Najbardziej wrażliwe na wpływ zanieczyszczeń powietrza są osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób sercowo-naczyniowych (zwłaszcza niewydolność serca, choroba wieńcowa), osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego (np. astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc), osoby starsze, kobiety w ciąży oraz dzieci, osoby z rozpoznaną chorobą nowotworową oraz ozdrowieńcy.
Osoby cierpiące z powodu chorób serca mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia np. uczucie bólu w klatce piersiowej, brak tchu, znużenie. Osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości, w tym kaszel, dyskomfort w klatce piersiowej, nasilenie się objawów ataków astmy. Podobne objawy mogą wystąpić również u osób zdrowych. W okresach wysokich stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu zwiększa się ryzyko infekcji dróg oddechowych.
W związku z tym WCZK w Opolu zaleca ograniczenie przebywania dzieci i seniorów na otwartej przestrzeni, ograniczenie intensywnego wysiłku fizycznego na zewnątrz, ograniczenie wietrzenia pomieszczeń oraz unikanie działań zwiększających zanieczyszczenie powietrza, np. palenia w kominku.
Napisz komentarz
Komentarze