Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklamahttp://transport-augustyn.pl/
czwartek, 21 listopada 2024 14:40
Przeczytaj:
Reklama https://www.facebook.com/profile.php?id=100071770661293
Reklama Senator RP Beniamin Godyla

Pierwsza taka instalacja w Polsce

To ma być rewolucja w branży cementowej. W zakładzie Heidelberg Materials Polska w Dąbrowie Górniczej w województwie śląskim rusza instalacja, gdzie po raz pierwszy w Polsce będzie prowadzony recykling odpadów betonowych na skalę przemysłową.
Pierwsza taka instalacja w Polsce

Źródło: Heidelberg Materials

Do 2030 roku 50 proc. produktów betonowych Heidelberg Materials ma zawierać produkty z recyklingu. Inwestycja w Dąbrowie Górniczej znajduje się obecnie w fazie zaawansowanego rozruchu. Dzięki możliwości przetwarzania do 100 ton odpadów betonowych na godzinę Heidelberg Materials staje się pierwszą firmą w branży, która wprowadziła recykling betonu na skalę przemysłową. Proces recyklingu betonu (ReConcrete) realizowany przez Heidelberg Materials łączy w sobie elementy gospodarki obiegu zamkniętego oraz dekarbonizacji, dzięki odzyskiwaniu zaczynu cementowego (RCP). To działanie pozwala zmniejszyć zawartość klinkieru w produkcji cementu i prowadzi do dalszej redukcji emisji CO2, m.in. poprzez zastosowanie materiału z recyklingu i zmniejszenie zużycia surowców pierwotnych.

Przetwarzanych ma być do 100 ton odpadów betonowych na godzinę. 

- Dla całej naszej grupy to kolejny etap realizacji strategii związanej z dekarbonizacją i niskoemisyjnością - mówi prezes Heidelberg Materials Polska Andrzej Reclik. - Zgodnie z jej założeniami do 2030 roku 50 proc. produktów betonowych Heidelberg Materials będzie zawierało produkty z recyklingu. To także kolejny kluczowy projekt realizowany właśnie w Polsce, przy udziale polskiej myśli technologicznej i z wykorzystaniem olbrzymiego doświadczenia polskich inżynierów.

Pierwsi w Polsce i regionie 
Inwestycja w Dąbrowie Górniczej to nie tylko pierwszy tego typu obiekt w Polsce, ale także w całym regionie. Zakład, znajdujący się obecnie w fazie zaawansowanego rozruchu, oferuje możliwości separacji i sortowania niezbędne do pełnego recyklingu odpadów betonowych oraz zastąpienia pierwotnych materiałów na etapie produkcji cementów. Dzięki możliwości przetwarzania do 100 ton odpadów betonowych na godzinę Heidelberg Materials staje się pierwszą firmą w branży, która wprowadziła recykling betonu na skalę przemysłową.

- Już w pierwszych próbach pilotażowych programu ReConcrete wykazaliśmy, że beton może być w pełni poddany recyklingowi, bez utraty jakości - mówi członek zarządu Heidelberg Materials Jon Morrish. – Nasz nowy zakład recyklingu stanowi kamień milowy we wdrażaniu innowacyjnej technologii na niezrównaną dotąd skalę. Ten projekt realnie wzmacnia naszą wiodącą pozycję w branży w zakresie obiegu zamkniętego 

Cenny surowiec niskoemisyjny 
Dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju i członek zarządu Heidelberg Materials Nicola Kimm twierdzi z kolei, że tego typu innowacje pomagają znacząco przyspieszyć rozwój spółki i podkreślają jej silne zaangażowanie w doskonalenie gospodarki obiegu zamkniętego.W ramach opatentowanego przez firmę procesu ReConcrete, odpady betonowe są rozdzielane i wyodrębniane na pierwotne składniki. Pozwala to uzyskać nie tylko piasek i żwir, ale także stwardniały zaczyn cementowy z recyklingu. Ta ostatnia może być ponownie wykorzystana jako cenny surowiec niskoemisyjny w produkcji klinkieru i cementu, zastępując naturalny wapień jako surowiec. Ponadto zaczyn cementowy może absorbować i trwale wiązać CO2. Dzięki temu procesowi Heidelberg Materials docelowo zamierza trwale wiązać z tym materiałem dwutlenek węgla, który był wcześniej uwalniany podczas procesu produkcji cementu.

