Szczerzej o sprawie pisaliśmy na łamach „Tygodnika Krapkowickiego” w numerze 40 z dnia 1 października, w artykule pt. „Ten zbiornik może ocalić życie i mienie”. W powiecie krapkowickim to właśnie rzeka Osobłoga dokonała największych zniszczeń podczas wrześniowej powodzi. W związku z tym dzisiaj budowa zbiornika retencyjnego w Racławicach Śląskich wydaje się wręcz konieczna. Za sprawą gminy Głogówek, która jest inicjatorem apelu skierowanego m.in. do Prezesa Rady Ministrów, Ministra Infrastruktury, Posłów i Senatorów z województwa opolskiego, Wojewody Opolskiego i Marszałka Województwa Opolskiego, tematem tym zajęli się również radni z naszego powiatu. O poparcie apelu poprosił starosta Maciej Sonik.
- Nikomu nie trzeba tłumaczyć, że każda retencja, ograniczenie i niwelowanie fali wezbraniowej na Osobłodze leży w interesie mieszkańców naszego powiatu – mówił podczas obrad starosta - W związku z czym, zgodnie z prośbą Rady Miejskiej w Głogówku, proszę o poparcie tego apelu, tak żeby budowa tego zbiornika znalazła się w wykazie prac przeciwpowodziowych dla naszego kraju i regionu.
W sprawie głos zabrał także radny Marek Śmiech, który przedstawił obawy jednego z mieszkańców Racławic Śląskich dotyczące budowy w tej miejscowości takiego zbiornika.
- Chciałem tylko zwrócić uwagę, że pomiędzy komisją a sesją otrzymałem telefon od znajomych z Racławic Śląskich i zadali mi takie pytanie: „Czy oparliście się na jakichś dokumentach? Czy widzieliście jakie były wyniki konsultacji społecznych nas tutaj, mieszkańców Racławic Śląskich? Jeżeli ten zbiornik zostanie tutaj wybudowany, a jakoś tam czy coś się stanie, to nas zmiecie z powierzchni ziemi” – cytował radny - Nie wiedziałem co mam odpowiedzieć. Nie odpowiedziałem nic. Ciężki to dla mnie temat. Wiadomo każda retencja, każde niwelowanie skutków jest potrzebne. Ja nie odpowiedziałem nic i nie wiem co mam mu odpowiedzieć i chyba, że ktoś mi podpowie co mam odpowiedzieć, to byłbym wdzięczny – zakomunikował rajca.
Do tematu odniósł się również radny Krzysztof Molfa odwołując się do niedawno powstałego zbiornika w Raciborzu.
- Ja myślę, że też mogliśmy mieć telefony od wielu mieszkańców wiosek, które zostały wyludnione ze zbiornika raciborskiego który dokładnie tutaj wybrzmiał i wiemy jaki jego był cel i jaką spełnił funkcję.- podsumował radny Molfa
Po krótkiej dyskusji, projekt uchwały poddano pod głosowanie. Wszyscy obecni radni byli za.
Jak zapisano w uzasadnieniu projektu uchwały „Powstanie zbiornika retencyjnego Racławice Śląskie ma kluczowe znaczenie dla uniknięcia bądź zminimalizowania skutków licznych i częstych powodzi, które nawiedzają region i powodują poważne straty w infrastrukturze komunalnej oraz w mieniu prywatnym. Należy także zwrócić uwagę na fakt, iż kwestia budowy zbiornika retencyjnego jest przedmiotem dyskusji i planów różnych instytucji już od 2007 r., gdy pojawiły się informacje o budowie dużej kopalni żwiru w Racławicach Śląskich, w której pierwsze prace wydobywcze rozpoczęły się w 2012 r. Od samego początku deklarowano, że właściwym kierunkiem rekultywacji zdegradowanego terenu po zakończeniu wydobycia będzie jego zagospodarowanie pod funkcje przeciwpowodziowe.”
Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Krapkowickiego z 12 listopada - e-wydanie dostępne tutaj.
Napisz komentarz
Komentarze