Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama https://www.tygodnik-krapkowicki.pl/s/8/reklama
czwartek, 3 kwietnia 2025 00:23
Przeczytaj:
Reklama
Reklama http://www.budopap.pl/

Pół roku, które wstrząsnęło światem, Część V

Pomiędzy 1870 i 1871 rokiem miała miejsce gwałtowna i brutalna wojna pomiędzy II Cesarstwem Francuskim, a państwami niemieckimi walczącymi pod przywództwem Prus. Krwawe walki wywróciły porządek w ówczesnej Europie, przynosząc po obu stronach blisko 185 000 zabitych i ponad 240 000 rannych. Ofiarami walk zostało także 43 mężczyzn urodzonych na terenach dzisiejszego powiatu krapkowickiego.
Pół roku, które wstrząsnęło światem, Część V

Wokół Paryża
Mimo, że wraz z upadkiem Sedanu zakończyła się najkrwawsza faza wojny prusko-francuskiej, a zwycięstwo państw niemieckich wydawało się pewne, konflikt ciągnął się jeszcze długimi miesiącami. Cesarz Napoleon III wkrótce po dostaniu się do pruskiej niewoli był już tylko byłym cesarzem. Władzę w Paryżu objął nowy rząd, który opowiedział się za kontynuowaniem wojny. Przewaga Prus i ich sojuszników na początku września była na tyle duża, że traktat pokojowy musiał wypaść bardzo niekorzystnie dla Francji. Jej nowe władze w związku z tym obawiały się, że oburzona opinia publiczna zmusi je do rezygnacji. Zamierzano więc jak najbardziej opóźnić dalszy marsz wojsk niemieckich i powołać pod broń setki tysięcy nowych żołnierzy. W ten sposób przeciwnik miał ponosić dalsze straty. Jednocześnie próbowano skłonić inne mocarstwa, przede wszystkim Wielką Brytanię, do zorganizowania konferencji pokojowej. Kanclerz Otto von Bismarck i szef sztabu generalnego marszałek Helmut von Moltke zamierzali z kolei zmusić Francuzów do przystąpienia do rozmów pokojowych po otoczeniu Paryża. Dla naszych przodków nie były to dobre wieści. Młodzi żołnierze z terenów dzisiejszego powiatu krapkowickiego służyli przede wszystkim w VI Korpusie Pruskim, wchodzącym w skład 3. Armii. Jednostka ta dotychczas szczęśliwie uniknęła udziału w najbardziej zaciętych walkach i nie poniosła dużych strat. Niestety wkrótce miało się to zmienić.

Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Krapkowickiego z 9 lipca - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AntyKTreść komentarza: Widać luki w wiedzy historycznej w Red TK. Do spotkania europejskich monarchów i książąt doszło m.in. w Krakowie, około 22–27 września 1364 r. z inicjatywy Kazimierza III Wielkiego, króla Polski.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 20:37Źródło komentarza: Królowie Europy zjadą do MosznejAutor komentarza: CesioTreść komentarza: No to dobry dowcip zrobią te króle na 1 kwietniaData dodania komentarza: 2.04.2025, 18:49Źródło komentarza: Królowie Europy zjadą do MosznejAutor komentarza: PrimaTreść komentarza: Prima aprilisData dodania komentarza: 2.04.2025, 15:09Źródło komentarza: Powiaty krapkowicki i kędzierzyńsko-kozielski połączy monumentalna konstrukcja - będzie most jak z San Francisco!Autor komentarza: ŁukaszTreść komentarza: Żarcik Prima Aprilisowy całkiem niezły. Ale z drugiej strony, to smutne że całe województwo nie ma żadnego rekreacyjnego obiektu wodnego z prawdziwego zdarzenia.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 14:23Źródło komentarza: Tropikalny raj w Gogolinie! Powstanie aquapark „Karolinka w Tropikach"Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Tu będą budować Golden Gate a na obwodnicę w Namysłowie nie ma pieniędzy, dwie Polski Polska A i B. A Namysłów to komunikacyjna Polska C.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 12:24Źródło komentarza: Powiaty krapkowicki i kędzierzyńsko-kozielski połączy monumentalna konstrukcja - będzie most jak z San Francisco!Autor komentarza: RehehekTreść komentarza: Czy to prima aprilisowy żartData dodania komentarza: 2.04.2025, 08:09Źródło komentarza: Królowie Europy zjadą do Mosznej
Reklama