Pierwsze zajęcia poprowadzone przez Agnieszkę Okos w Szkole Ceramiki Ceramiq zlokalizowanej na warszawskim Mokotowie odbyły się 8 października. Uczelnia jest niepubliczną szkołą, która kształci w dziedzinie ceramiki artystycznej. Spotkania odbywają się w trybie niestacjonarnym w formie wykładów, konsultacji, ćwiczeń oraz plenerów. Wiedza i doświadczenie grona wykładowców złożonych z artystów i magistrów sztuki umożliwiają uczniom poznanie warsztatu pracy i rozwój artystyczny według indywidualnych potrzeb. Zajęcia skierowane są głównie do studentów zainteresowanych zdobyciem gruntownej wiedzy oraz umiejętności, które są niezbędne do podjęcia działalności twórczej lub pracy zawodowej. W tym kontekście Agnieszka Okos mówi m.in. o prowadzeniu własnych pracowni ceramicznych.
O przeprowadzenie wykładu z zakresu zdobnictwa naszkliwnego w ornamentyce związanej z opolskim wzorem ludowym Agnieszka Okos została poproszona przez wykładowczynię Dominikę Pińczak. Natomiast prośba o uzupełnienie programu studiów o przybliżenie tego typu metody zdobnictwa wyszła wprost od założycielki Ceramiq – Agnieszki Barnat.
- Zajęcia rozpoczynam od wykładu na temat historii powstania porcelany ręcznie malowanej w opolski wzór ludowy – mówi Agnieszka Okos. - Zgodnie z chronologią opowiadam o kroszonkach, każdy może spróbować wydrapać ornament na jajku specjalnie przygotowanym na dany zjazd. Następnie docieram do historii właściwej tzw. opolskiej porcelany.
Dalsza część zajęć obejmuje już zadania praktyczne. Prelegentka przekazuje m.in. wiedzę związaną z przygotowywaniem farb naszkliwnych do tzw. trzeciego wypału. Zwraca przy tym uwagę na bezpieczeństwo pracy, ponieważ używa odpowiednich rozpuszczalników i mediów, same farby są w postaci proszkowej.
Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Krapkowickiego z 31 października - e-wydanie dostępne tutaj.
Napisz komentarz
Komentarze