 5 tys. do nawet ok. 50 tys. gatunków roślin i zwierząt rocznie! Giną nie tylko gatunki duże, takie jak np. rysie czy tygrysy, ale również te małe, niepozorne, których – być może – nie zdążyliśmy jeszcze odkryć i nazwać. A przecież każdy gatunek ma swoje miejsce i pełni określoną funkcję w ekosystemie. Jeśli bezpowrotnie znika, ekosystem staje się mniej stabilny. Dlatego ochrona bioróżnorodności jest działaniem koniecznym i bezwarunkowym.

21.09.2022 09:45
Urzędnicy kontra fotowoltaika
Urzędnicy kontra fotowoltaika

Cały świat lobbuje za transformacją energetyczną w kierunku rezygnacji z węgla na rzecz źródeł odnawialnych. Tymczasem, jak się okazuje, ci którzy odważyli się zainwestować w fotowoltaikę, zmagają się z wielkimi problemami, gdyż urzędnicy każą im rozbierać panele.

02.09.2022 19:36
Hotele dla owadów
Hotele dla owadów

Ze względu na stosowanie pestycydów w rolnictwie i ogrodnictwie, a także modę na "uporządkowane" ogrody, czyli intensywną ingerencję człowieka w naturalny krajobraz, naturalne siedliska owadów stają się coraz mniejsze. Szczególnie na obszarach miejskich owady pożyteczne znajdują tylko bardzo ograniczone siedliska, co oznacza, że różnorodność gatunkowa owadów rodzimych gwałtownie maleje. Przeciwko temu ma zadziałać trend hoteli dla owadów.

19.08.2022 22:21
Gdzie nie spojrzeć tam… beton!
Gdzie nie spojrzeć tam… beton!

Pozbywanie się terenów zielonych, wycinka drzew i betonowanie miast to objawy „choroby”, która w obecnych czasach opanowała władze miast i też ludzi prywatnych. Betonoza zagraża nie tylko miastom i mieszkającym w nich ludziom oraz zwierzętom. Betonoza najzwyczajniej też nie jest przyjemna dla oka i szpeci krajobraz.

18.08.2022 22:26
[ZDJĘCIA] Chemikalia w Odrze w Krapkowicach
[ZDJĘCIA] Chemikalia w Odrze w Krapkowicach

Krapkowickie służby zostały zaalarmowane o beczce z nieznaną jeszcze substancją, która znajdowała się w Odrze w rejonie mostu północnego w Krapkowicach.

16.08.2022 19:45
Kto zastrzelił jastrzębia?
Kto zastrzelił jastrzębia?

Zbulwersowany Czytelnik znalazł martwego ptaka z raną postrzałową. To jastrząb, który jest pod ochroną.

15.08.2022 19:17
KOMENTARZE
Autor komentarza: GrześTreść komentarza: Co za bełkot... sprawdź trzeźwość zanim ponownie coś opublikujesz.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 09:09Źródło komentarza: GDDKiA: Most na Osobłodze szybko nie powstanieAutor komentarza: Mieszkaniec gminyTreść komentarza: Bieda jak h w tym opolu coś wam powiem mamy najdroższe paliwo w krapkowicach złodzieje nas okradają płacimy podatki a ta banda nie umie nawet zasypać dziury niech przemalują nas do Śląskiego województwa!!Data dodania komentarza: 20.11.2024, 21:17Źródło komentarza: GDDKiA: Most na Osobłodze szybko nie powstanieAutor komentarza: EmerytTreść komentarza: Nie rozumiem budowlańców dróg. Ja bym przywióż dwie wywrotki kamienia i zasypał dziurę. była by przejezdna droga. Po czasie jak przęsła by były gotowe to zamknął bym do remontu wysypany odcinek drogi.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 10:20Źródło komentarza: GDDKiA: Most na Osobłodze szybko nie powstanieAutor komentarza: 321Treść komentarza: Ta tymczasowa przeprawa to będzie dramat jeżeli nie zostanie jakoś zabezpieczona przed tirami. Każdy wie jak sprawa wygląda w Łowkowicach - mimo zakazów codziennie przejeżdżają tam dziesiątki tirów. Policja ma na tą sprawę mocno wywalone, pojawią się raz na tydzień i zadowoleni, a tirowcy nadal z premedytacją łamią prawo.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 07:20Źródło komentarza: GDDKiA: Most na Osobłodze szybko nie powstanieAutor komentarza: TTreść komentarza: Jaki przetarg? Są tryby nieko***urencyjne i przesła***i żeby je zastosować. Polecam aby ktoś w GDDKiA poczytał Ustawę PZP ze zrozumieniem.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 06:52Źródło komentarza: GDDKiA: Most na Osobłodze szybko nie powstanieAutor komentarza: IreneuszTreść komentarza: Całowali PiS w dupę dlą koryta to kasy nie będzie połowa listopada mikołaja a przejazdu ni ma nieudaczniki na stołkach gdy tumany głosująData dodania komentarza: 20.11.2024, 05:43Źródło komentarza: GDDKiA: Most na Osobłodze szybko nie powstanie
Reklama
Reklama
Reklama