Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklamahttp://transport-augustyn.pl/
sobota, 23 listopada 2024 14:17
Przeczytaj:
Reklama https://www.facebook.com/profile.php?id=100031786016437
Reklama http://www.isdmsolution.pl/

Oczyszczanie ścieków zaczyna się w toalecie

Woda stanowi składnik niezbędny do życia człowieka i innych organizmów. Postępujące zmiany klimatyczne wpływają na zwiększenie okresów długotrwałych susz potęgujących problemy związane nie tylko z jakością, ale także z ilością zasobów wodnych. Odzyskiwanie wody w nadchodzących czasach będzie stanowiło jedno z najważniejszych wyzwań dla człowieka. Pomimo coraz większej świadomości społeczeństwa nadal obserwuje się awarie oczyszczalni ścieków. Główną i jedną z najczęstszych przyczyn awarii są nieprawidłowe zachowania i przyzwyczajenia społeczeństwa podczas użytkowania toalet publicznych i prywatnych.
Oczyszczanie ścieków zaczyna się w toalecie

Źródło: Tom Fisk, Marcin Jóźwiak

Co trafia do kanalizacji?
Według osób zarządzających oczyszczalniami, do ścieków trafiają najróżniejsze przedmioty użytku codziennego takie jak m.in. środki higieny osobistej, np. tampony, podpaski, patyczki do uszu czy nić dentystyczna. Spośród substancji mogących utrudniać oczyszczanie ścieków, a także stanowić zagrożenie skażenia wody są tzw. ksenobiotyki, czyli substancje, których nie spotyka się w naturze, a mogą wykazywać aktywność biologiczną i tym samym wpływać na inne organizmy. Do źródeł ksenobiotyków w ściekach można zaliczyć wrzucane do toalet m.in. substancje lecznicze czy suplementy diety. Spośród innych produktów zwiększających ryzyko awarii wyróżnić można różnego rodzaju przedmioty wykonane z papieru, odpady pochodzące od zwierząt domowych i hodowlanych, a także odpadki kuchenne stałe i suche.

Jak to się tam znalazło?
Pracownicy oczyszczalni ścieków codziennie obserwują przedmioty na tzw. sicie, które nie powinny były znaleźć się w ściekach komunalnych. Jak donosi „Dziennik Zachodni” i portal Naszemiasto.pl, pracownicy jednej z krajowych oczyszczalni ścieków zaobserwowali na wstępnym oczyszczaniu ścieków lub w studzienkach kanalizacyjnych m.in. garnitur, mop, martwe zwierzęta czy dwieście metrów kabla światłowodowego. Dużym problemem są również niedopałki papierosów, włosy, opakowania z tworzyw sztucznych czy materiały budowlane. 

Nic nie jest za darmo
Zanieczyszczenie ścieków odpadami powoduje wzrost kosztów związanych z naprawą urządzeń w oczyszczalni ścieków, a tym samym wzrost cen oczyszczania ścieków, odzyskiwania wody czy pozyskiwania osadów i gazów o wysokich parametrach jakościowych. Niska jakość produktów pościekowych ogranicza ich biodegradację, powtórne przetwarzanie oraz wykorzystywanie, co z kolei stanowi zagrożenie dla środowiska przyrodniczego. 

Wykorzystuj ponownie
Co istotne, gdy otrzymywany osad pościekowy jest wysokiej jakości, bez zbędnych substancji i zanieczyszczeń, może stać się potencjalnym półproduktem nadającym się do ponownego wykorzystania. Zgodnie z promowaną w ostatnich latach gospodarką cyrkularną (o obiegu zamkniętym) i w myśl zasady 3R (ograniczenie ilości odpadów - reduce, ponowne wykorzystanie - reuse oraz recykling – recycle) racjonalne zarządzanie produktami ubocznymi oczyszczalni jest bardzo odpowiedzialnym i cenionym pomysłem. Osady pościekowe można wykorzystywać na wiele różnych sposobów. Z wysokiej jakości osadów można odzyskiwać białka stanowiące dodatek do pasz dla zwierząt, a także tłuszcze będące substratem do gospodarczego wykorzystania. Jednym z najpopularniejszych sposobów wykorzystywania osadów ściekowych jest użyźnianie gleb, rekultywacja terenów zdegradowanych, a także przywracanie terenom wartości przyrodniczych. Uboczne produkty oczyszczania ścieków można również stosować przy produkcji biogazu. 

Akcja - reakcja
W ostatnich latach coraz więcej miast, gmin, powiatów oraz innych instytucji zwróciło uwagę na niską świadomość społeczną na temat gospodarowania ściekami komunalnymi. Efektem obserwacji częstych i kosztownych awarii oczyszczalni było rozpoczęcie prowadzenia kampanii zwiększających poziom zainteresowania społeczeństwa tym tematem. W całym kraju odbywały się akcje pt.: „Toaleta to nie śmietnik” mające na celu zwiększenie świadomości i zainteresowania społeczeństwa tym problemem.

Zadanie współfinansowane z budżetu powiatu krapkowickiego.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: A.P.Treść komentarza: Tak.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 16:37Źródło komentarza: Radny z promilami?Autor komentarza: ObiektywTreść komentarza: Czyżby to był radny Łukasz J. z Dąbrówki G.? Jedyny w wieku 42 lat... Sprawa powinna być pokazowa i poza odsiadką dołożyć dożywotni zakaz pełnienia fu***cji publicznych.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 12:34Źródło komentarza: Radny z promilami?Autor komentarza: GrześTreść komentarza: Co za bełkot... sprawdź trzeźwość zanim ponownie coś opublikujesz.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 09:09Źródło komentarza: GDDKiA: Most na Osobłodze szybko nie powstanieAutor komentarza: Mieszkaniec gminyTreść komentarza: Bieda jak h w tym opolu coś wam powiem mamy najdroższe paliwo w krapkowicach złodzieje nas okradają płacimy podatki a ta banda nie umie nawet zasypać dziury niech przemalują nas do Śląskiego województwa!!Data dodania komentarza: 20.11.2024, 21:17Źródło komentarza: GDDKiA: Most na Osobłodze szybko nie powstanieAutor komentarza: EmerytTreść komentarza: Nie rozumiem budowlańców dróg. Ja bym przywióż dwie wywrotki kamienia i zasypał dziurę. była by przejezdna droga. Po czasie jak przęsła by były gotowe to zamknął bym do remontu wysypany odcinek drogi.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 10:20Źródło komentarza: GDDKiA: Most na Osobłodze szybko nie powstanieAutor komentarza: 321Treść komentarza: Ta tymczasowa przeprawa to będzie dramat jeżeli nie zostanie jakoś zabezpieczona przed tirami. Każdy wie jak sprawa wygląda w Łowkowicach - mimo zakazów codziennie przejeżdżają tam dziesiątki tirów. Policja ma na tą sprawę mocno wywalone, pojawią się raz na tydzień i zadowoleni, a tirowcy nadal z premedytacją łamią prawo.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 07:20Źródło komentarza: GDDKiA: Most na Osobłodze szybko nie powstanie
Reklama