Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklamahttp://transport-augustyn.pl/
czwartek, 21 listopada 2024 16:22
Przeczytaj:
Reklama https://pebit.pl/
Reklama Senator RP Beniamin Godyla

Zagrożenie pożarowe – co trzeba wiedzieć?

Słoneczna i wietrzna pogoda, wysokie temperatury oraz niewielka ilość opadów przyczyniają się do zwiększenia zagrożenia pożarowego. Duże ryzyko wiąże się też z wypalaniem traw i nieużytków rolnych – jest to karalne i niebezpieczne dla środowiska.
Zagrożenie pożarowe – co trzeba wiedzieć?

Pożar zawsze stanowi zagrożenie dla ludzkich osad, które są w pobliżu. Zwykle czas jest wyłącznie na ewakuację, ale już nie zawsze na ratowanie mienia. To, co znika w wyniku pożarów, jest praktycznie nie do odzyskania. Zagładzie ulegają roślinność i zwierzęta, w tym bardzo często gatunki wpisane do Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych. Zniszczeniu ulegają lasy i na wiele lat zmniejsza się biologiczna i rekreacyjna atrakcyjność terenów w tych rejonach.

O zagrożeniu pożarowym mówimy wówczas, gdy zaistnieją niekorzystne dla środowiska leśnego warunki. Są nimi: temperatura powietrza, inne warunki meteorologiczne (poziom opadów, zachmurzenie, wiatr) czy wilgotność pokrywy gleby i ściółki leśnej. Zdecydowana większość pożarów jest jednak wynikiem działalności człowieka. Ich przyczyną mogą być palone ogniska, niedopałki papierosów czy niedogaszone zapałki.

Zasady posługiwania się ogniem w lesie
Zgodnie z normami prawa nie jest dopuszczalne rozniecanie ognia w lasach i na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, a także w odległości 100 m od granicy lasów. Jest to dozwolone jedynie w miejscach wyznaczonych do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego. Stałe miejsca, gdzie wolno rozpalać ogniska, wyznacza nadleśniczy np. przy miejscach biwakowania, obiektach turystycznych i edukacyjnych, stanicach turystycznych i harcerskich. Aby znaleźć takie miejsce, należy skorzystać z bazy turystycznej. Niedozwolone jest również palenie tytoniu na terenach leśnych – można to robić tylko na drogach utwardzonych i w miejscach wyznaczonych do pobytu ludzi.

Nie wypalaj traw
Każdej wiosny wybuchają pożary spowodowane wypalaniem traw i nieużytków rolnych. Według informacji zamieszczonych na stronie Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej do 25 marca strażacy interweniowali ponad 20 tys. razy przy pożarach traw i nieużytków rolnych. 

Wypalanie łąk, pastwisk, ugorów i trzcinowisk jest praktyką niebezpieczną dla życia, zdrowia i mienia, zakazaną, a także nieuzasadnioną agrotechnicznie. Ten proces prowadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym – ziemia wyjaławia się, naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza zostają zahamowane. Do atmosfery przedostaje się szereg szkodliwych dla ludzi i zwierząt, związków chemicznych. Pożary często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy i zabudowania, powodując ogromne zagrożenie i nierzadko dotkliwe straty.

Należy pamiętać, że wypalania traw zakazują przepisy ustaw o ochronie przyrody i o lasach, a kodeks wykroczeń przewiduje za to karę nagany, aresztu lub grzywny, której wysokość może wynieść nawet 20 tys. zł. Co więcej, jeśli w wyniku podpalenia traw dojdzie do pożaru, który sprowadzi zagrożenie życia wielu osób albo zniszczenia mienia dużych rozmiarów, sprawca podlega karze pozbawienia wolności nawet do 10 lat.

Zadanie "Bądź po stronie natury" jest współfinansowane z budżetu powiatu krapkowickiego.

Szczegóły i więcej informacji z powiatu krapkowickiego w aktualnym wydaniu Tygodnika Krapkowickiego z 14 czerwca - e-wydanie dostępne tutaj.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: GrześTreść komentarza: Co za bełkot... sprawdź trzeźwość zanim ponownie coś opublikujesz.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 09:09Źródło komentarza: GDDKiA: Most na Osobłodze szybko nie powstanieAutor komentarza: Mieszkaniec gminyTreść komentarza: Bieda jak h w tym opolu coś wam powiem mamy najdroższe paliwo w krapkowicach złodzieje nas okradają płacimy podatki a ta banda nie umie nawet zasypać dziury niech przemalują nas do Śląskiego województwa!!Data dodania komentarza: 20.11.2024, 21:17Źródło komentarza: GDDKiA: Most na Osobłodze szybko nie powstanieAutor komentarza: EmerytTreść komentarza: Nie rozumiem budowlańców dróg. Ja bym przywióż dwie wywrotki kamienia i zasypał dziurę. była by przejezdna droga. Po czasie jak przęsła by były gotowe to zamknął bym do remontu wysypany odcinek drogi.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 10:20Źródło komentarza: GDDKiA: Most na Osobłodze szybko nie powstanieAutor komentarza: 321Treść komentarza: Ta tymczasowa przeprawa to będzie dramat jeżeli nie zostanie jakoś zabezpieczona przed tirami. Każdy wie jak sprawa wygląda w Łowkowicach - mimo zakazów codziennie przejeżdżają tam dziesiątki tirów. Policja ma na tą sprawę mocno wywalone, pojawią się raz na tydzień i zadowoleni, a tirowcy nadal z premedytacją łamią prawo.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 07:20Źródło komentarza: GDDKiA: Most na Osobłodze szybko nie powstanieAutor komentarza: TTreść komentarza: Jaki przetarg? Są tryby nieko***urencyjne i przesła***i żeby je zastosować. Polecam aby ktoś w GDDKiA poczytał Ustawę PZP ze zrozumieniem.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 06:52Źródło komentarza: GDDKiA: Most na Osobłodze szybko nie powstanieAutor komentarza: IreneuszTreść komentarza: Całowali PiS w dupę dlą koryta to kasy nie będzie połowa listopada mikołaja a przejazdu ni ma nieudaczniki na stołkach gdy tumany głosująData dodania komentarza: 20.11.2024, 05:43Źródło komentarza: GDDKiA: Most na Osobłodze szybko nie powstanie
Reklama