Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 16 września 2024 09:40
Przeczytaj:
Reklama
Reklama https://dlarodziny.opolskie.pl/2024/07/12/opolska-karta-rodziny-i-seniora-jest-z-wami-10-lat/
Reklama http://www.isdmsolution.pl/

Śladami przeszłości: Kaplica w Żużeli

W otoczeniu naszych codziennych obowiązków często zapominamy, jak wiele skarbów dziedzictwa kulturowego kryje się w bliskim sąsiedztwie. Zabytki, które mogłyby zachwycać swoją historią i architekturą, niekiedy pozostają niezauważone, skryte w cieniu bardziej znanych miejsc turystycznych. Tymczasem, właśnie na naszej ziemi, w niewielkich wioskach i miasteczkach, możemy odnaleźć prawdziwe perełki przeszłości, które łączą w sobie bogactwo dziejów i piękno architektury. Jednym z takich miejsc jest niewielka wieś Żużela, której historia sięga średniowiecza, a jej zabytkowa kaplica stanowi żywe świadectwo burzliwych losów jej dawnych mieszkańców.
Śladami przeszłości: Kaplica w Żużeli

Autor: Aleksander Gawlica

Żużela to wieś o długiej i fascynującej historii. Spośród wszystkich miejscowości należących niegdyś do kasztelanii opolskiej, to właśnie ona została najwcześniej wymieniona w dokumentach historycznych. Już w latach 1195-1201 wzmiankowana jest jako własność nadana cystersom przez biskupa wrocławskiego Jarosława. To unikatowe świadectwo historyczne pokazuje, jak głęboko sięgają korzenie tej niewielkiej miejscowości.

W samym sercu Żużeli znajduje się piękny park, którego urok dodatkowo podkreśla płynąca obok rzeczka, tworząc idylliczny krajobraz. To idealne miejsce na spokojny spacer, który pozwala przenieść się w czasie i odkryć niezwykłe obiekty ukryte wśród drzew. Jednym z nich jest gotycka kaplica, która stanowi prawdziwy klejnot tej wsi. To miejsce wyjątkowe nie tylko ze względu na swoją architekturę, ale również z powodu historii, którą w sobie kryje.

Kaplica została wzniesiona przez Hermanna Juliusa Otto Goedecke i jego pierwszą żonę, Sophie Eugenię, którzy przybyli do Żużeli z terenów dzisiejszych Niemiec. Byli oni wyznania ewangelickiego, co dodaje miejscu dodatkowego wymiaru, ukazując różnorodność kulturową regionu. We wnętrzu kaplicy znajdują się groby członków rodziny Goedecke, w tym samego fundatora, który po opuszczeniu Żużeli osiadł w miejscowości Neukoswig niedaleko Drezna.

Tragiczne losy tej rodziny odcisnęły swoje piętno na kaplicy. Sophie, pierwsza żona Hermanna, zmarła w wieku niespełna 32 lat, cierpiąc na schizofrenię, i została pochowana w kaplicy. Hermann poślubił następnie Marie Sophię, z którą miał trójkę dzieci. Niestety, ich pierworodna córka zmarła w wieku zaledwie 4 lat i również spoczęła w tym miejscu. W kaplicy pochowano także dzieci dzierżawcy majątku ziemskiego, Waltera i Maxa Leopoldów, którzy zmarli jako niemowlęta.

Wnętrze kaplicy jest proste, ale zarazem pełne symboliki. Na centralnym miejscu znajduje się krzyż, który jest pomnikiem grobu rodziny w tym samego Hermanna. Pomimo upływu lat, miejsce to wciąż emanuje spokojem i powagą. Mimo upływu wieków, zachowała swoje piękno i symbolikę. 

