Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 7 września 2024 10:09
Przeczytaj:
Reklama https://www.facebook.com/share/p/ZoGrpcpzYWWQ2nht/
Reklama https://dlarodziny.opolskie.pl/2024/07/12/opolska-karta-rodziny-i-seniora-jest-z-wami-10-lat/
Reklama http://www.budopap.pl/

Pół roku, które wstrząsnęło światem, Część V

Pomiędzy 1870 i 1871 rokiem miała miejsce gwałtowna i brutalna wojna pomiędzy II Cesarstwem Francuskim, a państwami niemieckimi walczącymi pod przywództwem Prus. Krwawe walki wywróciły porządek w ówczesnej Europie, przynosząc po obu stronach blisko 185 000 zabitych i ponad 240 000 rannych. Ofiarami walk zostało także 43 mężczyzn urodzonych na terenach dzisiejszego powiatu krapkowickiego.
Pół roku, które wstrząsnęło światem, Część V

Wokół Paryża
Mimo, że wraz z upadkiem Sedanu zakończyła się najkrwawsza faza wojny prusko-francuskiej, a zwycięstwo państw niemieckich wydawało się pewne, konflikt ciągnął się jeszcze długimi miesiącami. Cesarz Napoleon III wkrótce po dostaniu się do pruskiej niewoli był już tylko byłym cesarzem. Władzę w Paryżu objął nowy rząd, który opowiedział się za kontynuowaniem wojny. Przewaga Prus i ich sojuszników na początku września była na tyle duża, że traktat pokojowy musiał wypaść bardzo niekorzystnie dla Francji. Jej nowe władze w związku z tym obawiały się, że oburzona opinia publiczna zmusi je do rezygnacji. Zamierzano więc jak najbardziej opóźnić dalszy marsz wojsk niemieckich i powołać pod broń setki tysięcy nowych żołnierzy. W ten sposób przeciwnik miał ponosić dalsze straty. Jednocześnie próbowano skłonić inne mocarstwa, przede wszystkim Wielką Brytanię, do zorganizowania konferencji pokojowej. Kanclerz Otto von Bismarck i szef sztabu generalnego marszałek Helmut von Moltke zamierzali z kolei zmusić Francuzów do przystąpienia do rozmów pokojowych po otoczeniu Paryża. Dla naszych przodków nie były to dobre wieści. Młodzi żołnierze z terenów dzisiejszego powiatu krapkowickiego służyli przede wszystkim w VI Korpusie Pruskim, wchodzącym w skład 3. Armii. Jednostka ta dotychczas szczęśliwie uniknęła udziału w najbardziej zaciętych walkach i nie poniosła dużych strat. Niestety wkrótce miało się to zmienić.

Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Krapkowickiego z 9 lipca - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Taki tamTreść komentarza: Gdzie płacą i dają zrobić ponat 6200zl na reke żeby sie starać o takie mieszkànie.Data dodania komentarza: 2.09.2024, 22:30Źródło komentarza: W Krapkowicach przybędzie nowych mieszkańAutor komentarza: JaTreść komentarza: Mieszkańcy Rybnicy w gminę stara kamienica woj dolnośląskie też czekają na sklep Dino są coraz starsi i nie mają czym dojechaćData dodania komentarza: 30.08.2024, 11:10Źródło komentarza: Będzie kolejne DinoAutor komentarza: KoloTreść komentarza: Trochę to śmieszne i smutne. Bawarskie stroje na Śląsku. Znam ludzi mieszkających we Fra***onii, którzy pielęgnują swoje lokalne tradycje. Co się z wami dzieje Ślązacy? Bawarskie festyny na Śląsku????Data dodania komentarza: 30.08.2024, 00:21Źródło komentarza: [ZDJĘCIA] Beczka odszpuntowana! Ruszył Oktoberfest!Autor komentarza: Pan marcinTreść komentarza: Proponuję naszym Krapkowickim szeryfom zacząć od sprawdzenia, czym się pali w budy***u obok sanepidu przy małym rondzie w Krapkowicach, bo od kilku lat przy sezonie grzewczym jest zawsze ten sam gryzący lakiero plastikowy dym szczególnie z rana, gdy jedzie się do pracy.Data dodania komentarza: 27.08.2024, 12:52Źródło komentarza: Kontrole i karyAutor komentarza: AnnaTreść komentarza: Ta rurę dawno powinni przenieść za barierkiData dodania komentarza: 27.08.2024, 03:36Źródło komentarza: Wjechał w znakAutor komentarza: InspektorTreść komentarza: Warto tu przypomnieć, że ten doskonały stan techniczny jest owocem pracy specjalnie zatrudnionego opiekuna drogi, który codziennie ja pieszo lustrował i naprawiał najmniejsze uszkodzenia.Data dodania komentarza: 18.08.2024, 20:52Źródło komentarza: Betonówka: trwały ślad historii i inżynierii
Reklama