Według danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych produkcja energii elektrycznej w maju 2022 r. wyniosła 14 133 GWh, czyli więcej o 7,62% w porównaniu do maja ub.r. Zużycie krajowe było prawie takie samo jak rok wcześniej i wyniosło 13 771 GWh.
Ciepłe letnie temperatury pozwalają nieco ograniczyć wykorzystanie energii. Niezależnie od tego, czy wyjeżdżamy na krótką wycieczkę czy na dłuższy letni urlop, opuszczając dom należy upewnić się, że nie ma włączonych żadnych ukrytych urządzeń zasilających. Szczególnie godne naśladowania jest wykorzystanie okresu wakacyjnego na przykład na opróżnienie i rozmrożenie lodówki oraz całkowite odłączenie jej od sieci energetycznej na czas wyjazdu. Dotyczy to również systemu grzewczego, który podczas urlopu nie musi produkować ciepłej wody. Dla bezpieczeństwa urlopowiczom zaleca się wyjęcie odpowiedniego bezpiecznika z sieci elektrycznej przed wyjazdem.
Zaleca się wietrzenie w godzinach porannych, wieczornych i nocnych - ale nie w ciągu dnia, aby ciepłe, parne powietrze nie napływało do mieszkania. Jest to najbardziej zrównoważony sposób na utrzymanie niskiej temperatury we wnętrzach.
Jeśli dysponuje się odpowiednią przestrzenią, warto wykorzystać lato, aby dać odpocząć suszarce bębnowej. Suszarki elektryczne to prawdziwe pożeracze prądu - a przecież stary, dobry wieszak czy sznur na ubrania działa równie dobrze niemal przez cały rok. Jest to również korzystne dla ubrań, ponieważ suszenie na słońcu jest łagodniejsze dla większości tkanin niż suszenie w suszarce, a ponadto pozwala zaoszczędzić pieniądze.
Ponieważ w lecie jest dłużej jasno, wiele gospodarstw domowych automatycznie zmniejsza zużycie energii elektrycznej na oświetlenie. Dla tych, którzy nadal używają tradycyjnych żarówek, zastosowanie żarówek LED stwarza duże możliwości oszczędności. Osobom pracującym zdalnie szczególnie zaleca się pracę na laptopach zamiast na komputerach stacjonarnych, ponieważ zużywają one na ogół mniej energii elektrycznej. W lecie jednak ważne jest, aby urządzenie było umieszczone na płaskiej powierzchni, aby chłodzenie działało i laptop się nie przegrzewał.
W okresie letnim, gdy temperatury są wysokie, niektórzy używają klimatyzatorów przenośnych. Należy jednak zachować ostrożność, ponieważ klimatyzatory nie tylko zużywają zimą podobną ilość energii elektrycznej co grzejniki wentylatorowe, ale ich rzeczywisty efekt chłodzenia jest często niezadowalający. Wentylatory, które zazwyczaj lepiej cyrkulują ciepłe powietrze, mają większe szanse na uzyskanie zauważalnego efektu chłodzenia.
Lato jest zatem dobrą porą, aby przeanalizować swoje domowe zużycie energii. Nie tylko środowisko nam za to podziękuje, ale także nasze portfele.
Zadanie "Bądź po stronie natury" jest współfinansowane z budżetu powiatu krapkowickiego.
Szczegóły i więcej informacji z powiatu krapkowickiego w aktualnym wydaniu Tygodnika Krapkowickiego z 28 czerwca - e-wydanie dostępne tutaj.
Napisz komentarz
Komentarze