Z Sandrą Strużyną, kierownikiem Centrum Kompleksowej Fizjoterapii S-Medica w Krapkowicach, rozmawia Dominika Bassek.
- Czym jest fizjoterapia?
- Współczesna interdyscyplinarna fizjoterapia to kompleksowa dziedzina medycyny, która integruje różne specjalizacje w celu holistycznego podejścia do leczenia i poprawy funkcji ruchowych pacjentów. Jest to nie tylko zestaw technik manualnych, takich jak masaż czy terapia manualna, ale także obejmuje szerokie spektrum metod diagnostycznych, terapeutycznych oraz edukacyjnych, które są stosowane we współpracy z innymi dziedzinami medycyny, takimi jak neurologia, ortopedia, ginekologia, stomatologia a nawet psychologia.
- Bardzo dużo dziedzin medycyny… Dlaczego konieczny jest tak szeroki zespół specjalistów medycznych?
- W Centrum Kompleksowej Fizjoterapii S-Medica bazujemy na dowodach naukowych (evidence-based practice) i indywidualnym podejściu do pacjenta, co oznacza, że terapie są dostosowane do specyficznych potrzeb, warunków zdrowotnych i celów pacjenta. Specjaliści z różnych dziedzin współpracują, aby zapewnić najbardziej efektywne leczenie, co może obejmować programy rehabilitacji ruchowej, ćwiczenia terapeutyczne, fizykoterapię, a także doradztwo dotyczące stylu życia i ergonomii.
Celem interdyscyplinarnej fizjoterapii jest nie tylko złagodzenie bólu czy przywrócenie funkcji, ale także długoterminowa poprawa jakości życia pacjenta poprzez edukację i zapobieganie przyszłym urazom. Dzięki temu podejściu, fizjoterapia staje się kluczowym elementem w leczeniu schorzeń przewlekłych, rehabilitacji po operacjach, a także w poprawie kondycji fizycznej i psychicznej osób w różnym wieku.
- Brzmi to bardzo skomplikowanie… Jak wygląda etap planowania takiego leczenia?
- Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb danego pacjenta. Z naszego wieloletniego doświadczenia wynika, że podstawą jest dokładna i szczegółowa diagnostyka oraz postawienie diagnozy oraz zaplanowanie nie tylko leczenia stacjonarnego, ale przygotowania również planów profilaktycznych i zaleceń np. w postaci ćwiczeń, które pacjent będzie sam wykonywał w domu.
- Zgłaszam się do Państwa z bólem ramienia. Jak wygląda pierwsza wizyta w S-Medica? Czego mogę się spodziewać jako nowy pacjent?
- Pierwsza wizyta jest najważniejsza. Pacjent otrzymuje do wypełnienia ankietę wstępną, gdzie odpowiada na pytania odnośnie chorób współistniejących, przebytych urazów oraz zabiegów operacyjnych, przyjmowanych leków itp. Zachęcamy aby pacjent przedstawił nam (jeśli posiada) poprzednie badania obrazowe w postaci zdjęć rtg, usg, konsultacje specjalistyczne np. ostatnie wizyty u ortopedy. Każda informacja jest na wagę złota, gdyż pozwala na dokładne ustalenie historii medycznej pacjenta. Jednocześnie tak samo ważny jest wywiad medyczny, w postaci rozmowy fizjoterapeuty z pacjentem. Pytamy m.in. o charakter wykonywanej pracy, styl życia, aktywność sportową (lub jej brak). Wszystko co robimy może mieć wpływ na naszą kondycję medyczną, napięcia mięśniowe, postawę i prowadzić do stanu, który będzie wymagał leczenia. Kolejnym etapem jest badanie fizykalne czyli sprawdzamy ułożenie ciała, w jaki sposób pacjent się porusza. Badamy również zakres ruchomości stawów, sprawdzamy za pomocą testów funkcjonalnych różne możliwości, które prowadzą do diagnozy.
- W jaki sposób ustalacie indywidualny plan rehabilitacji dla każdego pacjenta? Jak często powinnam przychodzić na wizyty by zobaczyć ich efekt?
