Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklamahttp://transport-augustyn.pl/
niedziela, 24 listopada 2024 10:13
Przeczytaj:
Reklama https://www.facebook.com/profile.php?id=100031786016437
Reklama https://www.bskrapkowice.pl/

Strefy spotkań z bioróżnorodnością – ekoedukacja i integracja

Od wielu lat działalność człowieka oparta jest na niekontrolowanym pozyskiwaniu zasobów przyrodniczych, co doprowadziło do degradacji środowiska i wymarcia wielu gatunków. Nasze codzienne postępowanie też wpływa na utratę bioróżnorodności.
Strefy spotkań z bioróżnorodnością – ekoedukacja i integracja

Dlaczego np. zaśmiecamy środowisko, wypalamy łąki i ścierniska? Czemu z ogrodów usuwamy sterty opadłych liści, w których zwierzęta zdążyły już sobie przygotować zimowe kryjówki? Tak naprawdę u podstaw zagrożeń różnorodności biologicznej często stoi nasz brak wiedzy i wrażliwości przyrodniczej.

Wobec powyższego Związek Międzygminny „Czysty Region” w ramach realizowanego projektu dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej zorganizował konkurs dotyczący utworzenia „Stref spotkań z bioróżnorodnością” na terenie gmin związkowych. W jego ramach wyłoniono najlepsze projekty „zielonych” miejsc do wypoczynku i edukacji ekologicznej. Pod koniec września w 10 gminach zorganizowano warsztaty, podczas których zaadaptowano wytypowane lokalizacje na małe, ekologiczne skwery. W miejscach tych powstały kwietniki m.in. z rodzimych gatunków roślin, przyjazne zapylaczom. A ponieważ skwery te mają pełnić funkcję wypoczynkową, to w ramach warsztatów ich uczestnicy wykonywali meble z palet i skrzynek oraz poduszki z motywami roślinnymi, a także domki dla owadów. Poza celami edukacyjnymi w zakresie podnoszenia świadomości ekologicznej, promowania idei recyklingu (powtórnego wykorzystania surowców) i upcyklingu (nadawania nowej funkcji zużytym przedmiotom) realizacja warsztatów miała na celu budowanie więzi społecznych dla ochrony bioróżnorodności oraz rozwijanie wyobraźni twórczej i uzdolnień artystycznych w połączeniu z aktywną edukacją ekologiczną. Uczestnikami warsztatów była młodzież i dorośli. W każdym z nich uczestniczyło kilkanaście osób. W gminach naszego powiatu „Eko-Strefy” powstały w Brożcu przy Centrum Dziedzictwa Kulturowego i Turystycznego oraz w Żyrowej na terenie przedszkola.

Pamiętajmy, że poprzez swoje postępowanie wywieramy wpływ na środowisko. Dlatego twórzmy wokół siebie własne strefy spotkań z bioróżnorodnością – w ogrodach, na działkach czy balkonach. Warto w tych miejscach sadzić rośliny, które są przystosowane do naszej strefy klimatycznej, unikając monokultur. Dobrym pomyłem jest założenie kwietnej łąki, rabat z miododajnych bylin lub posadzenie roślin zadarniających. Zachęcamy do tego i liczymy, że powstałe w ramach projektu strefy będą „pączkowały” i pojawią się kolejne, tym razem już własne, lokalne inicjatywy, sprzyjające różnorodności biologicznej, a przy okazji integrujące mieszkańców.

Artykuł powstał w ramach projektu „Partnerstwo na rzecz ochrony różnorodności biologicznej województwa opolskiego – etap IV”, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: A.P.Treść komentarza: Tak.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 16:37Źródło komentarza: Radny z promilami?Autor komentarza: ObiektywTreść komentarza: Czyżby to był radny Łukasz J. z Dąbrówki G.? Jedyny w wieku 42 lat... Sprawa powinna być pokazowa i poza odsiadką dołożyć dożywotni zakaz pełnienia fu***cji publicznych.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 12:34Źródło komentarza: Radny z promilami?Autor komentarza: GrześTreść komentarza: Co za bełkot... sprawdź trzeźwość zanim ponownie coś opublikujesz.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 09:09Źródło komentarza: GDDKiA: Most na Osobłodze szybko nie powstanieAutor komentarza: Mieszkaniec gminyTreść komentarza: Bieda jak h w tym opolu coś wam powiem mamy najdroższe paliwo w krapkowicach złodzieje nas okradają płacimy podatki a ta banda nie umie nawet zasypać dziury niech przemalują nas do Śląskiego województwa!!Data dodania komentarza: 20.11.2024, 21:17Źródło komentarza: GDDKiA: Most na Osobłodze szybko nie powstanieAutor komentarza: EmerytTreść komentarza: Nie rozumiem budowlańców dróg. Ja bym przywióż dwie wywrotki kamienia i zasypał dziurę. była by przejezdna droga. Po czasie jak przęsła by były gotowe to zamknął bym do remontu wysypany odcinek drogi.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 10:20Źródło komentarza: GDDKiA: Most na Osobłodze szybko nie powstanieAutor komentarza: 321Treść komentarza: Ta tymczasowa przeprawa to będzie dramat jeżeli nie zostanie jakoś zabezpieczona przed tirami. Każdy wie jak sprawa wygląda w Łowkowicach - mimo zakazów codziennie przejeżdżają tam dziesiątki tirów. Policja ma na tą sprawę mocno wywalone, pojawią się raz na tydzień i zadowoleni, a tirowcy nadal z premedytacją łamią prawo.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 07:20Źródło komentarza: GDDKiA: Most na Osobłodze szybko nie powstanie
Reklama