W ramach pierwszego kroku, spółka buduje obecnie pilotażową instalację przemysłową w zakładzie w Górażdżach, która otrzymała już dofinansowanie z unijnego programu badań i innowacji Horyzont Europa. Jej ukończenie planowane jest na koniec 2024 roku.

RCP uzyskany w nowo otwartym zakładzie recyklingu zostanie następnie przetransportowany do instalacji pilotażowej, gdzie specjalny reaktor będzie nasycał go CO2 bezpośrednio z surowych gazów spalinowych z pieca. Karbonatyzowane RCP (cRCP) działa jak pochłaniacz dwutlenku węgla i jest w stanie zastąpić klinkier w nowych, niskoemisyjnych rodzajach cementu. Projekt może zmineralizować około 150 kg CO2 na tonę RCP, znacznie zmniejszając emisję dwutlenku węgla.

Na drodze do wielkiego recyklingu 
Aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na zrównoważone materiały budowlane, Heidelberg Materials stale inwestuje w infrastrukturę i technologie, wpisujące się w założenia gospodarki obiegu zamkniętego. To z kolei pozwala poszerzać portfolio produktów betonowych i cementowych spółki. Przedsiębiorstwo ogłosiło niedawno zakończenie przejęcia firmy Mick George Limited, która obsługuje ponad 40 zakładów w Wielkiej Brytanii, w tym główne zakłady recyklingu, kamieniołomy kruszyw i wytwórnie betonu towarowego. Nastąpiło to po wcześniejszych przejęciach przez Heidelberg Materials firm z USA: Green Drop Rock Products i RMS Gravel Inc., a dwóch firm niemieckich: RWG Holding GmbH i SER Group.

Heidelberg Materials Polska (dawniej Grupa Górażdże) jest jednym z największych w Polsce producentów betonu towarowego oraz kruszyw. Firma realizuje strategię zakładającą osiągnięcie do 2050 roku pełnej neutralności klimatycznej dla swoich produktów.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: GrześTreść komentarza: Co za bełkot... sprawdź trzeźwość zanim ponownie coś opublikujesz.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 09:09Źródło komentarza: GDDKiA: Most na Osobłodze szybko nie powstanieAutor komentarza: Mieszkaniec gminyTreść komentarza: Bieda jak h w tym opolu coś wam powiem mamy najdroższe paliwo w krapkowicach złodzieje nas okradają płacimy podatki a ta banda nie umie nawet zasypać dziury niech przemalują nas do Śląskiego województwa!!Data dodania komentarza: 20.11.2024, 21:17Źródło komentarza: GDDKiA: Most na Osobłodze szybko nie powstanieAutor komentarza: EmerytTreść komentarza: Nie rozumiem budowlańców dróg. Ja bym przywióż dwie wywrotki kamienia i zasypał dziurę. była by przejezdna droga. Po czasie jak przęsła by były gotowe to zamknął bym do remontu wysypany odcinek drogi.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 10:20Źródło komentarza: GDDKiA: Most na Osobłodze szybko nie powstanieAutor komentarza: 321Treść komentarza: Ta tymczasowa przeprawa to będzie dramat jeżeli nie zostanie jakoś zabezpieczona przed tirami. Każdy wie jak sprawa wygląda w Łowkowicach - mimo zakazów codziennie przejeżdżają tam dziesiątki tirów. Policja ma na tą sprawę mocno wywalone, pojawią się raz na tydzień i zadowoleni, a tirowcy nadal z premedytacją łamią prawo.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 07:20Źródło komentarza: GDDKiA: Most na Osobłodze szybko nie powstanieAutor komentarza: TTreść komentarza: Jaki przetarg? Są tryby nieko***urencyjne i przesła***i żeby je zastosować. Polecam aby ktoś w GDDKiA poczytał Ustawę PZP ze zrozumieniem.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 06:52Źródło komentarza: GDDKiA: Most na Osobłodze szybko nie powstanieAutor komentarza: IreneuszTreść komentarza: Całowali PiS w dupę dlą koryta to kasy nie będzie połowa listopada mikołaja a przejazdu ni ma nieudaczniki na stołkach gdy tumany głosująData dodania komentarza: 20.11.2024, 05:43Źródło komentarza: GDDKiA: Most na Osobłodze szybko nie powstanie
Reklama