Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama https://www.tygodnik-krapkowicki.pl/s/8/reklama
czwartek, 10 kwietnia 2025 10:15
Przeczytaj:
Reklama dotacje unijne dla firm
Reklama https://www.wirtualnaprosperita.pl/

Sezon na smog

Smogiem nazywamy wysokie stężenie zanieczyszczeń unoszących się w powietrzu. Mogą być to pyły, a więc ciała stałe zawieszone w powietrzu, a także szkodliwe dla człowieka gazy.
Sezon na smog

Źródło: welt.de

Smog występuje szczególnie w dużych miastach, jednak coraz częściej również w mniejszych miejscowościach. Jest to potoczne określenie zanieczyszczeń powietrza, które powyżej pewnego stężenia mogą szkodzić zdrowiu i ograniczać widoczność. Powstawaniu smogu sprzyja niskie cieśnienie czy brak wiatru, a także warunki topograficzne. 

Co siedzi w smogu?
Zanieczyszczenia w powietrzu, którym oddychamy, obejmują cząstki stałe, takie jak sadza i drobny pył, ale także gazy cieplarniane i amoniak. Różne substancje łączą się ze sobą, co prowadzi do skomplikowanych reakcji chemicznych. To z kolei prowadzi do powstawania wtórnych zanieczyszczeń powietrza.
Zazwyczaj te zanieczyszczenia powietrza nie są widoczne gołym okiem. Jeśli jednak stężenie wzrośnie, może dojść również do pogorszenia widoczności. Jeśli warunki pogodowe są słabe, zanieczyszczenia powietrza gromadzą się i powstaje gęsta, dymna mgła.

Zimowy i letni
Wyróżniamy dwa rodzaje smogu. Smog zimowy powstaje, gdy mieszanina sadzy, dwutlenku siarki, pyłu i mgły napotyka na inwersyjną sytuację pogodową. W takim przypadku smog szybko osiada nad miastem na dłuższy czas i może mieć szkodliwy wpływ na zdrowie. Wymienione substancje są emitowane przez samochody, piece na drewno, a nawet elektrownie węglowe.

Mogą być też inne efekty. Na przykład gdy dwutlenek siarki łączy się z wodą, powstają zanieczyszczenia wtórne, takie jak kwas siarkowy. Mają one negatywny wpływ na rośliny i budynki, mogą też podrażniać drogi oddechowe i oczy.

Zimowy smog już w przeszłości doprowadził do poważnych negatywnych skutków. Na przykład w Londynie w grudniu 1952 roku w wyniku tzw. wielkiego smogu zmarło około 12 tysięcy osób. Wyniszczające skutki zimowego smogu znane są również w Niemczech. W 1962 roku w Zagłębiu Ruhry zmarło 150 osób.

Innym spotykanym określeniem jest smog letni. Jest to zanieczyszczenie powietrza spowodowane wysokim stężeniem ozonu i innych fotoutleniaczy. Smog letni może wystąpić przy słonecznej pogodzie na niezbyt dużej wysokości. Następuje fotochemiczne utlenianie tlenku węgla, metanu i lotnych węglowodorów, które spotykają tlenki azotu i parę wodną.

Wpływ na człowieka
Przy krótkotrwałej ekspozycji na smog i zanieczyszczone powietrze odczuwamy nieraz przejściowe problemy z oddychaniem lub łatwiej zapadamy na infekcje. Problemy faktycznie zaczynają się przy długotrwałej ekspozycji, choć nie od razu. Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) jest grupą schorzeń atakujących płuca i oskrzela (zapalenia, rozedma), na które nie ma skutecznego lekarstwa. Można je jedynie zaleczać i próbować poprawiać jakość życia chorego. Rak płuc wywoływany jest nie tylko przez palenie papierosów, a nawet w 30% jego przyczyną może być właśnie smog. Nie dziwi więc fakt, że osoby, które całe życie wręcz stroniły od tytoniu, również zapadają na tę chorobę. Układ krążenia cierpi na długotrwałej ekspozycji na smog ze względu na zmianę składu krwi, co powoduje m.in. większą zapadalność na atak serca i udar mózgu. Nie są to nieliczne przypadki, ponieważ w badaniach z 2015 roku oceniono, że prawie 20% zgonów w wyniku chorób układu krążenia spowodowanych było właśnie przez zanieczyszczone powietrze. To aż jedna piąta! W badaniach obserwacyjnych zauważono również, że na terenach o czystszym powietrzu odpowiednio niższa była liczba przedwczesnych porodów.

