Rzecz dotyczy budzącej wielkie kontrowersje poprawki poselskiej zmniejszającej o blisko 40 mln zł wysokość środków finansowych na nauczanie języków mniejszościowych i języka regionalnego w szkołach. 4 lutego minister edukacji i nauki zmienił rozporządzenie określające warunki i sposoby wykonywania przez przedszkola, szkoły i placówki publiczne zadań umożliwiających podtrzymywanie poczucia tożsamości narodowej, etnicznej i językowej uczniów należących do mniejszości narodowych i etnicznych.
Zgodnie z tą nowelizacją zmniejszono liczbę godzin nauki języka niemieckiego prowadzoną w formie dodatkowej jako język mniejszościowy z trzech do jednej godziny tygodniowo. Decyzja ta skutkuje ponadto znacznym ograniczeniem subwencji oświatowej na nauczanie języka mniejszości niemieckiej. Rozporządzenie ma wejść w życie 1 września 2022 roku.
Już w grudniu Sejmik Województwa Opolskiego podjął uchwałę z apelem wyrażającym sprzeciw w tej sprawie, który wystosowany został m.in. do prezydenta RP, prezesa rady ministrów, ministra edukacji i nauki, a także posłów i senatorów województwa opolskiego, wojewody opolskiego czy opolskiego kuratora oświaty. Na sesję krapkowickiej rady miejskiej zaplanowaną na 24 lutego przygotowano projekt uchwały popierającej ten protest.
Szczegóły w aktualnym wydaniu Tygodnika Krapkowickiego z 22 lutego - e-wydanie dostępne tutaj.
Napisz komentarz
Komentarze