Modernizacja zapewni zmniejszenie zużycia energii, poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego, bezpieczeństwa mieszkańców i wizualnej atrakcyjności gminy, a pośrednio ograniczy emisję gazów cieplarnianych, w szczególności CO2. Jeżeli wszystko przebiegnie pomyślnie, prace rozpoczną się w tym roku.
Obecnie na terenie gminy jest 1710 opraw (latarni), z czego większość to przestarzałe oprawy sodowe. Ponad jedna trzecia z nich (653) znajduje się w Głogówku. Rocznie system zużywa około 741 tys. kWh (kilowatogodzin).
W ramach projektu ma zostać zmodernizowane prawie 1,6 tys. punktów oświetleniowych, gdzie stare oprawy, pamiętające jeszcze lata 90., zastąpią energooszczędne, jaśniejsze, mniej awaryjne ledy. Dodatkowo na terenie gminy pojawi się do 500 nowych lamp, które znajdą się też w miejscach proponowanych przez mieszkańców. W godzinach 23.00-5.00 rano moc oświetlenia będzie automatycznie redukowana o połowę.
Autorzy masterplanu - mimo rozbudowy systemu - zakładają zmniejszenie zużycia energii o 62 proc., do 281 tys. kWh. Znacząco - o 350 tys. zł rocznie - obniży to płatności za pobór energii, a do atmosfery trafi o 331 tys. kg CO2 mniej.
Jakiekolwiek nowe lampy będą dostawiane dopiero po wymianie starych opraw. Nie dotyczy to tylko ulic, gdzie w tej chwili oświetlenia w ogóle nie ma, jak np. na ul. Jana Pawła II w Głogówku.
ŹRÓDŁO: UM Głogówek
Napisz komentarz
Komentarze