Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama https://www.tygodnik-krapkowicki.pl/s/8/reklama
czwartek, 3 kwietnia 2025 00:21
Przeczytaj:
Reklama https://partner-projekt.pl/
Reklama https://www.tygodnik-krapkowicki.pl/s/8/reklama

Jak duże były nasze wioski 200 lat temu?

Latem zeszłego roku przyjrzeliśmy się dokładnie temu, jak duże były poszczególne miejscowości powiatu krapkowickiego w latach dwudziestych XIX stulecia. Dzięki temu udało nam się odtworzyć jak rozkładało się zaludnienie na naszym terenie. Do tego w lutym udało nam się porównać Krapkowice z innymi miastami dawnego księstwa opolsko-raciborskiego. Tym razem spójrzmy, jakie duże były nasze wsie w porównaniu do największych miejscowości sąsiednich powiatów.
Jak duże były nasze wioski 200 lat temu?

Kogo porównamy?
Naszym celem jest tutaj zestawienie ze sobą szczególnie dużych wsi. Z terenów dzisiejszego powiatu krapkowickiego porównamy więc cztery miejscowości które dziś są siedzibami władz gmin: Zdzieszowice, Gogolin, Strzeleczki i Walce, a dodatkowo także Otmęt – w końcu pod względem geograficznym to tam znajduje się dzisiaj siedziba władz miasta. Żeby zobaczyć jak duże były te cztery ówczesne wsie i jedna osada targowa na tle regionu, zestawimy je z miejscowościami sąsiednich powiatów – opolskiego i prudnickiego, które dzisiaj są siedzibami władz gmin. Powiat prudnicki wybieramy ze względu na podobną wielkość, a także bliskie wówczas związki z naszym terenem. Cała dzisiejsza gmina Strzeleczki, zdecydowana większość gminy Walce i duża część gminy Krapkowice podlegały wówczas staroście prudnickiemu. Z kolei teren powiatu opolskiego bliski nam jest z tego powodu, że same Krapkowice leżały w XIX wieku w tym powiecie. Nie bez znaczenia jest też fakt, że właśnie do Czytelników z tych terenów zaadresowany jest nasz bliźniaczy tytuł, „Tygodnik Ziemi Opolskiej”.  Nie bierzemy przy tym pod uwagę miast, które są dzisiaj siedzibami władz powiatowych – Opola, Prudnika i Krapkowic. 

Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Krapkowickiego z 6 sierpnia - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AntyKTreść komentarza: Widać luki w wiedzy historycznej w Red TK. Do spotkania europejskich monarchów i książąt doszło m.in. w Krakowie, około 22–27 września 1364 r. z inicjatywy Kazimierza III Wielkiego, króla Polski.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 20:37Źródło komentarza: Królowie Europy zjadą do MosznejAutor komentarza: CesioTreść komentarza: No to dobry dowcip zrobią te króle na 1 kwietniaData dodania komentarza: 2.04.2025, 18:49Źródło komentarza: Królowie Europy zjadą do MosznejAutor komentarza: PrimaTreść komentarza: Prima aprilisData dodania komentarza: 2.04.2025, 15:09Źródło komentarza: Powiaty krapkowicki i kędzierzyńsko-kozielski połączy monumentalna konstrukcja - będzie most jak z San Francisco!Autor komentarza: ŁukaszTreść komentarza: Żarcik Prima Aprilisowy całkiem niezły. Ale z drugiej strony, to smutne że całe województwo nie ma żadnego rekreacyjnego obiektu wodnego z prawdziwego zdarzenia.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 14:23Źródło komentarza: Tropikalny raj w Gogolinie! Powstanie aquapark „Karolinka w Tropikach"Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Tu będą budować Golden Gate a na obwodnicę w Namysłowie nie ma pieniędzy, dwie Polski Polska A i B. A Namysłów to komunikacyjna Polska C.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 12:24Źródło komentarza: Powiaty krapkowicki i kędzierzyńsko-kozielski połączy monumentalna konstrukcja - będzie most jak z San Francisco!Autor komentarza: RehehekTreść komentarza: Czy to prima aprilisowy żartData dodania komentarza: 2.04.2025, 08:09Źródło komentarza: Królowie Europy zjadą do Mosznej
Reklama