Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama https://www.tygodnik-krapkowicki.pl/s/8/reklama
czwartek, 3 kwietnia 2025 00:25
Przeczytaj:
Reklama
Reklama https://www.tygodnik-krapkowicki.pl/s/8/reklama

Poczet władców Krapkowic - Ferdynand Habsburg Część I

XVI wiek to okres, w którym Krapkowice pozostawały w bezpośrednim władaniu najznakomitszych europejskich rodów. W żyłach kolejnych właścicieli naszego miasta płynęła między innymi krew królów Polski, Czech i Węgier. W połowie stulecia Krapkowice po raz pierwszy znalazły się w posiadaniu rodziny cesarskiej.
Poczet władców Krapkowic - Ferdynand Habsburg Część I

W cieniu rodzinnej tragedii
Tym razem bohaterem naszej opowieści będzie Ferdynand Habsburg. Ta postać rzucała swój długi cień na dzieje Opola i Krapkowic przez niemal cztery dekady, mając decydujący wpływ na decyzje kolejnych właścicieli naszego miasta, wielokrotnie bezpośrednio decydując, w czyje ręce trafią Krapkowice. Wreszcie na krótko sam został ich panem. Nie wyprzedzajmy jednak faktów i zacznijmy przedstawienie historii Ferdynanda Habsburga od początku. Mamy tutaj bowiem do czynienia ze zdecydowanie najbogatszym życiorysem w ramach dotychczasowego pocztu władców Krapkowic.

Nasza historia zaczyna się na początku XVI wieku w Hiszpanii. Kraj ten był wówczas świeżo zjednoczony małżeństwem władców dwóch sąsiednich królestw – Izabeli z Kastylii i Ferdynanda z Aragonii. Nie było wówczas jeszcze całkiem pewne, jak potoczą się losy nowego europejskiego mocarstwa i czy przetrwa ono próbę czasu. Jednym z filarów sukcesu miało być wyznaczenie odpowiedniego następcy tronu. Tutaj wydawało się nie być żadnych wątpliwości, gdyż do tej roli szykowany był jedyny syn Izabeli i Ferdynanda – Jan z Asturii. Siostry Jana wydano za przedstawicieli innych dynastii – Izabelę za następcę tronu Portugalii, a Joannę – za Filipa Pięknego, księcia Burgundii. Wydawało się niezwykle mało prawdopodobnym, żeby dzieci Joanny i Filipa w jakikolwiek sposób zbliżyły się do odziedziczenia tronu. Los miał jednak inne plany.

Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Krapkowickiego z 26 listopada - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AntyKTreść komentarza: Widać luki w wiedzy historycznej w Red TK. Do spotkania europejskich monarchów i książąt doszło m.in. w Krakowie, około 22–27 września 1364 r. z inicjatywy Kazimierza III Wielkiego, króla Polski.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 20:37Źródło komentarza: Królowie Europy zjadą do MosznejAutor komentarza: CesioTreść komentarza: No to dobry dowcip zrobią te króle na 1 kwietniaData dodania komentarza: 2.04.2025, 18:49Źródło komentarza: Królowie Europy zjadą do MosznejAutor komentarza: PrimaTreść komentarza: Prima aprilisData dodania komentarza: 2.04.2025, 15:09Źródło komentarza: Powiaty krapkowicki i kędzierzyńsko-kozielski połączy monumentalna konstrukcja - będzie most jak z San Francisco!Autor komentarza: ŁukaszTreść komentarza: Żarcik Prima Aprilisowy całkiem niezły. Ale z drugiej strony, to smutne że całe województwo nie ma żadnego rekreacyjnego obiektu wodnego z prawdziwego zdarzenia.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 14:23Źródło komentarza: Tropikalny raj w Gogolinie! Powstanie aquapark „Karolinka w Tropikach"Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Tu będą budować Golden Gate a na obwodnicę w Namysłowie nie ma pieniędzy, dwie Polski Polska A i B. A Namysłów to komunikacyjna Polska C.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 12:24Źródło komentarza: Powiaty krapkowicki i kędzierzyńsko-kozielski połączy monumentalna konstrukcja - będzie most jak z San Francisco!Autor komentarza: RehehekTreść komentarza: Czy to prima aprilisowy żartData dodania komentarza: 2.04.2025, 08:09Źródło komentarza: Królowie Europy zjadą do Mosznej
Reklama