Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama https://www.tygodnik-krapkowicki.pl/s/8/reklama
poniedziałek, 31 marca 2025 08:00
Przeczytaj:
Reklama
Reklama https://www.wirtualnaprosperita.pl/
Śmieci na drogach – plaga XXI wieku. Kto za to płaci i jak temu zapobiec?

Plastikowe butelki, puszki, a nawet wraki samochodów – polskie drogi toną w śmieciach!

Worki na śmieci, gruz, stare opony i wraki samochodów – taki widok coraz częściej można spotkać przy polskich drogach. Nie tylko szpecą krajobraz, ale też stanowią realne zagrożenie dla kierowców. Każdego roku na sprzątanie poboczy wydajemy miliony złotych z publicznych pieniędzy. Czy da się to zatrzymać?
Plastikowe butelki, puszki, a nawet wraki samochodów – polskie drogi toną w śmieciach!

Autor: GDDKiA

Plastikowe butelki, puszki, worki na śmieci, a nawet gruz i wraki samochodów – to nie krajobraz po apokalipsie, ale rzeczywistość polskich dróg. Co roku tony odpadów lądują na poboczach, a za ich uprzątnięcie płacimy wszyscy. Gdy patrzymy na malownicze drogi powiatu krapkowickiego, trudno uwierzyć, że wiele z nich co roku zamienia się w nielegalne wysypiska. Zalegające na poboczach odpady to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego. Niestety, problem ten narasta, a koszty jego rozwiązania ponoszą wszyscy podatnicy.

Mówi Agata Andruszewska - Ekspert Pion Dyrektora Oddziału komórka ds. komunikacji Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad :

Kto i dlaczego śmieci?

Najczęstsze "trofea" na poboczach dróg to plastikowe butelki, puszki, opakowania po jedzeniu i odpady wielkogabarytowe. Czasem można natknąć się na porzucone opony, a nawet wraki samochodów. Skąd się biorą? Część śmieci pochodzi od kierowców, którzy bez skrupułów wyrzucają je przez okna aut. Inne to efekt nielegalnego pozbywania się odpadów przez osoby, które nie chcą płacić za wywóz śmieci.

Nieodpowiedzialne zachowanie często prowadzi do niebezpiecznych sytuacji. Na jezdni znaleziono już nie tylko worki na śmieci, ale też części samochodowe czy elementy konstrukcyjne budynków, które mogły spowodować groźne wypadki.

Miliony na sprzątanie – kto za to płaci?

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) jest odpowiedzialna za utrzymanie czystości na drogach krajowych, jednak to zadanie staje się coraz bardziej kosztowne. W 2024 roku na ten cel przeznaczono około 75 milionów złotych. W niektórych województwach koszty przekroczyły 10 milionów złotych rocznie! Nawet w regionach, gdzie problem wydaje się mniejszy, rocznie usuwa się tysiące metrów sześciennych odpadów. To pieniądze, które mogłyby zostać przeznaczone na naprawę dróg czy nowe inwestycje, ale zamiast tego idą na sprzątanie po nieodpowiedzialnych uczestnikach ruchu.

Drogowi detektywi na tropie

Na szczęście coraz częściej udaje się namierzyć sprawców. W województwie podkarpackim na podstawie pozostawionych worków śmieci udało się zidentyfikować winnych i zmusić ich do usunięcia odpadów na własny koszt. W wielu miejscach kamery rejestrują osoby wyrzucające śmieci, a nagrania trafiają do Policji. Mandaty mogą wynosić nawet kilka tysięcy złotych, ale czy to odstrasza wszystkich?

Jak możemy pomóc?

Rozwiązanie problemu jest proste: nie wyrzucajmy śmieci na drogę. W Polsce funkcjonują setki Miejsc Obsługi Podróżnych, gdzie można legalnie i bezpłatnie pozbyć się odpadów. Warto też przypominać o tym pasażerom, zwłaszcza dzieciom i młodzieży, by wyrabiali dobre nawyki.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Wójt gminy wszedł na miny 16.03.2025 18:08
Absurd segregacji, zbyt wysokie koszty dla ludzi, nie ma gdzie wyrzucać odpadów. Sami do tego doprowadzacie absurdalnym pseudo prawem.

Arkadio 16.03.2025 17:45
Więcej restrykcj i wymysłów, a w pl będzie wyglądać jak w Belgii, Holandii, Francji i de. Ludzie jadąc rano do pracy wywożą śmieci do koszy na parkingach, tam śmieci są bezimienne i nie trzeba segregować.

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MikiTreść komentarza: Ale ładna;)Data dodania komentarza: 28.03.2025, 23:51Źródło komentarza: Nowa dyrektor biblioteki w Krapkowicach: "Jesteśmy dla czytelników, a nie oni dla nas"Autor komentarza: KiermanTreść komentarza: Kierowcę busa należałoby wysłać na badania psychiatryczne. Uderzenie widać było przy dużej prędkości, więc albo to ktoś niezrównoważony, albo w ogóle nie patrzył na drogę - jedno i drugie kwalifikuje do cofnięcia uprawnień.Data dodania komentarza: 28.03.2025, 15:49Źródło komentarza: Kolizja na A4 w Krapkowicach! Mercedes zderzył się z volkswagenemAutor komentarza: OloTreść komentarza: Może w końcu władze z radnymi pomyślą i zaczną budować ścieżki rowerowe łączące miejscowości w gminie a nie tylko ścieżki w Gogolinie.Data dodania komentarza: 22.03.2025, 17:49Źródło komentarza: Kościelna do remontuAutor komentarza: NierolnikTreść komentarza: A o co to im chodziło?Data dodania komentarza: 22.03.2025, 06:59Źródło komentarza: [ZDJĘCIA] Protest rolników sparaliżował Krapkowice! Ogromne korki i utrudnienia na drogachAutor komentarza: KubaTreść komentarza: Stan tego jak wyglądają Krapkowice wystawiają wspaniałą ocenę 2/10 dla włodarzy miasta. Gratuluje i podziwiam. Te malowania pasów to tylko kropla z całości badziewia.Data dodania komentarza: 21.03.2025, 07:28Źródło komentarza: Świeżo malowaneAutor komentarza: ManiekTreść komentarza: Brawo rolnicy razem trzymać i nie dajcie się oszukać .Data dodania komentarza: 20.03.2025, 07:06Źródło komentarza: [ZDJĘCIA] Protest rolników sparaliżował Krapkowice! Ogromne korki i utrudnienia na drogach
Reklamahttps://makama.eu/
Reklama