Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama https://www.tygodnik-krapkowicki.pl/s/8/reklama
czwartek, 10 kwietnia 2025 10:27
Przeczytaj:
Reklama https://partner-projekt.pl/
Reklama https://www.instagram.com/pani.prowadzaca/

Oczyszczanie ścieków zaczyna się w toalecie

Woda stanowi składnik niezbędny do życia człowieka i innych organizmów. Postępujące zmiany klimatyczne wpływają na zwiększenie okresów długotrwałych susz potęgujących problemy związane nie tylko z jakością, ale także z ilością zasobów wodnych. Odzyskiwanie wody w nadchodzących czasach będzie stanowiło jedno z najważniejszych wyzwań dla człowieka. Pomimo coraz większej świadomości społeczeństwa nadal obserwuje się awarie oczyszczalni ścieków. Główną i jedną z najczęstszych przyczyn awarii są nieprawidłowe zachowania i przyzwyczajenia społeczeństwa podczas użytkowania toalet publicznych i prywatnych.
Oczyszczanie ścieków zaczyna się w toalecie

Źródło: Tom Fisk, Marcin Jóźwiak

Co trafia do kanalizacji?
Według osób zarządzających oczyszczalniami, do ścieków trafiają najróżniejsze przedmioty użytku codziennego takie jak m.in. środki higieny osobistej, np. tampony, podpaski, patyczki do uszu czy nić dentystyczna. Spośród substancji mogących utrudniać oczyszczanie ścieków, a także stanowić zagrożenie skażenia wody są tzw. ksenobiotyki, czyli substancje, których nie spotyka się w naturze, a mogą wykazywać aktywność biologiczną i tym samym wpływać na inne organizmy. Do źródeł ksenobiotyków w ściekach można zaliczyć wrzucane do toalet m.in. substancje lecznicze czy suplementy diety. Spośród innych produktów zwiększających ryzyko awarii wyróżnić można różnego rodzaju przedmioty wykonane z papieru, odpady pochodzące od zwierząt domowych i hodowlanych, a także odpadki kuchenne stałe i suche.

Jak to się tam znalazło?
Pracownicy oczyszczalni ścieków codziennie obserwują przedmioty na tzw. sicie, które nie powinny były znaleźć się w ściekach komunalnych. Jak donosi „Dziennik Zachodni” i portal Naszemiasto.pl, pracownicy jednej z krajowych oczyszczalni ścieków zaobserwowali na wstępnym oczyszczaniu ścieków lub w studzienkach kanalizacyjnych m.in. garnitur, mop, martwe zwierzęta czy dwieście metrów kabla światłowodowego. Dużym problemem są również niedopałki papierosów, włosy, opakowania z tworzyw sztucznych czy materiały budowlane. 

Nic nie jest za darmo
Zanieczyszczenie ścieków odpadami powoduje wzrost kosztów związanych z naprawą urządzeń w oczyszczalni ścieków, a tym samym wzrost cen oczyszczania ścieków, odzyskiwania wody czy pozyskiwania osadów i gazów o wysokich parametrach jakościowych. Niska jakość produktów pościekowych ogranicza ich biodegradację, powtórne przetwarzanie oraz wykorzystywanie, co z kolei stanowi zagrożenie dla środowiska przyrodniczego. 

Wykorzystuj ponownie
Co istotne, gdy otrzymywany osad pościekowy jest wysokiej jakości, bez zbędnych substancji i zanieczyszczeń, może stać się potencjalnym półproduktem nadającym się do ponownego wykorzystania. Zgodnie z promowaną w ostatnich latach gospodarką cyrkularną (o obiegu zamkniętym) i w myśl zasady 3R (ograniczenie ilości odpadów - reduce, ponowne wykorzystanie - reuse oraz recykling – recycle) racjonalne zarządzanie produktami ubocznymi oczyszczalni jest bardzo odpowiedzialnym i cenionym pomysłem. Osady pościekowe można wykorzystywać na wiele różnych sposobów. Z wysokiej jakości osadów można odzyskiwać białka stanowiące dodatek do pasz dla zwierząt, a także tłuszcze będące substratem do gospodarczego wykorzystania. Jednym z najpopularniejszych sposobów wykorzystywania osadów ściekowych jest użyźnianie gleb, rekultywacja terenów zdegradowanych, a także przywracanie terenom wartości przyrodniczych. Uboczne produkty oczyszczania ścieków można również stosować przy produkcji biogazu. 

Akcja - reakcja
W ostatnich latach coraz więcej miast, gmin, powiatów oraz innych instytucji zwróciło uwagę na niską świadomość społeczną na temat gospodarowania ściekami komunalnymi. Efektem obserwacji częstych i kosztownych awarii oczyszczalni było rozpoczęcie prowadzenia kampanii zwiększających poziom zainteresowania społeczeństwa tym tematem. W całym kraju odbywały się akcje pt.: „Toaleta to nie śmietnik” mające na celu zwiększenie świadomości i zainteresowania społeczeństwa tym problemem.

Zadanie współfinansowane z budżetu powiatu krapkowickiego.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: HmmmmmTreść komentarza: Mieszkam w zdzieszowicach i nie narzekam na dostępność produktów spożywczych i przemysłowych :-DData dodania komentarza: 9.04.2025, 22:02Źródło komentarza: Nowe sklepy, nowe możliwości – Zdzieszowice zyskują na inwestycjach sieci handlowychAutor komentarza: RyszadTreść komentarza: no jak ktoś kupuje mieszkanie w sąsiedztwie działek gdzie można legalnie budować domy i oczekuje,że burmistrz komus tego zabroni,to jest zwyczajnie naiwnyData dodania komentarza: 9.04.2025, 20:09Źródło komentarza: Mieszkańcy Gogolina: "czujemy się oszukani". Zamiast domków – mają szeregowce pod oknamiAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: A Krapkowice... Gogolin ?Data dodania komentarza: 9.04.2025, 09:39Źródło komentarza: Specjalne pojemniki na odzież i tekstyliaAutor komentarza: PiotrTreść komentarza: Witam, mam zdjęcie... pan handlarz ustawił 5 aut wzdłuż płotu obok przedszkola nr 1... łatwo jest poznać, to wiekowe pojazdy na obcych rejestracjach. Widok żenujący. To 3 stare kabriolety, rdzewiejące bmw, ford mondeo, a ostatnio pojawili się rozklekotane Alfa Romeo... no wkurzyć się można.Data dodania komentarza: 5.04.2025, 08:39Źródło komentarza: Czy strefa płatnego parkowania będzie powiększona?Autor komentarza: ŁukaszTreść komentarza: Gdzie tu jest bezpieczeństwo jak dalej ludzie źle parkują przy liceum w Otmęcie na ks. duszy blokując widoczność i wjazd do garaży i nikt sobie z tego nic nie robiData dodania komentarza: 4.04.2025, 15:21Źródło komentarza: Bezpieczniejsze drogi w powiecie krapkowickim! Trwa modernizacja kluczowych trasAutor komentarza: MAŁA MI😸Treść komentarza: PRIMA APRYLIS BO SIĘ POMYLISZ🤣ALE ŻARCIK FAJNY😄Data dodania komentarza: 3.04.2025, 20:46Źródło komentarza: Królowie Europy zjadą do Mosznej
Reklama