Skontaktowaliśmy się z przedstawicielem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu, pytając o przyczyny zawieszenia programu „Czyste Powietrze”. Rzecznik prasowy Paulina Pasierbek odesłała nas do oficjalnego komunikatu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, opublikowanego 28 listopada. Czytamy w nim, że „(…) rusza pierwsza duża modernizacja programu Czyste Powietrze po 6 latach od jego powstania. Celem tej zmiany jest naprawa programu i zabezpieczenie polskich gospodarstw domowych przed nadużyciami, tak by nadal działać na rzecz czystego powietrza i niższych rachunków za ogrzewanie dla Polek i Polaków. W ramach programu Czyste Powietrze obecnie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) skupi się na pomocy powodzianom i na obsłudze wszystkich złożonych wniosków”.
Poinformowano też, że jednocześnie cały czas są i będą wypłacane dotacje z programu oraz trwa obsługa wszystkich złożonych wniosków do dnia zawieszenia programu.
Nowa odsłona „Czystego Powietrza” ma się pojawić na wiosnę 2025 roku. Wtedy też zostanie wznowione przyjmowanie nowych wniosków. Zapowiedzi mówią o tym, że najwyższe, maksymalne dotacje dla najmniej zamożnych będą udzielane tylko właścicielom budynków. I to takim, którzy są ich właścicielami trzy lata. Wprowadzeni zostaną operatorzy, przygotowujący wniosek i pomagający beneficjentowi przejść przez całą inwestycję do końca zgodnie z wytycznymi funduszu. Wykonawcy będą musieli mieć ubezpieczenie OC, zaś audytorzy faktycznie sprawdzać budynki.
Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Krapkowickiego z 17 grudnia - e-wydanie dostępne tutaj.
Napisz komentarz
Komentarze