Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 17 maja 2024 10:19
Przeczytaj:
Reklama https://gumienny.eu/
Reklama https://pupkrapkowice.ssdip.bip.gov.pl/
Reklama Senator RP Beniamin Godyla

O drugim życiu przedmiotów

Ludzie nabywają wiele przedmiotów, które z czasem stają się niepotrzebne. Niestety większość z nich trafia na wysypiska śmieci, choć nadaje się jeszcze do użytku. Tymczasem na Opolszczyźnie funkcjonują miejsca, gdzie można im podarować drugie życie. Takie możliwości stwarza również internet.
O drugim życiu przedmiotów

Źródło: ReUżytkownia

Oddaj do ReUżytkowni 

Od 2021 roku w Opolu działa ReUżytkownia. Ten nietypowy sklep powstał w ścisłym centrum stolicy województwa opolskiego. Znajduje się przy ul. Książąt Opolskich (w dawnym sklepie Adam). Zanim nowy lokal został udostępniony mieszkańcom, przeprowadzono tam generalny remont.

Jest to nie tylko punkt, gdzie można oddawać zbędne rzeczy, które jeszcze komuś mogą się przydać. Stworzono również ciekawą ofertę wydarzeń, które mają uwrażliwiać na zagadnienia dotyczące gospodarki odpadami.

- W lokalu prowadzone są działania edukacyjne związane z tematyką zero waste, ochrony środowiska i ekologii – wyjaśnia rzecznik prasowy Urzędu Miasta Opole Adam Leszczyński. – Mają one formę wykładów, spotkań, warsztatów, prezentacji oraz wystaw. Można się do nas zgłaszać ze swoimi pomysłami.

Celem działania tego miejsca jest nie tylko podarowanie niepotrzebnym przedmiotom drugiego życia. Chodzi też o ograniczenie konsumpcjonizmu i przybliżanie umiejętności naprawiania rzeczy. Innym z celów jest promowanie upcyklingu, czyli przetwarzania wtórnego odpadów, w wyniku którego powstają wyroby o wartości wyższej. Bardzo ważne w tym wszystkim jest także podejście zero waste – jest to styl życia, w którym człowiek stara się generować jak najmniej odpadów, a tym samym nie zanieczyszczać środowiska.
Już w pierwszym roku działalności ReUżytkownię odwiedziło 22 tysiące osób. W pierwszym miesiącu trafiło tu 1,5 tony przedmiotów. W ciągu roku ilość ta wzrosła do 14 ton, natomiast z ReUżytkowni zabrano 13,5 tony. Były to przede wszystkim szklanki, zabawki, biżuteria, ale też akcesoria dla dzieci czy obrazy.

ReUżytkownia czynna jest w następujących dniach: wtorek-środa (11.00-16.00), czwartek (11.00-18.00), piątek (11.00-16.00), sobota (11.00-14.00). Warto też zaznaczyć, że sklep nie dysponuje magazynem. Można oddawać do niego rzeczy małogabarytowe, które są w dobrym stanie. W tej chwili są tam już książki, zabawki, biżuteria, gry, płyty z muzyką i filmami, torby i torebki, dekoracje, doniczki, kubki i filiżanki, aparaty fotograficzne czy rośliny. W przyszłości będzie można również przynosić tam ubrania. 

Uwaga, śmieciarka jedzie – Opole i okolice

To nazwa facebookowej grupy. Jej członkowie zamieszczają informacje o rzeczach, które zamierzają oddać innym. Ważne, że mogą to być przedmioty niepełnowartościowe, takie, które zazwyczaj wyrzuca się do śmieci. Nie jest dozwolona sprzedaż.

Pierwsza ogólnopolska grupa została stworzona w 2013 roku. Pomysłodawczynią tej akcji jest Dominika Szaciłło z Warszawy. Z czasem ludzie zaczęli pisać z prośbą o tworzenie grup lokalnych. Ta zmiana w sposobie funkcjonowania zwiększyła efektywność i zainteresowanie uczestników.

Aktualnie inicjatywa ta skupia ponad 800 tysięcy osób. Powstało ponad 270 grup. Inicjatywę wspiera ponad 180 wolontariuszy. Rocznie dzięki działalności grupy drugie życie zyskuje około 35 tysięcy ton niepotrzebnych rzeczy. Grupa lokalna „Opole i okolice” liczy prawie 11 tysięcy członków. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama