Dzikie rośliny mają wiele zalet. Adaptacja do zmian klimatu poprzez retencję wody deszczowej oraz odporność na suszę, filtrację powietrza, izolację termiczną czy tłumienie hałasu mają ogromne znaczenie dla mieszkańców i gmin. Osoby dbające o środowisko cenią sobie zwiększanie bioróżnorodności i wspieranie ginących zapylaczy. Rolnicy mogą dzięki nim uzyskać lepsze plony i ograniczyć stosowanie środków chemicznych w uprawach.
Kolorowe łąki kwietne są łatwe do założenia, cieszą oko, a jednocześnie są bardzo cennymi biotopami w ogrodzie. Dzięki swojej różnorodności biologicznej stanowią siedlisko dla licznych małych zwierząt i owadów, takich jak motyle, muchy, dzikie pszczoły i trzmiele. Odpowiednio skomponowane, dostarczają pokarmu pszczołom oraz innym, istotnym pod kątem ekosystemu owadom. Również wiele ptaków lubi ukrywać się w wysokich trawach.
Chociaż łąki różnią się znacznie pod względem składu gatunkowego roślin, mają jedną wspólną cechę: są łatwe w utrzymaniu. Oznacza to, że nawozy stosuje się tylko wtedy, gdy jest to konieczne, a koszenie ogranicza się do dwóch razy w roku.
Nie takie trudne!
Podobnie niewielkie są wymagania dotyczące utrzymania łąki kwietnej we własnym ogrodzie. Na rynku dostępne są mieszanki łąk kwietnych o różnych proporcjach ziół, kwiatów i traw, skomponowane specjalnie pod różne typy gleby. Optymalne miejsca dla łąk kwietnych to ubogie w składniki odżywcze, raczej suche gleby w pełnym słońcu. Dobrym okresem na siew jest drugi kwartał roku.
Uprawa gleby jest taka sama jak w przypadku siania trawników: najpierw należy zedrzeć i usunąć ostrym szpadlem istniejącą darń, a następnie przekopać lub spulchnić glebę motyką. Następnie wyrównuje się teren za pomocą szerokich grabi. Do zagęszczania powierzchni używa się walca. Ewentualnie można pozostawić glebę na kilka dni, aby osiadła. Małe nierówności należy znowu wyrównać. W ten sposób powierzchnia staje się nieco bardziej szorstka.
Zalecana gęstość siewu wynosi od pięciu do dziesięciu gramów nasion na metr kwadratowy. Nasiona należy powoli rozsypać na całej powierzchni, wykonując szerokie zamachy. Nie wolno rozsypywać ich zbyt gęsto! Następnie należy ponownie zwałować glebę, aby zapewnić jej dobre uszczelnienie. Jest to ważne, aby nasiona były całkowicie otoczone glebą. W przeciwnym razie podczas kiełkowania ich korzenie będą wisieć w powietrzu, nie będą miały oparcia i wyschną. Obszar najlepiej nawadniać za pomocą zraszacza, aż będzie dobrze nawilżony. Trzeba uważać, aby nie tworzyły się kałuże i aby nasiona nie zostały wypłukane. Przy bezdeszczowej pogodzie należy codziennie uruchamiać zraszacz, ponieważ młode rośliny są szczególnie wrażliwe na przesuszenie w fazie kiełkowania.
Ponieważ w glebie zazwyczaj ukrywa się wiele chwastów, pierwsze koszenie zaleca się przeprowadzić po około dziesięciu tygodniach od wysiewu. Koszenie to służy głównie do usuwania chwastów. Nowo wysiane kwiaty również ulegną skróceniu, ale później ponownie wykiełkują i utworzą gęstszy dywan. W przypadku wysiewu wiosennego, w pierwszym roku może być konieczne koszenie dwa lub trzy razy w roku, aby stłumić chwasty i pobudzić wzrost kwiatów łąkowych. Jednak w następnym roku często wystarczy kosić tylko raz we wrześniu. Sadzonki najlepiej zgrabić i przekompostować.
Łąki kwietne to gorący trend, któremu jak najbardziej kibicujemy, mając nadzieję, że stanie się przyczynkiem do kolejnych, proekologicznych działań zarówno w przestrzeni miejskiej, jak i w naszych prywatnych ogródkach.
Zadanie "Bądź po stronie natury" jest współfinansowane z budżetu powiatu krapkowickiego.
Szczegóły i więcej informacji z powiatu krapkowickiego w aktualnym wydaniu Tygodnika Krapkowickiego z 21 czerwca - e-wydanie dostępne tutaj.
Napisz komentarz
Komentarze