- Sukces leczenia polega na ścisłej współpracy między specjalistą a pacjentem. Pytamy o oczekiwania, nie tylko dotyczące ulgi w bólu (tego przykładowego ramienia) ale również komfortu funkcjonowania całego ciała np. zwiększenia ruchomości bioder, czy ulgi w zakresie bólów stawowych, mięśni twarzy czy bioder. Ustalamy razem z pacjentem cel, do którego dążymy oraz proponujemy metody, które będą akceptowalne i komfortowe dla pacjenta np. pod kątem ustalenia harmonogramu wizyt względem możliwości czasowych pacjenta.
- To zapewne kwestia zależna od dolegliwości pacjenta, ale czy jedna wizyta wystarczy na poprawę samopoczucia?
- Wszystko zależy od złożoności problemu. Prawie nigdy nie jest tak, że boli tylko ten przykładowy bark – taki problem może wynikać z wady postawy, którą w toku terapii musimy naprawić. W zależności od potrzeb pacjenta terapia może polegać na doraźnych wizytach, a w tych złożonych i skomplikowanych przypadkach może potrwać kilka miesięcy. Jedna wizyta też jest w stanie już poprawić jakość życia pacjenta i staramy się zrobić wszystko, by poczuł ulgę.
- Kiedyś jedyna fizjoterapia to były prądy, lasery czy masaże lecznicze. Jak wygląda to w Centrum Kompleksowej Fizjoterapii S-Medica?
- Faktycznie zgłaszają się do nas pacjenci, którzy kiedyś od lekarzy otrzymali zalecenia na terapię prądami, laserami i to im wtedy pomogło. My oczywiście dysponujemy tymi zabiegami, ale wyróżnia nas przede wszystkim to, że nasze podejście w fizjoterapii jest szersze. Wyróżnia nas to całościowe i wielospecjalistyczne podejście do pacjenta, ponieważ ugla w bólu oraz poprawa komfortu wymaga dokładnej diagnozy i specjalistycznego leczenia.
- Czasem pacjenci mogą być zdziwieni taką diagnozą…
- Tak, dlatego partnerskie podejście, komunikacja i edukacja pacjenta we wspólnym leczeniu jest istotna. Nie jest sztuką napisanie medycznych stwierdzeń na kartce papieru i zostawienie pacjenta z „łacińskimi wyrażeniami”. Chcemy aby pacjent zrozumiał istotę problemu i aktywnie uczestniczył w każdej terapii, którą wspólnie ustalimy.
- Przydatni są pewnie w tej kwestii także inni specjaliści.
- Oczywiście. Centrum Kompleksowej Fizjoterapii S-Medica tworzą specjaliści z różnych dziedzin medycznych. Najczęściej są to konsultacje ortopedyczne, bo wiadomo, najczęściej mamy problemy z układem ruchu. Są też konsultacje osteopatyczne czyli, gdy pacjent ma problemy z narządami wewnętrznymi, również możemy mu pomóc za pośrednictwem manipulacji stawów, technik mięśniowo-powięziowych czy mobilizacji tkanek miękkich.
- Nieoceniona nie jest tylko pomoc specjalistów, ale także samych pacjentów. Jakie znaczenie ma dla Państwa współpraca z pacjentem? Jakie korzyści to niesie?
- Współpraca pacjenta podczas terapii jest niesamowicie istotna. Wizyta trwa mniej więcej do godziny, ale to jest tylko ta godzina. Cała reszta dnia jest bardzo ważna, więc zależy nam na współpracy. Jeśli faktycznie pacjent nie współpracuje, wykonuje nadal pozycje nieprawidłowe, albo w dniu terapii umyje 20 okien bo zbliżają się święta, to tego efektu nie będzie. Dlatego szczególnie w dniu terapii zalecamy, by nie wykonywać zbyt intensywnej pracy fizycznej. W przypadku masażu również bardzo istotna jest na przykład temperatura na zewnątrz, by pacjenta nie przewiało. To wszystko jest istotne i u nas zawsze pacjent otrzymuje informację, co jest w jego przypadku najważniejsze. Również jeśli chodzi o zalecenia ćwiczeń w domu i wizyty kontrolne. Utożsamiamy się z pacjentem i chcemy, żeby czuł się u nas dobrze i wiedział, że zawsze może liczyć na wsparcie z naszej strony. Jesteśmy na to otwarci.
