Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklamahttp://transport-augustyn.pl/
niedziela, 24 listopada 2024 07:09
Przeczytaj:
Reklama https://pebit.pl/
Reklama https://www.bskrapkowice.pl/

Bobry jako strażnicy rzek

Bobry, kiedyś uznawane za harmonijnie współistniejące z naturą, coraz częściej stają się obiektem kontrowersji. Zarzucane im jest, że niszczą drzewa i powodują podtopienia. Bobry jednak mogą odgrywać kluczową rolę w ochronie polskich rzek oraz w walce ze skutkami zmian klimatycznych.
Bobry jako strażnicy rzek

Źródło: wodnesprawy.pl

W dobie pogłębiania i regulacji rzek, kluczowe jest zrozumienie, jak wykorzystać naturalne mechanizmy, by zatrzymać wodę tam, gdzie jest najbardziej potrzebna. Bobry, budując tamy na małych ciekach, tworzą naturalne mikrosiedliska, które nie tylko pomagają w zatrzymywaniu wody, ale także przyczyniają się do oczyszczania jej i zwiększają bioróżnorodność. Dokonania bobrów nie ograniczają się tylko do małych cieków. Nawet na większych rzekach, takich jak Odra, ich obecność może mieć istotny wpływ. Kopiąc nory w brzegach rzeki, bobry wywołują zawirowania wody, które zmniejszają erozję brzegów, tworząc jednocześnie naturalne oczyszczalnie. Te mikrośrodowiska sprzyjają życiu różnorodnych gatunków i przyczyniają się do przywrócenia naturalnego stanu rzeki.

Bobry nie tylko pomagają w walce z efektami zmian klimatycznych, ale także mogą przynieść korzyści dla ludzi. Retencja wody, przeprowadzana przez te zwierzęta, oszczędza znaczne środki, które człowiek musiałby zainwestować w sztuczne zbiorniki retencyjne. Ponadto, tamy bobrów mogą zmniejszać zagrożenie powodziowe, co z kolei może przynieść oszczędności na naprawach infrastruktury uszkodzonej przez powodzie. Obecność bobrów wymaga od społeczeństwa zmiany perspektywy i podejścia. Zamiast traktować je jako szkodniki, powinniśmy dostrzegać w nich sojuszników w walce o zdrowe i zrównoważone ekosystemy wodne. Właściwe zarządzanie rzekami, oddalanie wałów od brzegów oraz tworzenie naturalnych stref buforowych to kluczowe kroki, które mogą pozwolić nam korzystać z dobrodziejstw, jakie bobry niosą, jednocześnie minimalizując konflikty z ludzkimi interesami.

Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Krapkowickiego z 2 lipca - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: A.P.Treść komentarza: Tak.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 16:37Źródło komentarza: Radny z promilami?Autor komentarza: ObiektywTreść komentarza: Czyżby to był radny Łukasz J. z Dąbrówki G.? Jedyny w wieku 42 lat... Sprawa powinna być pokazowa i poza odsiadką dołożyć dożywotni zakaz pełnienia fu***cji publicznych.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 12:34Źródło komentarza: Radny z promilami?Autor komentarza: GrześTreść komentarza: Co za bełkot... sprawdź trzeźwość zanim ponownie coś opublikujesz.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 09:09Źródło komentarza: GDDKiA: Most na Osobłodze szybko nie powstanieAutor komentarza: Mieszkaniec gminyTreść komentarza: Bieda jak h w tym opolu coś wam powiem mamy najdroższe paliwo w krapkowicach złodzieje nas okradają płacimy podatki a ta banda nie umie nawet zasypać dziury niech przemalują nas do Śląskiego województwa!!Data dodania komentarza: 20.11.2024, 21:17Źródło komentarza: GDDKiA: Most na Osobłodze szybko nie powstanieAutor komentarza: EmerytTreść komentarza: Nie rozumiem budowlańców dróg. Ja bym przywióż dwie wywrotki kamienia i zasypał dziurę. była by przejezdna droga. Po czasie jak przęsła by były gotowe to zamknął bym do remontu wysypany odcinek drogi.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 10:20Źródło komentarza: GDDKiA: Most na Osobłodze szybko nie powstanieAutor komentarza: 321Treść komentarza: Ta tymczasowa przeprawa to będzie dramat jeżeli nie zostanie jakoś zabezpieczona przed tirami. Każdy wie jak sprawa wygląda w Łowkowicach - mimo zakazów codziennie przejeżdżają tam dziesiątki tirów. Policja ma na tą sprawę mocno wywalone, pojawią się raz na tydzień i zadowoleni, a tirowcy nadal z premedytacją łamią prawo.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 07:20Źródło komentarza: GDDKiA: Most na Osobłodze szybko nie powstanie
Reklama