Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama https://www.tygodnik-krapkowicki.pl/s/8/reklama
czwartek, 3 kwietnia 2025 00:26
Przeczytaj:
Reklama
Reklama Senator RP Beniamin Godyla

Poczet władców Krapkowic - Ferdynand Habsburg Część III

XVI wiek to okres, w którym Krapkowice pozostawały w bezpośrednim władaniu najznakomitszych europejskich rodów. W żyłach kolejnych właścicieli naszego miasta płynęła między innymi krew królów Polski, Czech i Węgier. W połowie stulecia Krapkowice po raz pierwszy znalazły się w posiadaniu rodziny cesarskiej.
Poczet władców Krapkowic - Ferdynand Habsburg Część III

Miasto narzędziem polityki
Jako król Czech, Węgier i Niemiec Ferdynand niemal nieustannie prowadził działania wojenne. O jego zmaganiach z Janem Zápolya, Izabelą Jegiellonką i Janem Zygmuntem Zápolya pisaliśmy już w przeszłości. Walki na Węgrzech toczyły się z przerwami i większym lub mniejszym natężeniem od lat dwudziestych do pięćdziesiątych XVI wieku. Do tego konfliktu bezpośrednio zaangażował się sułtan osmański Sulejman Wspaniały, co sprowadziło na ziemie Habsburgów bezpośrednie zagrożenie tureckie. Sulejman zagarnął pod swoje panowanie środkową część Węgier oraz uzależnił od siebie część wschodnią. W 1529 oblegał cesarską stolicę w Wiedniu. Choć nie odniósł tutaj sukcesu, to obecność tureckich wojsk w samym sercu Europy była dla wielu współczesnych szokiem.

Jeszcze bardziej skomplikowana była sytuacja w samym cesarstwie. Do ambicji politycznych lokalnych książąt stopniowo dochodziły różnice religijne. Przy tym obie sfery – polityczna i duchowa, zaczęły się wzajemnie napędzać. Jeszcze w latach 1524-1526 rozległy obszar od Alp aż po Dolną Saksonię ogarnęło wielkie powstanie najniższych warstw społecznych. Te krwawe walki nazywane są wojną chłopską. 

Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Krapkowickiego z 10 grudnia - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AntyKTreść komentarza: Widać luki w wiedzy historycznej w Red TK. Do spotkania europejskich monarchów i książąt doszło m.in. w Krakowie, około 22–27 września 1364 r. z inicjatywy Kazimierza III Wielkiego, króla Polski.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 20:37Źródło komentarza: Królowie Europy zjadą do MosznejAutor komentarza: CesioTreść komentarza: No to dobry dowcip zrobią te króle na 1 kwietniaData dodania komentarza: 2.04.2025, 18:49Źródło komentarza: Królowie Europy zjadą do MosznejAutor komentarza: PrimaTreść komentarza: Prima aprilisData dodania komentarza: 2.04.2025, 15:09Źródło komentarza: Powiaty krapkowicki i kędzierzyńsko-kozielski połączy monumentalna konstrukcja - będzie most jak z San Francisco!Autor komentarza: ŁukaszTreść komentarza: Żarcik Prima Aprilisowy całkiem niezły. Ale z drugiej strony, to smutne że całe województwo nie ma żadnego rekreacyjnego obiektu wodnego z prawdziwego zdarzenia.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 14:23Źródło komentarza: Tropikalny raj w Gogolinie! Powstanie aquapark „Karolinka w Tropikach"Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Tu będą budować Golden Gate a na obwodnicę w Namysłowie nie ma pieniędzy, dwie Polski Polska A i B. A Namysłów to komunikacyjna Polska C.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 12:24Źródło komentarza: Powiaty krapkowicki i kędzierzyńsko-kozielski połączy monumentalna konstrukcja - będzie most jak z San Francisco!Autor komentarza: RehehekTreść komentarza: Czy to prima aprilisowy żartData dodania komentarza: 2.04.2025, 08:09Źródło komentarza: Królowie Europy zjadą do Mosznej
Reklama