- Z jakimi dolegliwościami przychodzą obecnie pacjenci? Co jest taką, można powiedzieć, plagą naszych czasów?
- Przede wszystkim zgłaszają się do nas pacjenci bólowi, napięciowi. Jest to związane z tempem życia, które prowadzimy oraz rodzajem wykonywanej pracy. Mamy również wiele problemów właśnie z narządami wewnętrznymi, pokroju refluksu żołądka i tak dalej, co również jest związane ze stresem i z tym w jaki sposób żyjemy.
- Czy terapia opiera się tylko na zajęciach indywidualnych, czy jest możliwość by w Centrum Kompleksowej Fizjoterapii S-Medica brać udział w zajęciach grupowych?
- Jak najbardziej oferujemy terapie indywidualne, ale także mamy stałe grupy np. dla osób 50+ z podobnymi schorzeniami. Widzę, że jest to dla nich bardzo świetna odskocznia, bo faktycznie nie zawsze pacjent jest w stanie się zmobilizować sam do tych ćwiczeń w domu. Na podstawie grupy tworzą się relacje, oni się spotykają też towarzysko poza naszym gabinetem i to jest bardzo budujące. Chcemy stworzyć grupy pacjentów z podobnymi dolegliwościami i podobnymi dysfunkcjami, jak na przykład bóle kręgosłupa czy kolana, ponieważ dla każdej z grup ćwiczenia będą inne, dostosowane. Zajęcia są prowadzone w bardzo fajnej atmosferze. Jest muzyka, mamy dużo różnych sprzętów do ćwiczeń i odpowiednią podłogę, żeby to wszystko było dostosowane do naszych stawów.
- Czy oferujecie Państwo również porady dotyczące profilaktyki, aby zapobiec przyszłym urazom lub problemom zdrowotnym?
- Oczywiście. Wizyty profilaktyczne są ustalone w planie wizyt. Są tacy pacjenci, którzy odczuwają dolegliwości ze względu na pracę jaką wykonują i nie są w stanie zmienić tej pracy. W takich przypadkach zachęcamy, żeby przynajmniej raz w miesiącu przyjść na wizytę, by zapobiec ponownemu wystąpieniu bólu. To także okazja, by jeszcze bardziej poznać pacjenta i wprowadzić takie rozwiązania, by dana dolegliwość nie wróciła. Sami pacjenci chwalą też te wizyty profilaktyczne, bo po prostu czują się lepiej i mają rękę na pulsie, jeśli chodzi o swój stan zdrowia.
- Centrum Kompleksowej Fizjoterapii S-Medica zmieniło niedawno lokalizację na ścisłe centrum Krapkowic, ponieważ znajduje się teraz przy ulicy Prudnickiej 11. To zapewne spore ułatwienie dla pacjentów.
- Tak. Miejsce jest naprawdę dobre, mamy w końcu dużo przestrzeni, dużo więcej gabinetów niż w poprzedniej lokalizacji oraz wygodne szatnie dla pacjentów. Rozwijamy także nasze usługi i dysponujemy najnowocześniejszym sprzętem do diagnostyki oraz rehabilitacji.
- Podsumowując, dlaczego miałabym wybrać akurat Centrum Kompleksowej Fizjoterapii S-Medica, by się mną zaopiekowano?
- Myślę, że nasze motto, którym się kierujemy jest odpowiedzią na to pytanie, czyli „Twoje zdrowie – nasz cel”. To jak najbardziej pozbycie się bólu, ale przede wszystkim uświadomienie sobie sedna problemu i kompleksowe podejście do pacjenta. Zrobimy wszystko, żeby pacjentowi pomóc.
- Dziękuję za rozmowę.

Napisz komentarz
Komentarze