Co ważne na co dzień, twardość wody może być trwała bądź nietrwała. Twardość wody trwała, czyli niewęglanowa jest wspomagana przez obecne w wodzie sole kwasów, na przykład chlorki, siarczany czy azotany. Z kolei twardość wody węglanowa, zwana twardością przemijającą, generowana jest przez wodorowęglany, czyli kwaśne sole kwasu węglowego. Węglany podczas gotowania wody mogą wytrącać się w postaci osadu. Z praktycznego punktu widzenia w życiu codziennym szczególnie istotna jest twardość wody w kontekście prania, zmywania oraz gotowania.
Jaki wpływ ma twarda woda na nasze życie codzienne?
Twardość wody wpływa przede wszystkim na jej napięcie powierzchniowe oraz wytrącanie się kamienia podczas jej podgrzewania. Napięcie powierzchniowe jest zjawiskiem fizycznym, możliwym dzięki występowaniu sił kohezji i adhezji. Zjawisko to występuje na styku powierzchni cieczy z gazem, inną cieczą lub ciałem stałym. Dzięki obecności w przyrodzie tego zjawiska powierzchnia ta zachowuje się jak sprężysta błona, co umożliwia przepływ wody w kapilarach - maleńkich rurkach występujących w wiązkach przewodzących u roślin oraz utrzymywanie się małych owadów na powierzchni wody. Stosowanie detergentów sprzyja niszczeniu napięcia powierzchniowego wody, przez co możliwe jest pranie i czyszczenie ubrań oraz powierzchni. Im twardsza jest woda, tym trudniej zwilża ona wszelkie powierzchnie, co powoduje utrudnienie pracy podczas sprzątania i wymaga stosowania większej ilości detergentów, aby uzyskać odpowiednią pianę.
Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Krapkowickiego z 11 czerwca - e-wydanie dostępne tutaj.
Napisz komentarz
Komentarze