Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklamahttp://transport-augustyn.pl/
niedziela, 24 listopada 2024 14:09
Przeczytaj:
Reklama https://www.facebook.com/people/Autolux/100089368071233/
Reklama http://www.isdmsolution.pl/
Społeczne:

Ekologia

Ciepła i energooszczędna zima
Ciepła i energooszczędna zima

Oszczędzanie energii zimą jest nie tylko ekonomiczne, ale również istotne dla ochrony środowiska. Zimowe miesiące niosą ze sobą wyższe koszty energii z powodu konieczności ogrzewania pomieszczeń, podgrzewania wody i intensywniejszego korzystania z elektroniki. Aby zrozumieć, dlaczego zużycie energii zimą jest wyższe, warto przyjrzeć się głównym czynnikom wpływającym na ten wzrost.

04.12.2023 06:53
Rozwiązanie problemu zobaczyli w deszczu
Rozwiązanie problemu zobaczyli w deszczu

Jan i Dorota zanim przeszli na emeryturę pracowali w biurze. Mieli wówczas bardzo mało okazji na aktywność fizyczną. Po godzinach pracy starali się jednak każdą możliwą chwilę spędzać w ogrodzie. Pani Dorota realizuje się w uprawie małych krzewów - bylin, rozchodników oraz kwiatów doniczkowych (pelargonie, fuksje, petunie oraz wiele innych). Pan Jan z kolei specjalizuje się w innych roślinach. Jego pasją jest tworzenie z krzewów i drzew osi widokowych.

27.11.2023 12:21
Jak stworzyć odpowiednie warunki do przezimowania dzikich zwierząt?
Jak stworzyć odpowiednie warunki do przezimowania dzikich zwierząt?

Wraz z nadchodzącymi przymrozkami warunki panujące na zewnątrz stają się coraz trudniejsze dla dzikich zwierząt. Możemy jednak wspomagać zwierzęta w tym niesprzyjającym dla przyrody okresie.

27.11.2023 06:04
Jak można pomóc dzikiej zwierzynie?
Jak można pomóc dzikiej zwierzynie?

Człowiek sięga po coraz większe obszary, zabierając zwierzętom miejsce do życia. To właśnie dlatego żyjemy wśród zwierząt, a zwierzęta żyją wokół nas. Wszyscy jesteśmy mieszkańcami naszej planety i powinniśmy reagować, kiedy dzikim zwierzętom dzieje się krzywda.

20.11.2023 06:46
Czy pszczelarstwo może pogłębiać kryzys bioróżnorodności?
Czy pszczelarstwo może pogłębiać kryzys bioróżnorodności?

Bioróżnorodność, czyli bogactwo genetyczne, gatunkowe i ekosystemowe to ważne zagadnienie w kontekście kryzysu związanego z masowym wymieraniem rodzin pszczelich oraz dramatycznym spadkiem liczebności owadów zapylających. Czy pszczelarstwo może mieć wpływ na kryzys różnorodności biologicznej?

13.11.2023 06:41
Sadzimy drzewa  – oddajmy coś naturze
Sadzimy drzewa – oddajmy coś naturze

Firma Multiserwis w ramach proekologicznych działań po raz pierwszy wsparła akcję sadzenia drzew na terenie powiatu krapkowickiego. We współpracy z Nadleśnictwem Prószków udało się zasadzić 1000 drzew.

10.11.2023 10:20
Sezonowa żywność: ekologia, wsparcie lokalnego biznesu i oszczędności
Sezonowa żywność: ekologia, wsparcie lokalnego biznesu i oszczędności

Kupowanie sezonowej żywności to nie tylko kwestia modnego trendu, ale przede wszystkim świadomego podejścia do konsumpcji, które przynosi wiele korzyści zarówno dla nas samych, jak i dla naszej planety.

06.11.2023 06:59
Słynne drzewa powiatu krapkowickiego
Słynne drzewa powiatu krapkowickiego

W obecnych czasach każde drzewo się liczy. Chronią nas w czasie upałów, produkują tlen niezbędny do życia, stanowią schronienie dla zwierząt, często tych rzadkich i zagrożonych. Jedną z najstarszych form ochrony przyrody są pomniki przyrody, czyli m.in. drzewa o wyjątkowym znaczeniu przyrodniczym, a także kulturowym.

06.11.2023 06:49    1
Pamiętając o zmarłych, nie zapominaj o środowisku
Pamiętając o zmarłych, nie zapominaj o środowisku

Zamiast wyrzucać szklane znicze do kosza, można je odłożyć na specjalnej cmentarnej półce i ponownie wykorzystać. Znicze nadające się do uzupełniania wkładu, pomagają zmniejszyć ilość odpadów na cmentarzu.

31.10.2023 23:04
Nic o nas bez nich, czyli jak przyroda świadczy usługi człowiekowi
Nic o nas bez nich, czyli jak przyroda świadczy usługi człowiekowi

Usługi ekosystemowe to działania, które przyroda świadczy człowiekowi, umożliwiając nasze codzienne funkcjonowanie. Usługi te możemy przeliczyć na konkretne wartości pieniężne.

