Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama https://www.tygodnik-krapkowicki.pl/s/8/reklama
wtorek, 1 kwietnia 2025 23:54
Przeczytaj:
Reklama
Reklama https://www.tygodnik-krapkowicki.pl/s/8/reklama

Polskie samorządy pod lupą: Oświadczenie pięciu organizacji ws. likwidacji mediów samorządowych

Dziś czołowe organizacje broniące wolności mediów oraz niezależnych wydawców w Polsce jednogłośnie poparły propozycję Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dotyczącą zakazu prowadzenia mediów przez samorządy. Stowarzyszenie Gazet Lokalnych, Stowarzyszenie Mediów Lokalnych, Izba Wydawców Prasy, Helsińska Fundacja Praw Człowieka oraz Sieć Obywatelska Watchdog Polska zgodnie podkreślają, że własne gazety samorządowe nie tylko ograniczają wolność słowa, lecz także niszczą równowagę na lokalnym rynku prasowym.
Polskie samorządy pod lupą: Oświadczenie pięciu organizacji ws. likwidacji mediów samorządowych

Autor: Stowarzyszenie Gazet Lokalnych

Oświadczenie w sprawie konieczności zakazu prowadzenia mediów przez władze samorządowe

Stowarzyszenie Gazet Lokalnych, Stowarzyszenie Mediów Lokalnych, Izba Wydawców Prasy, Helsińska Fundacja Praw Człowieka i Sieć Obywatelska Watchdog Polska popierają propozycję Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przedstawioną w dokumencie Europejski Akt o Wolności Mediów - koncepcja wdrożenia do polskiego porządku prawnego, dotyczącą zakazu prowadzenia mediów przez samorządy.

Propozycja Ministerstwa to długo wyczekiwane rozwiązanie dotyczące szkodliwego de facto dla wolności słowa i interesu społecznego wydawania prasy przez samorządy. 

Obowiązkiem władzy jest tworzyć warunki dla realizacji wolności słowa, także przez tworzenie warunków działania w pełni niezależnym mediom. A jednym z zadań owych niezależnych mediów jest kontrolowanie działań władz samorządowych. Z tej podstawowej przyczyny, władza samorządowa nie może prowadzić swoich mediów, gdyż czyniąc to wolność tę pośrednio ogranicza - stanowiąc konkurencję dla niezależnych od niej tytułów.

Nie może być mowy o uczciwej konkurencji, gdyż władze samorządowe wydają swoje pisma w oderwaniu od zasad rynkowych. Gazety samorządowe są często bezpłatne, bywa, że teksty do nich piszą urzędnicy lub pracownicy instytucji samorządowych. W wielu tzw. gazetach samorządowych sprzedawane są reklamy, co w każdym takim przypadku, podważa podstawy ekonomiczne wydawców niezależnych.

Promocja władz samorządowych nie jest też tożsama z promocją gminy, ani wspieraniem i upowszechnianiem idei samorządowej. Nie jest też zwykłą działalnością wydawniczą wydawanie gazety przez władzę, to przeciwieństwo samorządności. To niszczenie niezależnych głosów i zaangażowania mieszkańców w życie wspólnoty.

Wydawanie gazety przez władze samorządowe nie jest też realizacją prawa do informacji. Ustawa o dostępie do informacji publicznej dokładnie określa w jakim trybie następuje informowanie przez władze publiczne. Wydawanie gazety nie jest takim trybem. Daje natomiast możliwości działań propagandowych, które nie są tożsame z zapewnieniem dostępu do informacji. Właściwym środkiem realizacji przez władze samorządowe tego prawa jest BIP lub wydawanie biuletynów informacyjnych, które nie mają charakteru niezależnej prasy i nie podkopują sytuacji ekonomicznej prywatnych wydawców.

Propozycja Ministerstwa w zakresie tzw. mediów samorządowych jest dawno oczekiwaną reakcją na zaburzanie równowagi na rynku lokalnych mediów i jest zgodna z celami Europejskiego Aktu Wolności Mediów. Obrona obecnego stanu rzeczy przez przedstawicieli organów samorządu lokalnego lub związki samorządów jest w istocie nadużywaniem prawa do wolności słowa w interesie utrzymania władzy nawet kosztem rzeczywistych potrzeb lokalnych społeczności.

Oczekujemy, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Rząd, a następnie Sejm, Senat i Prezydent RP konsekwentnie wprowadzą zakaz prowadzenia mediów przez władze samorządowe, zgodnie z postulatami zgłaszanymi już do bardzo dawna przez organizacje reprezentujące niezależnych wydawców i wykluczą możliwość korzystania ze zwyczaju, który niszczy prawdziwą samorządność.

 

Andrzej Andrysiak, Stowarzyszenie Gazet Lokalnych

Katarzyna Batko-Tołuć, Sieć Obywatelska Watchdog Polska

Marek Frąckowiak, Izba Wydawców Prasy

Piotr Piotrowicz, Stowarzyszenie Mediów Lokalnych

Konrad Siemaszko, Helsińska Fundacja Praw Człowieka


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MikiTreść komentarza: Ale ładna;)Data dodania komentarza: 28.03.2025, 23:51Źródło komentarza: Nowa dyrektor biblioteki w Krapkowicach: "Jesteśmy dla czytelników, a nie oni dla nas"Autor komentarza: KiermanTreść komentarza: Kierowcę busa należałoby wysłać na badania psychiatryczne. Uderzenie widać było przy dużej prędkości, więc albo to ktoś niezrównoważony, albo w ogóle nie patrzył na drogę - jedno i drugie kwalifikuje do cofnięcia uprawnień.Data dodania komentarza: 28.03.2025, 15:49Źródło komentarza: Kolizja na A4 w Krapkowicach! Mercedes zderzył się z volkswagenemAutor komentarza: OloTreść komentarza: Może w końcu władze z radnymi pomyślą i zaczną budować ścieżki rowerowe łączące miejscowości w gminie a nie tylko ścieżki w Gogolinie.Data dodania komentarza: 22.03.2025, 17:49Źródło komentarza: Kościelna do remontuAutor komentarza: NierolnikTreść komentarza: A o co to im chodziło?Data dodania komentarza: 22.03.2025, 06:59Źródło komentarza: [ZDJĘCIA] Protest rolników sparaliżował Krapkowice! Ogromne korki i utrudnienia na drogachAutor komentarza: KubaTreść komentarza: Stan tego jak wyglądają Krapkowice wystawiają wspaniałą ocenę 2/10 dla włodarzy miasta. Gratuluje i podziwiam. Te malowania pasów to tylko kropla z całości badziewia.Data dodania komentarza: 21.03.2025, 07:28Źródło komentarza: Świeżo malowaneAutor komentarza: ManiekTreść komentarza: Brawo rolnicy razem trzymać i nie dajcie się oszukać .Data dodania komentarza: 20.03.2025, 07:06Źródło komentarza: [ZDJĘCIA] Protest rolników sparaliżował Krapkowice! Ogromne korki i utrudnienia na drogach
Reklama