Jak możemy przeciwdziałać smogowi?
Najprostszym działaniem prowadzącym do zmniejszenia poziomu zanieczyszczenia powietrza jest zaprzestanie spalania śmieci w piecach i słabej jakości produktów węglowych. Oczywiście w związku z tym należałoby określić standardy pieców, którymi ogrzewane są polskie domy. Takie możliwości daje ustawa antysmogowa, która weszła w życie w tym roku. Jednak na realne efekty i skutki tej ustawy trzeba jeszcze poczekać. Dopiero po kilku, może kilkunastu miesiącach będzie można zaobserwować jej skuteczność i egzekwowanie przestrzegania przepisów. Wprowadzanie takich regulacji prawnych jest niezwykle ważne, lecz równie ważna (a może nawet najważniejsze) jest ludzka świadomość i chęć działania!

Zadanie współfinansowane z budżetu powiatu krapkowickiego.

Szczegóły i więcej informacji z powiatu krapkowickiego w aktualnym wydaniu Tygodnika Krapkowickiego z 31 października - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: HmmmmmTreść komentarza: Mieszkam w zdzieszowicach i nie narzekam na dostępność produktów spożywczych i przemysłowych :-DData dodania komentarza: 9.04.2025, 22:02Źródło komentarza: Nowe sklepy, nowe możliwości – Zdzieszowice zyskują na inwestycjach sieci handlowychAutor komentarza: RyszadTreść komentarza: no jak ktoś kupuje mieszkanie w sąsiedztwie działek gdzie można legalnie budować domy i oczekuje,że burmistrz komus tego zabroni,to jest zwyczajnie naiwnyData dodania komentarza: 9.04.2025, 20:09Źródło komentarza: Mieszkańcy Gogolina: "czujemy się oszukani". Zamiast domków – mają szeregowce pod oknamiAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: A Krapkowice... Gogolin ?Data dodania komentarza: 9.04.2025, 09:39Źródło komentarza: Specjalne pojemniki na odzież i tekstyliaAutor komentarza: PiotrTreść komentarza: Witam, mam zdjęcie... pan handlarz ustawił 5 aut wzdłuż płotu obok przedszkola nr 1... łatwo jest poznać, to wiekowe pojazdy na obcych rejestracjach. Widok żenujący. To 3 stare kabriolety, rdzewiejące bmw, ford mondeo, a ostatnio pojawili się rozklekotane Alfa Romeo... no wkurzyć się można.Data dodania komentarza: 5.04.2025, 08:39Źródło komentarza: Czy strefa płatnego parkowania będzie powiększona?Autor komentarza: ŁukaszTreść komentarza: Gdzie tu jest bezpieczeństwo jak dalej ludzie źle parkują przy liceum w Otmęcie na ks. duszy blokując widoczność i wjazd do garaży i nikt sobie z tego nic nie robiData dodania komentarza: 4.04.2025, 15:21Źródło komentarza: Bezpieczniejsze drogi w powiecie krapkowickim! Trwa modernizacja kluczowych trasAutor komentarza: MAŁA MI😸Treść komentarza: PRIMA APRYLIS BO SIĘ POMYLISZ🤣ALE ŻARCIK FAJNY😄Data dodania komentarza: 3.04.2025, 20:46Źródło komentarza: Królowie Europy zjadą do Mosznej
Reklama