Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama https://www.tygodnik-krapkowicki.pl/s/8/reklama
czwartek, 3 kwietnia 2025 00:15
Przeczytaj:
Reklama
Reklama https://www.wirtualnaprosperita.pl/

Bobry jako strażnicy rzek

Bobry, kiedyś uznawane za harmonijnie współistniejące z naturą, coraz częściej stają się obiektem kontrowersji. Zarzucane im jest, że niszczą drzewa i powodują podtopienia. Bobry jednak mogą odgrywać kluczową rolę w ochronie polskich rzek oraz w walce ze skutkami zmian klimatycznych.
Bobry jako strażnicy rzek

Źródło: wodnesprawy.pl

W dobie pogłębiania i regulacji rzek, kluczowe jest zrozumienie, jak wykorzystać naturalne mechanizmy, by zatrzymać wodę tam, gdzie jest najbardziej potrzebna. Bobry, budując tamy na małych ciekach, tworzą naturalne mikrosiedliska, które nie tylko pomagają w zatrzymywaniu wody, ale także przyczyniają się do oczyszczania jej i zwiększają bioróżnorodność. Dokonania bobrów nie ograniczają się tylko do małych cieków. Nawet na większych rzekach, takich jak Odra, ich obecność może mieć istotny wpływ. Kopiąc nory w brzegach rzeki, bobry wywołują zawirowania wody, które zmniejszają erozję brzegów, tworząc jednocześnie naturalne oczyszczalnie. Te mikrośrodowiska sprzyjają życiu różnorodnych gatunków i przyczyniają się do przywrócenia naturalnego stanu rzeki.

Bobry nie tylko pomagają w walce z efektami zmian klimatycznych, ale także mogą przynieść korzyści dla ludzi. Retencja wody, przeprowadzana przez te zwierzęta, oszczędza znaczne środki, które człowiek musiałby zainwestować w sztuczne zbiorniki retencyjne. Ponadto, tamy bobrów mogą zmniejszać zagrożenie powodziowe, co z kolei może przynieść oszczędności na naprawach infrastruktury uszkodzonej przez powodzie. Obecność bobrów wymaga od społeczeństwa zmiany perspektywy i podejścia. Zamiast traktować je jako szkodniki, powinniśmy dostrzegać w nich sojuszników w walce o zdrowe i zrównoważone ekosystemy wodne. Właściwe zarządzanie rzekami, oddalanie wałów od brzegów oraz tworzenie naturalnych stref buforowych to kluczowe kroki, które mogą pozwolić nam korzystać z dobrodziejstw, jakie bobry niosą, jednocześnie minimalizując konflikty z ludzkimi interesami.

Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Krapkowickiego z 2 lipca - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AntyKTreść komentarza: Widać luki w wiedzy historycznej w Red TK. Do spotkania europejskich monarchów i książąt doszło m.in. w Krakowie, około 22–27 września 1364 r. z inicjatywy Kazimierza III Wielkiego, króla Polski.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 20:37Źródło komentarza: Królowie Europy zjadą do MosznejAutor komentarza: CesioTreść komentarza: No to dobry dowcip zrobią te króle na 1 kwietniaData dodania komentarza: 2.04.2025, 18:49Źródło komentarza: Królowie Europy zjadą do MosznejAutor komentarza: PrimaTreść komentarza: Prima aprilisData dodania komentarza: 2.04.2025, 15:09Źródło komentarza: Powiaty krapkowicki i kędzierzyńsko-kozielski połączy monumentalna konstrukcja - będzie most jak z San Francisco!Autor komentarza: ŁukaszTreść komentarza: Żarcik Prima Aprilisowy całkiem niezły. Ale z drugiej strony, to smutne że całe województwo nie ma żadnego rekreacyjnego obiektu wodnego z prawdziwego zdarzenia.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 14:23Źródło komentarza: Tropikalny raj w Gogolinie! Powstanie aquapark „Karolinka w Tropikach"Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Tu będą budować Golden Gate a na obwodnicę w Namysłowie nie ma pieniędzy, dwie Polski Polska A i B. A Namysłów to komunikacyjna Polska C.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 12:24Źródło komentarza: Powiaty krapkowicki i kędzierzyńsko-kozielski połączy monumentalna konstrukcja - będzie most jak z San Francisco!Autor komentarza: RehehekTreść komentarza: Czy to prima aprilisowy żartData dodania komentarza: 2.04.2025, 08:09Źródło komentarza: Królowie Europy zjadą do Mosznej
Reklama