W 2006 roku została odrestaurowana, zyskując drugie życie. Dzięki tym pracom stała się nie tylko miejscem pamięci, ale również ważnym elementem dziedzictwa kulturowego, który przyciąga uwagę tych, którzy pragną odkrywać zapomniane historie naszego regionu. Tablica umieszczona we wnętrzu upamiętnia to wydarzenie, które przywróciło jej dawną świetność. Cytat na tablicy, „Aby człowiek wiedział, dokąd idzie, musi wiedzieć, skąd przychodzi”, przypomina o znaczeniu pamięci o przeszłości i naszych korzeniach.

Żużela, choć na pierwszy rzut oka może wydawać się zwykłą wsią, skrywa w sobie bogactwo historii i piękno architektury, które czekają na tych, którzy zechcą je odkryć. Kaplica Goedecke, będąca świadkiem zarówno radosnych, jak i tragicznych wydarzeń, przypomina o przemijaniu czasu i znaczeniu pielęgnowania naszego dziedzictwa. Czy nie warto czasem oderwać się od codziennych obowiązków i zastanowić, jakie inne „ukryte” miejsca mogą czekać na odkrycie w naszym najbliższym otoczeniu? To miejsca, które warto odwiedzić, by poczuć ducha przeszłości i docenić to, co kryje się w cieniu wielkich zabytków.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: InnyCzlowiekTreść komentarza: Sądząc po zdjęciach kierujący nadjeżdżający od strony Opola zauważył pieszą i ostro skręcił. Nie miał też na pewno powyżej 70km/h, czy przepisowe 50/h ciężko stwierdzić ale możliwe. Przód auta po wjechaniu do rowu przy wyższej prędkości byłby już mocniej wgnieciony. Gdyby prędkość była 90-100km/h to zderzenie z pieszym jest porównywane przy tej prędkości do upadku z 10 piętra - śmigłowiec nie miałby po co przylatywać. Dla porównania 50/h określane jest jako upadek z 4 piętra. Samochód skręcał z wg mnie dobrej decyzji kierowcy - próby ominięcia pieszego - w wyniku zderzenia z czlowiekiem samochód nie zmieniłby, aż na tyle swojego toru jazdy.Data dodania komentarza: 9.09.2024, 00:51Źródło komentarza: Dramatyczny wypadek na DK45: mercedes potrącił 25-latkę na przejściu dla pieszychAutor komentarza: Taki tamTreść komentarza: Gdzie płacą i dają zrobić ponat 6200zl na reke żeby sie starać o takie mieszkànie.Data dodania komentarza: 2.09.2024, 22:30Źródło komentarza: W Krapkowicach przybędzie nowych mieszkańAutor komentarza: JaTreść komentarza: Mieszkańcy Rybnicy w gminę stara kamienica woj dolnośląskie też czekają na sklep Dino są coraz starsi i nie mają czym dojechaćData dodania komentarza: 30.08.2024, 11:10Źródło komentarza: Będzie kolejne DinoAutor komentarza: KoloTreść komentarza: Trochę to śmieszne i smutne. Bawarskie stroje na Śląsku. Znam ludzi mieszkających we Fra***onii, którzy pielęgnują swoje lokalne tradycje. Co się z wami dzieje Ślązacy? Bawarskie festyny na Śląsku????Data dodania komentarza: 30.08.2024, 00:21Źródło komentarza: [ZDJĘCIA] Beczka odszpuntowana! Ruszył Oktoberfest!Autor komentarza: Pan marcinTreść komentarza: Proponuję naszym Krapkowickim szeryfom zacząć od sprawdzenia, czym się pali w budy***u obok sanepidu przy małym rondzie w Krapkowicach, bo od kilku lat przy sezonie grzewczym jest zawsze ten sam gryzący lakiero plastikowy dym szczególnie z rana, gdy jedzie się do pracy.Data dodania komentarza: 27.08.2024, 12:52Źródło komentarza: Kontrole i karyAutor komentarza: AnnaTreść komentarza: Ta rurę dawno powinni przenieść za barierkiData dodania komentarza: 27.08.2024, 03:36Źródło komentarza: Wjechał w znak
Reklama