Na odnowienie tego obiektu mieszkańcy Racławiczek czekali kilka lat lat. Pierwsze starania związane z opracowaniem projektów podjęto już w 2017 r. Prace remontowe ruszyły trzy lata później (31 marca 2020 roku), a ich ukończenie nastąpiło w listopadzie 2020 roku. Od tamtej pory budynek czekał na swoje uroczyste otwarcie, które nastąpiło 10 czerwca 2021 roku.
Jak wielokrotnie wspominał wójt gminy Strzeleczki Marek Pietruszka, przebudowa Domu Kultury w Racławiczkach była ogromnym projektem.
– Wymagał on ogromnego nakładu finansowego, technicznego. Ukończenie tego zadania nie byłoby możliwe, gdyby nie pozyskane dotacje – wspomina włodarz.
Całkowita wartość projektu wyniosła nieco ponad 1 mln 870 tys. zł. Gminie na ten cel udało się pozyskać dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w wysokości 500 tys. zł oraz 425 tysięcy z Rządowego Programu Inwestycji Lokalnych.
Zakres wykonanych prac był bardzo szeroki. Projekt obejmował termomodernizację obiektu, naprawę dachu, wymianę instalacji elektrycznej i sanitarnej. Ciekawym rozwiązaniem jest oszklona dobudówka znajdująca się z lewej strony, która całości nadaje modernistycznego charakteru.
- Zastosowaliśmy tutaj szkło, które dodatkowo nagrzewa budynek – komentuje wójt Marek Pietruszka.– Poza tym zamontowaliśmy też specjalne sterowniki, które umożliwiają dopasowanie temperatury we wnętrzu zależnie od potrzeb.
Na dachu zamontowano panele fotowoltaiczne, dzięki czemu budynek zasilany jest energią odnawialną.
- To rozwiązanie przyczynia się z kolei do tego, że płacimy mniejsze rachunki – dodaje wójt. – Dom Kultury jest bardziej ekonomiczny i przyjazny środowisku.
Co więcej, budynek jest w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Na parterze znajdują się m.in. nowoczesna biblioteka i mała sala konferencyjna, na ścianie której namalowano mapę gminy wraz z ciekawymi zabytkami. Jest też izba regionalna, w której zgromadzono unikatowe eksponaty. Z kolei na pierwszym piętrze ulokowana jest duża sala widowiskowa z nowoczesnym sprzętem audiowizualnym.
Szczegóły i więcej informacji z powiatu krapkowickiego w aktualnym wydaniu Tygodnika Krapkowickiego z 26 lipca - e-wydanie dostępne tutaj.
Napisz komentarz
Komentarze