Cement i wapno stały się inspiracją dla władz gminy do stworzenia interaktywnego muzeum wapna i cementu w gogolińskich wapiennikach. Na całość mają zostać pozyskane środki zewnętrzne z Unii Europejskiej i od prywatnych sponsorów. Co mają w planach włodarze?
Najpierw pod lupę wzięte zostaną same wapienniki. Mają zostać odrestaurowane i przystosowane do tego, by mogły w swych progach pomieścić wspomniane muzeum. To natomiast ma być multimedialne i z jednej strony pokazywać tradycję i historię pieców wapienniczych w naszym regionie, a z drugiej pokazywać procesy technologiczne w nowoczesny sposób.
Na tym jednak nie koniec rewitalizacji tego miejsca. Na samym szczycie pieców ma zostać stworzony taras widokowy na cała okolicę. Docelowo, w późniejszym etapie, rozważane jest także zrobienie strefy skoków na bungee z kładki łączącej piece. To jednak trzeba będzie skonsultować z projektantami.
Jeden ekstremalny element jest jednak pewny – raz w roku w okolicy Barbórki – planowany jest wymagający bieg z workiem cementu na plecach. Wstępnie trasa biegu ma przebiegać w okolicy wapienników i prowadzić schodami do góry na szczyt jednego z pieców, gdzie znajdować się będzie meta. Skąd taki pomysł? Z roku na rok rośnie popularność ekstremalnych biegów z przeszkodami. W Gogolinie samorząd chce fanom takich doznań zaoferować ciekawą propozycję sportową.
Szczegóły wciąż są ustalane, ale umowa na realizację zadania zostanie prawdopodobnie podpisana w przyszłym roku 1 kwietnia.
Zdarzyło się 1 kwietnia 2022 roku.
Napisz komentarz
Komentarze