Dozwolone jest wchodzenie do lasu i przebywanie w nim w celach rekreacyjnych, takich jak spacery, wędrówki piesze czy jogging. Aby okazać szacunek innym użytkownikom lasu, a także jego mieszkańcom - zwierzętom i roślinom - należy przestrzegać kilku podstawowych zasad.
Nie śmieć
Ważne jest, aby nie pozostawiać po sobie „pamiątek” w lesie. Podczas leśnych wędrówek często napotykamy na puste plastikowe butelki po napojach, puszki, gruz budowlany czy nawet całe worki z odpadami. Taki widok na pewno nie jest miły dla oka, a tym bardziej dla miejsca, w którym je porzucono. Pozostawione śmieci rozkładają się przez długie lata, niszcząc tym samym ekosystem.
Ryzyko pożaru
O tej porze roku bardzo łatwo o pożary. Szczególnie kiedy dłuższy czas nie padało w lesie, jest bardzo sucho, a już nawet niedopałek albo szklana butelka na ściółce mogą wyrządzić wiele krzywdy. Ogniska można palić tylko w wyznaczonych miejscach.
Uważność na faunę i florę
Pamiętajmy, że to my jesteśmy gośćmi w lesie, więc powinniśmy okazywać szacunkiem jego mieszkańcom. Hałas w lesie jest niewskazany. Las to przede wszystkim dom dla wszelkich żyjących tam stworzeń. Mieszkają tam różne zwierzęta, które potrzebują ciszy i spokoju. Wypoczywając na leśnym łonie natury, nie zakłócajmy naturalnej harmonii. Nie niszczmy też przyrody. Łamanie gałęzi, wyrywanie młodych drzew, uszkadzanie krzaków to działania niedopuszczalne. Przy zbieraniu grzybów czy jagód nie używajmy grabi ani nie wyrywajmy wszystkiego z korzeniami.
Z dystansem do zwierząt
Zdarza się, że w lesie spotykamy dzikie zwierzęta. Nie wolno ich przenosić w inne miejsca, dotykać, głaskać ani zabierać do domu. W przypadku napotkania rannego zwierzęcia można jedynie powiadomić odpowiednie służby leśne, które udzielą mu pomocy. Pod żadnym pozorem nie wolno dotykać chorego zwierzęcia, ponieważ można zarazić się wścieklizną lub inną groźną chorobą. Nie należy niszczyć jaj ptaków gniazdujących, mrowisk ani wykopanych nor. Nie powinno się też dokarmiać dzikich zwierząt. Mają one w lesie pożywienia pod dostatkiem i poradzą sobie bez naszej pomocy.
Zostań na dozwolonych ścieżkach
Widząc znak z napisem „Teren prywatny, wstęp wzbroniony”, lepiej nie próbować łamać obowiązującego prawa. Wkroczenie na teren prywatny może być postrzegane jako naruszenie prywatnego mienia. Wycieczka może się więc źle skończyć.
Wjeżdżając samochodem do lasu, należy wiedzieć, że nie tylko ryzykuje się mandat, ale także zanieczyszcza się środowisko spalinami. Zgodnie z prawem po drogach leśnych nie może poruszać się żaden pojazd z silnikiem. Tylko służby leśne mają do tego prawo. Warto pamiętać, że drogi leśne - zgodnie z prawem - nie muszą być oznakowane, więc należy uważać, gdzie się jedzie. Brak zakazu nie oznacza również, że taki zakaz nie obowiązuje. Miłośnicy motocrossu i quadów powinni sprawdzić u służb leśnych, które obszary są dozwolone do użytkowania, a których należy unikać.
Spacerowicze powinni w miarę możliwości zawsze poruszać się po wyznaczonych ścieżkach. W ten sposób nie depcze się niepotrzebnie roślin i grzybów. Rośliny trujące lub kłujące, a także trujące grzyby również mają swoje pożyteczne miejsce w ekosystemie i dlatego nie należy ich ścinać ani deptać.
Zadanie "Bądź po stronie natury" jest współfinansowane z budżetu powiatu krapkowickiego.
Szczegóły i więcej informacji z powiatu krapkowickiego w aktualnym wydaniu Tygodnika Krapkowickiego z 14 czerwca - e-wydanie dostępne tutaj.
Napisz komentarz
Komentarze