Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 7 września 2024 10:13
Przeczytaj:
Reklama https://www.facebook.com/share/p/ZoGrpcpzYWWQ2nht/
Reklama https://dlarodziny.opolskie.pl/2024/07/12/opolska-karta-rodziny-i-seniora-jest-z-wami-10-lat/
Reklama http://www.isdmsolution.pl/

Pół roku, które wstrząsnęło światem, Część VI

Pomiędzy 1870 i 1871 rokiem miała miejsce gwałtowna i brutalna wojna pomiędzy II Cesarstwem Francuskim, a państwami niemieckimi walczącymi pod przywództwem Prus. Krwawe walki wywróciły porządek w ówczesnej Europie, przynosząc po obu stronach blisko 185 000 zabitych i ponad 240 000 rannych. Ofiarami walk zostało także 43 mężczyzn urodzonych na terenach dzisiejszego powiatu krapkowickiego.
Pół roku, które wstrząsnęło światem, Część VI

Niespełnione nadzieje
W grudniu 1870 roku sytuacja w oblężonym Paryżu stawała się coraz gorsza. Zaczęło brakować żywności i opału. Osłabiona ludność  łatwo padała ofiarą chorób, między innymi tyfusu i ospy. Zima przełomu 1870 i 1871 roku kosztowała życie około 40 000 mieszkańców, pośród których znajdowały się także cywilne ofiary ostrzału pruskiej artylerii. To właśnie działa niepodzielnie panowały teraz na polach bitew. Mimo, że Francuzi od początku wojny zmobilizowali milion dodatkowych żołnierzy, nie potrafili odnosić znaczących sukcesów.

Na północ przybyła oblegająca wcześniej Metz 1. Armia generała von Manteuffela. Miała się zmierzyć z nowo sformowaną francuską Armią Północy. Francuzi odnieśli kilka lokalnych sukcesów, ostatecznie to jednak Prusacy wyparli ich jeszcze dalej od Paryża, zdobywając między innymi ważne miasta Amiens, Rouen oraz Dieppe. Armia Północy została wyparta za rzekę Sommę i sama znalazła się w potrzasku, otoczona z  jednej strony przez Prusaków, z drugiej przez granicę Belgii, a z trzeciej przez Kanał La Manche.

Armia Orleanu jeszcze raz starła się z 2. Armią Pruską. Między 10 a 12 stycznia 1872 roku pod Le Mans 150 000 Francuzów walczyło z o ponad połowę mniejszymi siłami niemieckimi. Wynik walki doświadczonych oddziałów, wspartych liczną artylerią z jednej, ze świeżymi rekrutami z drugiej strony, okazał się wymowny. Trzydniowe starcie kosztowało Prusaków 3418 ofiar. Francuzi stracili 7000 zabitych i rannych, 22 000 jeńców, a 50 000 żołnierzy rzuciło broń i zdezerterowało z pola bitwy. W ten sposób ostatnia nadzieja na oswobodzenie Paryża prysła.

Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Krapkowickiego z 16 lipca - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Taki tamTreść komentarza: Gdzie płacą i dają zrobić ponat 6200zl na reke żeby sie starać o takie mieszkànie.Data dodania komentarza: 2.09.2024, 22:30Źródło komentarza: W Krapkowicach przybędzie nowych mieszkańAutor komentarza: JaTreść komentarza: Mieszkańcy Rybnicy w gminę stara kamienica woj dolnośląskie też czekają na sklep Dino są coraz starsi i nie mają czym dojechaćData dodania komentarza: 30.08.2024, 11:10Źródło komentarza: Będzie kolejne DinoAutor komentarza: KoloTreść komentarza: Trochę to śmieszne i smutne. Bawarskie stroje na Śląsku. Znam ludzi mieszkających we Fra***onii, którzy pielęgnują swoje lokalne tradycje. Co się z wami dzieje Ślązacy? Bawarskie festyny na Śląsku????Data dodania komentarza: 30.08.2024, 00:21Źródło komentarza: [ZDJĘCIA] Beczka odszpuntowana! Ruszył Oktoberfest!Autor komentarza: Pan marcinTreść komentarza: Proponuję naszym Krapkowickim szeryfom zacząć od sprawdzenia, czym się pali w budy***u obok sanepidu przy małym rondzie w Krapkowicach, bo od kilku lat przy sezonie grzewczym jest zawsze ten sam gryzący lakiero plastikowy dym szczególnie z rana, gdy jedzie się do pracy.Data dodania komentarza: 27.08.2024, 12:52Źródło komentarza: Kontrole i karyAutor komentarza: AnnaTreść komentarza: Ta rurę dawno powinni przenieść za barierkiData dodania komentarza: 27.08.2024, 03:36Źródło komentarza: Wjechał w znakAutor komentarza: InspektorTreść komentarza: Warto tu przypomnieć, że ten doskonały stan techniczny jest owocem pracy specjalnie zatrudnionego opiekuna drogi, który codziennie ja pieszo lustrował i naprawiał najmniejsze uszkodzenia.Data dodania komentarza: 18.08.2024, 20:52Źródło komentarza: Betonówka: trwały ślad historii i inżynierii
Reklama