Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama https://www.tygodnik-krapkowicki.pl/s/8/reklama
czwartek, 3 kwietnia 2025 00:22
Przeczytaj:
Reklama
Reklama http://www.budopap.pl/

Pół roku, które wstrząsnęło światem, Część VI

Pomiędzy 1870 i 1871 rokiem miała miejsce gwałtowna i brutalna wojna pomiędzy II Cesarstwem Francuskim, a państwami niemieckimi walczącymi pod przywództwem Prus. Krwawe walki wywróciły porządek w ówczesnej Europie, przynosząc po obu stronach blisko 185 000 zabitych i ponad 240 000 rannych. Ofiarami walk zostało także 43 mężczyzn urodzonych na terenach dzisiejszego powiatu krapkowickiego.
Pół roku, które wstrząsnęło światem, Część VI

Niespełnione nadzieje
W grudniu 1870 roku sytuacja w oblężonym Paryżu stawała się coraz gorsza. Zaczęło brakować żywności i opału. Osłabiona ludność  łatwo padała ofiarą chorób, między innymi tyfusu i ospy. Zima przełomu 1870 i 1871 roku kosztowała życie około 40 000 mieszkańców, pośród których znajdowały się także cywilne ofiary ostrzału pruskiej artylerii. To właśnie działa niepodzielnie panowały teraz na polach bitew. Mimo, że Francuzi od początku wojny zmobilizowali milion dodatkowych żołnierzy, nie potrafili odnosić znaczących sukcesów.

Na północ przybyła oblegająca wcześniej Metz 1. Armia generała von Manteuffela. Miała się zmierzyć z nowo sformowaną francuską Armią Północy. Francuzi odnieśli kilka lokalnych sukcesów, ostatecznie to jednak Prusacy wyparli ich jeszcze dalej od Paryża, zdobywając między innymi ważne miasta Amiens, Rouen oraz Dieppe. Armia Północy została wyparta za rzekę Sommę i sama znalazła się w potrzasku, otoczona z  jednej strony przez Prusaków, z drugiej przez granicę Belgii, a z trzeciej przez Kanał La Manche.

Armia Orleanu jeszcze raz starła się z 2. Armią Pruską. Między 10 a 12 stycznia 1872 roku pod Le Mans 150 000 Francuzów walczyło z o ponad połowę mniejszymi siłami niemieckimi. Wynik walki doświadczonych oddziałów, wspartych liczną artylerią z jednej, ze świeżymi rekrutami z drugiej strony, okazał się wymowny. Trzydniowe starcie kosztowało Prusaków 3418 ofiar. Francuzi stracili 7000 zabitych i rannych, 22 000 jeńców, a 50 000 żołnierzy rzuciło broń i zdezerterowało z pola bitwy. W ten sposób ostatnia nadzieja na oswobodzenie Paryża prysła.

Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Krapkowickiego z 16 lipca - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AntyKTreść komentarza: Widać luki w wiedzy historycznej w Red TK. Do spotkania europejskich monarchów i książąt doszło m.in. w Krakowie, około 22–27 września 1364 r. z inicjatywy Kazimierza III Wielkiego, króla Polski.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 20:37Źródło komentarza: Królowie Europy zjadą do MosznejAutor komentarza: CesioTreść komentarza: No to dobry dowcip zrobią te króle na 1 kwietniaData dodania komentarza: 2.04.2025, 18:49Źródło komentarza: Królowie Europy zjadą do MosznejAutor komentarza: PrimaTreść komentarza: Prima aprilisData dodania komentarza: 2.04.2025, 15:09Źródło komentarza: Powiaty krapkowicki i kędzierzyńsko-kozielski połączy monumentalna konstrukcja - będzie most jak z San Francisco!Autor komentarza: ŁukaszTreść komentarza: Żarcik Prima Aprilisowy całkiem niezły. Ale z drugiej strony, to smutne że całe województwo nie ma żadnego rekreacyjnego obiektu wodnego z prawdziwego zdarzenia.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 14:23Źródło komentarza: Tropikalny raj w Gogolinie! Powstanie aquapark „Karolinka w Tropikach"Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Tu będą budować Golden Gate a na obwodnicę w Namysłowie nie ma pieniędzy, dwie Polski Polska A i B. A Namysłów to komunikacyjna Polska C.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 12:24Źródło komentarza: Powiaty krapkowicki i kędzierzyńsko-kozielski połączy monumentalna konstrukcja - będzie most jak z San Francisco!Autor komentarza: RehehekTreść komentarza: Czy to prima aprilisowy żartData dodania komentarza: 2.04.2025, 08:09Źródło komentarza: Królowie Europy zjadą do Mosznej
Reklama