30.10.2023 06:55
Owoce jesieni - przewodnik po darach natury
Owoce jesieni - przewodnik po darach natury

W strefach umiarkowanych jesień jest czasem obfitującym w bogactwo przyrody. To pora roku, kiedy drzewa i krzewy obdarzają nas dojrzałymi owocami. To dary natury dla zwierząt i ludzi.

23.10.2023 08:44
Jesienne opadanie liści - nauka i magia przyrody
Jesienne opadanie liści - nauka i magia przyrody

Jesień to jedna z najbardziej malowniczych pór roku, kiedy liście na drzewach zmieniają kolor z zielonego na piękne odcienie czerwieni, pomarańczy i złota. Jednak jest to także czas, kiedy te kolorowe liście zaczynają opadać na ziemię, tworząc dywan pod naszymi stopami. Dlaczego jednak liście opadają jesienią? Czym jest to spowodowane? Odpowiedź na te pytania tkwi w fascynującym procesie biologicznym.

20.10.2023 09:06
Jak przyroda przygotowuje się do jesieni?
Jak przyroda przygotowuje się do jesieni?

No i stało się! Nadeszła kalendarzowa jesień. Za oknem też ją dostrzegamy, chociaż gdzieniegdzie temperatury są wciąż nadal całkiem wysokie. Natura wie doskonale, że z jesienią żartów nie ma i trzeba zacząć intensywne przygotowania do wielu miesięcy chłodu i niedostatku pożywienia.

16.10.2023 07:09
Trzeba zmienić podejście do przyrody. Jako społeczeństwo możemy dużo zrobić, aby przeciwdziałać i spowolnić zachodzące zmiany klimatu
Trzeba zmienić podejście do przyrody. Jako społeczeństwo możemy dużo zrobić, aby przeciwdziałać i spowolnić zachodzące zmiany klimatu

Pojęcie bioróżnorodności w ostatnim czasie można często spotkać na blogach przyrodniczych, na stronach samorządów, w mediach, jednak nie każdy jest świadomy jego znaczenia. Czym dokładnie jest ta różnorodność biologiczna? Z Rafałem Świeradem, działaczem proekologicznym z Gogolina, rozmawia Andrea Polański.

10.10.2023 13:50
Zrównoważony transport - kierunek przyszłości dla naszej planety
Zrównoważony transport - kierunek przyszłości dla naszej planety

Zrównoważony transport to podejście do przemieszczania się i dostarczania towarów, które ma na celu zminimalizowanie negatywnego wpływu na środowisko naturalne, społeczeństwo i gospodarkę. Obejmuje ono wiele różnych aspektów.

09.10.2023 07:19
KOMENTARZE
Autor komentarza: A.P.Treść komentarza: Tak.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 16:37Źródło komentarza: Radny z promilami?Autor komentarza: ObiektywTreść komentarza: Czyżby to był radny Łukasz J. z Dąbrówki G.? Jedyny w wieku 42 lat... Sprawa powinna być pokazowa i poza odsiadką dołożyć dożywotni zakaz pełnienia fu***cji publicznych.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 12:34Źródło komentarza: Radny z promilami?Autor komentarza: GrześTreść komentarza: Co za bełkot... sprawdź trzeźwość zanim ponownie coś opublikujesz.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 09:09Źródło komentarza: GDDKiA: Most na Osobłodze szybko nie powstanieAutor komentarza: Mieszkaniec gminyTreść komentarza: Bieda jak h w tym opolu coś wam powiem mamy najdroższe paliwo w krapkowicach złodzieje nas okradają płacimy podatki a ta banda nie umie nawet zasypać dziury niech przemalują nas do Śląskiego województwa!!Data dodania komentarza: 20.11.2024, 21:17Źródło komentarza: GDDKiA: Most na Osobłodze szybko nie powstanieAutor komentarza: EmerytTreść komentarza: Nie rozumiem budowlańców dróg. Ja bym przywióż dwie wywrotki kamienia i zasypał dziurę. była by przejezdna droga. Po czasie jak przęsła by były gotowe to zamknął bym do remontu wysypany odcinek drogi.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 10:20Źródło komentarza: GDDKiA: Most na Osobłodze szybko nie powstanieAutor komentarza: 321Treść komentarza: Ta tymczasowa przeprawa to będzie dramat jeżeli nie zostanie jakoś zabezpieczona przed tirami. Każdy wie jak sprawa wygląda w Łowkowicach - mimo zakazów codziennie przejeżdżają tam dziesiątki tirów. Policja ma na tą sprawę mocno wywalone, pojawią się raz na tydzień i zadowoleni, a tirowcy nadal z premedytacją łamią prawo.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 07:20Źródło komentarza: GDDKiA: Most na Osobłodze szybko nie powstanie
Reklama
Reklama
Reklama